Oklahoma City Thunder janë shfaqur në Vitin e Ri

Gjatë pjesës së parë të fushatës 2022-23, Oklahoma City Thunder ishte shumë më i mirë se sa pritej. Në fund të vitit 2022, Oklahoma City ishte 15-21 me një vlerësim neto prej -1.6 deri në atë pikë. Skuadra ishte qartësisht në një nivel tjetër nga skuadrat e fundit në ligë, e barazuar për vendin e 12-të në Konferencën Perëndimore dhe vetëm disa ndeshje jashtë turneut play-in.

Pas një ndeshjeje të Vitit të Ri kundër Philadelphia 76ers, Thunder kishte një vlerësim në dhjetëshen e parë të mbrojtjes (112.1) por një vlerësim sulmues në pesë të fundit (110.5) në NBA. Oklahoma City ishte në gjysmën e fundit të ligës në përqindjen e përgjithshme të golave ​​në fushë, si dhe efikasitetin përtej harkut.

Në kapërcyell të vitit kalendarik, vepra u kthye plotësisht. Oklahoma City ka luajtur vetëm katër ndeshje në 2023, por ka qenë një nga skuadrat më të mira në të gjithë NBA.

Pa dyshim, disa nga matjet e Thunder janë të fryra për shkak të performancës prej 150 pikësh në një fitore të suksesshme ndaj Boston Celtics, por ata kanë postuar vlerësimin më të lartë sulmues në ligë me 125.8 ndërsa gjuanin 50% nga dyshemeja (i 6-ti në NBA ) dhe 45.1% nga thellësia (e dyta në NBA). Ata kanë gjeneruar gjithashtu 2 asistime për lojë, që është katër më shumë për lojë mesatarisht sesa përpara kalendarit. Kjo është e mirë për një renditje në pesë të parat në NBA në asistime.

Edhe pse mbrojtja ka rrëshqitur pak për shkak të lojërave me gjuajtje, deri në një vlerësim 113.8, nuk ka rëndësi. Vlerësimi neto 12.0 i Oklahoma City në 2023 është më i miri në ligë dhe ka çuar në një rekord 3-1 gjatë katër ndeshjeve të fundit.

Në këtë shtrirje, Thunder kanë marrë 67.8 pikë për lojë nga treshja Shai Gilgeous-Alexander, Lu Dort dhe Josh Giddey.

Rookie Jalen Williams është shfaqur gjithashtu si një pjesë shumë me ndikim, duke shënuar mesatarisht 13.3 pikë, 4.5 kërcime dhe 3.8 asistime për garë. Ai gjithashtu ka marrë gjërat në mbrojtje, duke prodhuar 2.8 vjedhje dhe një bllokim për lojë gjatë katër të fundit.

Së fundi, Kenrich Williams ka qenë një pjesë kyçe e suksesit të Thunder kohët e fundit, duke luajtur minuta në qendër me të gjitha dëmtimet me të cilat përballet Oklahoma City. Ai ka mesatarisht 11.0 pikë dhe 6.8 kërcime për lojë me efikasitet qesharak në 2023. Ai ka rrëzuar 80% të përpjekjeve të tij me 3 pikë dhe 100% të gjuajtjeve të lira.

Pas këtij fillimi të nxehtë të vitit të ri, Thunder janë 18-22, vetëm 1.5 ndeshje jashtë play-in dhe 2.0 ndeshje jashtë numrit 6 dhe një vend i garantuar në playoff.

Niveli i lojës që kemi parë nga Thunder gjatë katër ndeshjeve të fundit definitivisht nuk është i qëndrueshëm, por është një tjetër shtrirje e lojës spektakolare nga skuadra më e re në NBA këtë sezon.

Duke u përballur me një udhëtim të vështirë rrugor me katër ndeshje gjatë javës së ardhshme, Oklahoma City mund të jetë i vendosur në tablonë e playoff-it nëse skuadra kthehet në Oklahoma City me një notë pozitive.

• 10 janar: Miami Heat
  • 12 janar: Philadelphia 76ers
  • 13 janar: Chicago Bulls
  • 15 janar: Brooklyn Nets

Pas këtij udhëtimi, sezoni do të jetë më shumë se gjysma e rrugës dhe Thunder mund të ketë mbi 22 fitore. Duke hyrë në sezon, ata ishin parashikuar të fitonin më pak se 24 ndeshje në total në sezonin 2022-23, duke treguar se sa më mirë se sa pritej.