Humbja e Napolit nxjerr në pah çdo të metë të Juventusit të Max Allegrit

Duke fituar tetë ndeshje radhazi, Juventusi ishte ngjitur në vendin e dytë në tabelën e Serisë A dhe optimizmi ishte në rritje se ata kishin kthyer një kthesë teksa i afroheshin një përplasjeje me liderët e ligës Napoli.

Gjithsesi, bardhezinjtë do të zgjoheshin ashpër nga nikoqirët e tyre në Stadio Diego Armando Maradona pasi vendasit dhanë një performancë që zbuloi çdo dështim të kundërshtarit të tyre fatkeq.

Në të vërtetë, Napolit iu deshën vetëm 13 minuta për të hapur një mbrojtje që kishte mbajtur tetë portën e paprekura radhazi, ndërsa Victor Osimhen i kaloi ata përpara. Sulmuesi më pas do të kthehej në ofrues 20 minuta më vonë, pasi ai zgjodhi Khvicha Kvaratskhelia dhe lojtari i Gjeorgjisë shënoi golin e tij të shtatë të sezonit.

Por Ángel Di María do të tërhiqte një për Juventusin dhe do t'u jepte atyre njëfarë shprese teksa ndeshja shkonte në pjesën e parë. Kjo ndjenjë nuk do të zgjaste shumë.

Çfarëdo që Luciano Spalletti tha dhe bëri gjatë intervalit, duket se i frymëzoi lojtarët e tij pasi Napoli doli duke gjuajtur në të gjitha cilindrat në pjesën e dytë me Amir Rrahmani që shënoi rrjetë në 55 minuta lojë.

Partenopei do të rrëmbejë dy gola të tjerë përmes Eljif Elmas dhe Osimhen përpara se të binte bilbili i fundit, duke fituar përfundimisht garën 5-1 për të hapur një epërsi prej nëntë pikësh ndaj paketës ndjekëse në Serie A.

Sado komandues të duket hendeku midis Napolit dhe rivalëve të tyre në ligë, kjo lojë ndoshta shërbeu si një kujtesë edhe më e madhe e hendekut mes Juventusit dhe çdo skuadre me cilësi të mirëfilltë.

Seria e tyre e mëparshme e fitoreve me siguri u kishte dhënë tifozëve një ndjenjë të rreme sigurie, por çdo frikë për Max Allegri dhe afrimi i tij u realizua gjatë atyre 90 minutave të dhimbshme në Napoli.

Shtypi italian nuk u përmbajt në kritikat e tyre ndaj Bianconerëve, me Alberto Polverosi të Corriere dello Sport duke këmbëngulur se Juve "ekzistoi vetëm për 10 minuta" dhe se ata "u rrëmbyen sikur lojtarët të ishin në fushë vetëm rastësisht".

Është e pamundur të argumentosh me këtë pikëpamje dhe nuk ka dyshim që fajin e ka Allegri. Ndërsa ai është kthyer në klub në maj 2021, ai përsëri përdori taktika negative që vazhdimisht dështojnë kundër kundërshtarëve kompetentë.

Ndërsa skuadrat që gëzojnë sukses në të gjithë Evropën – përfshirë Napolin – kërkojnë të shtypin topin rregullisht, Allegri i ka udhëzuar qartë lojtarët e tij që të qëndrojnë jashtë, dhe koha dhe hapësira që e lejon e bën të lehtë për çdo skuadër të mirë të luajë përmes tyre.

Mbështetja te kundërshtarët për të bërë gabime mund të ketë funksionuar kundër Cremonese, Hellas Verona dhe Lecce, por Napoli iu bashkua AC Milan, Benfica (dy herë) dhe Paris Saint-Germain (dy herë) në listën e skuadrave që thjesht kanë zgjedhur Juventusin këtë sezon.

Për të nxjerrë në pah dëshirën e Allegrit që në dukje thjesht të ulet thellë dhe të shpresojë për një pasim të gabuar ndërsa ekipi i tij bllokon kanalet sulmuese, statistikat nga faqen zyrtare të Serie A tregojnë se ndërsa Juventusi kishte në kontroll topin për 21 minuta e 31 sekonda, Napoli e kishte atë për 34 minuta e XNUMX sekonda.

Megjithatë sipas WhoScored.com, Bianconerët tentuan vetëm 34 goditje ndaj 36 të mikpritësit. Kur Napoli humbi topin, ata shkuan për ta gjuajtur, kur Juve humbi posedimin ata u larguan dhe lejuan Partenopei - të cilët kishin 10 goditje në portë për dy të Juventusit - të kalonin lehtësisht rreth tyre. .

Pas fishkëllimës së fundit, mbrojtësi i Juves, Danilo e identifikoi shpejt edhe këtë si problem. “Ne bëmë shumë gabime sonte dhe kjo është diçka që duhet ta përmirësojmë”, tha braziliani gjatë tij intervistë pas ndeshjes me DAZN. Napoli po vraponte më shpejt se ne sot, kështu që ne nuk duhet t'i kishim lënë atyre aq shumë hapësirë."

Përzgjedhja e skuadrës së Allegrit padyshim që komplikoi gjithashtu këto ndjenja, me Federico Chiesa të vendosur si mbrojtës krahu. Të shohësh burimin më të fuqishëm të kreativitetit të klubit dhe forcën sulmuese të kërkuar për të luajtur në mbrojtje shërben si një mikrokozmos i përsosur i qasjes aktuale, veçanërisht pasi ky ishte fillimi i parë i yllit të Italisë në më shumë se një vit.

Rikthimi në formacion pas një ACL të grisur do të ishte mjaft i keq, por përdorimi në një rol të tillë kundër një kundërshtari me oktan të lartë kishte kuptim zero dhe nuk ishte befasi të shihje Chiesa-n të luftonte.

Kjo e la të ekspozuar pjesën tjetër të mbrojtjes, dhe Napoli kënaqej gjatë gjithë natës duke shqyer një prapavijë poroze. Përtej Chiesa-s, ekziston çështja e vazhdueshme e Manuel Locatelli – mesfushorit më të mirë të Juventusit – që i kërkohet të ulet para mbrojtjes dhe më pas vendimi për të hequr të ardhurat mbresëlënëse të të rinjve që kishin luajtur në ecurinë e fundit të rezultateve të mira të klubit.

Nicolò Fagioli, një mesfushor 21-vjeçar, kishte startuar në dy nga tre ndeshjet e mëparshme dhe shënoi në fitoren ndaj Interit në nëntor, por ishte një zëvendësues i papërdorur kundër Napolit në favor të Weston McKennie dhe Adrien Rabiot.

E njëjta gjë vlen edhe për Fabio Miretti (19) i cili kishte nisur dy ndeshjet e mëparshme dhe atë fitore kundër Interit, por pa vetëm 18 minuta lojë në Stadio Armando Maradona, ndërsa Samuel Iling-Junior dhe Matias Soule (të dy 19) ishin gjithashtu të margjinalizuar. .

Kuptohet që ka pasur kritika të rënda në shtyp, nga Analiza e prerë e Antonio Cassanos në një pamje shumë më të konsideruar dhe më të detajuar nga ish-sulmuesi i Juves, Christian Vieri.

"Juve duhet të fillojë duke rregulluar stilin e tyre të lojës," tha ai Gazzetta dello Sport. “Do të doja të shihja bardhezinjtë të luajnë futboll, por në vend të kësaj, kam përshtypjen se ata nuk dinë çfarë të bëjnë kur të dalin në fushë.”

Kjo është përmbledhja e përsosur pas një disfate kaq të turpshme. Juventusi duhet të rregullojë stilin e tyre të lojës sepse duket sikur nuk e dinë se çfarë po bëjnë.