Liverpooli nuk mund të bëhet i vetëkënaqur përpara dritares së transferimeve të janarit

Liverpool FC shkoi në pushimin e Kupës së Botës në një nivel të lartë me katër fitore nga katër ndeshje në tre gara të ndryshme, por problemet që ata patën më herët në këtë sezon treguan shenja se ata mund të vareshin nëse nuk ndërmerren veprime në dritaren e ardhshme të transferimeve.

Në fillim të nëntorit, Liverpool arriti të kthejë humbjen që pësoi kundër Napolit në raundin hapës të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve të këtij sezoni – një performancë që menaxheri Jürgen Klopp e përshkroi si një nga më të këqijat e mandatit të tij – duke mposhtur liderët e ligës italiane 2-0. në Anfield. Ata kaluan në fazën eliminatore të kompeticionit kryesor kontinental të Evropës, ku do të përballen me Real Madridin në 16-shen e fundit.

Një udhëtim potencialisht i vështirë ndaj Tottenham Hotspur në Premier League erdhi më pas, me skuadrën e Klopp që u largua me një fitore 2-1. Kjo u pasua nga një formacion i ri i Liverpool që siguroi një rezultat në penallti kundër Derby County në Kupën Carabao.

Liverpool është kampionët mbrojtës në atë kompeticion të veçantë të kupës, por është ende turneu me prioritet më të ulët për klubet angleze të nivelit të lartë, prandaj është formacioni i papërvojë i Klopp. Megjithatë, ata arritën një fitore morale në penallti, me portierin rezervë Caoimhin Kelleher që bën përshtypje, siç ka bërë shpesh në situata të tilla.

Gjashtë pritjet nga penalltitë e Kelleherit në gjuajtje janë një rekord klubi, ashtu si edhe katër fitoret e tij në penallti. Ishte një fitore e mirë për lojtarët në akademinë e të rinjve dhe ata në skajet e skuadrës.

Loja e tyre e fundit para pushimit për Kupën e Botës ishte një tjetër rezultat pozitiv, dhe dy gola nga Darwin Nunez plus një tjetër nga Roberto Firmino do të thotë se sulmuesit, të cilët janë marrë në pyetje për arsye të ndryshme muajt e fundit, ishin në gjendje të heshtin disa kritikë.

E rëndësishmja, kjo do të thoshte gjithashtu se Liverpool shkoi në këtë pushim të gjatë të mes-sezonit në nivele të larta, me katër fitore nën rripin e tyre dhe përparim në secilën nga dy kompeticionet e kupave ku kanë marrë pjesë deri më tani.

Përkundër kësaj, disa nga shenjat paralajmëruese se kjo skuadër mund të mos jetë mjaft e fortë për të sfiduar për nderimet e larta ishin ende të dukshme gjatë kësaj gare.

Southampton ishte në gjendje të krijonte disa shanse të mëdha në atë fitore 3-1 të Liverpool-it që mbylli këtë pjesë të veçantë të sezonit. Skuadra duhej të mbështetej te portieri Alisson për të bërë disa pritje mbresëlënëse.

Alisson ka qenë lojtari më i mirë i Liverpool-it në fillim të sezonit, gjë që nuk është gjë e mirë për një skuadër që do të preferonte që portieri i tyre të ishte më pak i zënë.

Alisson ka qenë gjithmonë mbresëlënës për klubin, dhe ka bërë pritje kyçe në momentet kyçe në të kaluarën, por këtë sezon atij i është dashur ta bëjë këtë pak më shumë rregullisht për pëlqimin e Liverpool-it. Kjo është pjesërisht për shkak të dështimeve në mbrojtje para tij.

Liverpool ka një thellësi të fortë qendërmbrojtëse, por disa lëndime të Joel Matip dhe Ibrahima Konate i kanë lënë ata me një çift të Joe Gomez dhe Virgil van Dijk. Të dy kanë pasur lojëra të dobëta ndonjëherë këtë sezon, dhe ndërsa Van Dijk mund të duket ende si një nga mbrojtësit më të mirë në botë edhe në një ditë pushimi, Gomez ka pasur vështirësi në raste.

Por çështja më e madhe është përballë asaj mbrojtjeje. Cilësia thellësia e mesfushës u identifikua si problem në verë, dhe klubi përfundimisht ra dakord, duke sjellë mesfushorin brazilian Arthur në huazim nga Juventus në fund të afatit kalimtar.

Megjithatë, Arthur shpejt mori një dëmtim nga i cili nuk ka gjasa të rikuperohet deri në fillim të vitit të ardhshëm dhe klubi u kthye në fillim, ndoshta duke paguar çmimin për lëvizjen kaq vonë në dritaren e transferimeve. kishte bërë në janar 2021 gjatë një krize dëmtimi në mbrojtje.

Pozitivja mund të jetë se e lë Liverpoolin me një ide të qartë se ku duhet të përmirësohet.

Rindërtimi i një zone të tërë të skuadrës mund të jetë më i ndërlikuar nga sa bëhet shpesh në një botë ku futbolli fantastik dhe lojërat e menaxherëve të futbollit e bëjnë tregtimin e lojtarëve të duket i lehtë, por Liverpool duhet të paktën të jetë në gjendje të nënshkruajë një ose dy përforcime në këtë fushë. i cili përfundimisht do të bëhet pjesë e çdo rindërtimi të ardhshëm.

Në vitet e fundit, pronarët e klubit Fenway Sports Group (FSG) kanë shtuar përforcime në mbrojtje dhe në sulm, por mesi i fushës po plaket dhe shpesh është i prirur për lëndime.

me FSG thuhet se ka nxjerrë klubin në shitje, ruajtja e vlerës aktuale do të thotë të qëndrosh në gara fitimprurëse si Liga e Kampionëve dhe të kesh një ekip që mund të sfidojë për nder.

Duket se një ose dy nënshkrime do të nevojiten në janar për të vazhduar këtë, dhe me një afati i transferimit që është zgjatur efektivisht për shkak të Kupës së Botës, ata kanë mjaft kohë për të punuar në këtë çështje. Do të ishte gabim të bëhesh i vetëkënaqur.