Përfundimi emocionues i medaljes së artë të Erin Jackson në Lojërat Olimpike të Pekinit synon Lojërat Dimërore 2026

Pas ngazëllimit - dhe stresit dhe presionit - të Lojërave Olimpike, shumë atletë nuk e dinë menjëherë nëse duan t'i bëjnë të gjitha përsëri katër vjet më vonë.

Por jo Erin Jackson.

Patinatorja 29-vjeçare dhe dy herë olimpike, e cila fitoi medaljen e saj të parë olimpike kur fitoi medaljen e artë në garën e 500 metrave për femra në Pekin, është e uritur vetëm për më shumë.

Në fund të fundit, vendasja nga Florida, e cila u rrit duke konkurruar në patinazh në linjë, filloi të bënte patinazh në akull për herë të parë në moshën 25 vjeç. Ajo u kualifikua për Lojërat Olimpike 2018, pavarësisht se e mori këtë sport vetëm një vit më parë, duke përfunduar e 24-ta në 500 metra. .

Por një ndjenjë në rritje e rehatisë në akull dhe vazhdimi i teknikës së saj e kanë lejuar Jackson të bëhet një nga më të mirët në botë. Dhe ajo sapo ka filluar.

"Unë jam duke planifikuar patjetër të shkoj për 2026," më tha Jackson me telefon pasi u kthye në shtëpi nga Lojërat Olimpike. “Ka qenë vërtet vetëm një sezon e gjysmë duke u ndjerë më mirë në akull, duke marrë më shumë nga ajo rehati. Nuk mund të ndalem vërtet tani; Sapo kam filluar ta kuptoj!”

Jackson thotë se "kërcimi i madh" në patinazhin e saj erdhi në të vërtetë vetëm sezonin e kaluar. Ajo punoi ngushtë me trajnerin e saj, Ryan Shimabukuro - i cili ishte veçanërisht i dobishëm me rishikimin e videove - në teknikën e saj, duke përmirësuar gjëra të tilla si ulja shumë e thellë me më shumë përkulje të gjurit, humbja e më pak energji dhe gjetja e një pozicioni më të mirë në qoshe.

Jackson ishte një nga gjashtë amerikanët që fitoi një medalje të artë individuale në Pekin. (SH.B.A. kishte gjithsej tetë medalje ari, falë fitoreve të saj në snowboardcross për ekipe të përziera dhe antena të përziera ekipore.) Shoqja e saj e skuadrës, Brittany Bowe, fitoi medaljen tjetër individuale të Shteteve të Bashkuara në patinazh me shpejtësi, të bronztë në 1000 m për femra.

Jackson kishte fituar katër nga tetë garat e Kupës së Botës në 500 metra këtë sezon dhe pati patinazhin e saj në renditjen nr. 1 botëror në atë garë. Por në provimet olimpike në Milwaukee, Jackson rrëshqiti në garën 500 metra, duke përfunduar në vendin e tretë. Një kualifikim i garantuar vetëm nga dy top-dy.

Bowe, e cila kishte përfunduar e para në 500 m, e dinte se shanset e saj më të mira për medalje në Lojërat e Pekinit ishin në 1000 m dhe 1500 m, kështu që ajo ia la vendin e kualifikimit në 500 m Jackson. (Bowe më vonë u kualifikua për 500 metra në fund të fundit kur SHBA mori një vend kuotë shtesë.)

Ai mishërim i shpirtit olimpik u dha të dyja grave medalje.

“Është e vështirë të imagjinosh dikë që bën diçka kaq të madhe për ty, dhe ishte vërtet prekëse që dikush të kishte kaq shumë besim tek unë,” tha Jackson. “Isha vërtet mirënjohëse dhe jam e emocionuar që bota të shohë se sa një person i mrekullueshëm është ajo. Mbështetja që ajo ka marrë për këtë ka qenë e mrekullueshme.”

Kur Jackson mori medaljen e artë në 500 metra, ajo dhe Bowe ndanë një përqafim të përlotur. Në kohën kur Bowe fitoi medaljen e saj, Jackson tashmë ishte kthyer në shtet. Ajo i dërgoi shokut të saj një mesazh zanor duke e uruar.

Jackson nuk ka qenë ende në shtëpi. Pas një turneu të stuhishëm mediatik për të folur për përvojën e saj në Pekin, ajo do t'i bashkohet ekipit të saj për të përfunduar pjesën tjetër të sezonit të patinazhit me shpejtësi. Garat në Norvegji dhe Holandë janë në garë.

Pas përfundimit të sezonit, ajo mezi pret të shohë babanë e saj, si dhe të ribashkohet me dy macet dhe qenin e saj, Winnie, në shtëpi në Salt Lake City, ku Jackson u zhvendos për të stërvitur.

Aktualisht duke marrë diplomën e saj të asociuar në kinesiologji, Jackson gjithashtu dëshiron të ndjekë një master në biomekanikë. Diploma e saj universitare është në inxhinieri materialesh dhe kur të tërhiqet nga patinazhi me shpejtësi, ajo shpreson të vazhdojë me sponsorin Toyota dhe të punojë në projektet e tyre teknologjike që lidhen me lëvizshmërinë dhe lirinë e lëvizjes.

Por ajo as që mund të mendojë për daljen në pension tani. Medalja e artë me shkëlqim që i është varur në qafë i kujton asaj se sa shumë mund të arrijë ende në këtë sport.

Mendoj se ende nuk më ka goditur, tha Jackson. “Ka qenë e mahnitshme dhe është edhe më e lezetshme nga sa mendoja se do të ishte në kohën e shkurtër që kam qenë në gjendje ta imagjinoj. Para nëntorit, në të vërtetë nuk dukej e mundur. Unë mendoja: 'Do të ishte vërtet fantastike të isha në gjendje t'i afrohesha marrjes së një medaljeje në Lojërat Olimpike'.

Medalja e artë e Xheksonit është një moment historik për patinazhin me shpejtësi të SHBA-së, si në akull ashtu edhe jashtë saj.

E saj ishte medalja e parë e artë individuale për SHBA-në në patinazhin me shpejtësi të gjatë që kur Shani Davis fitoi në 2010—dhe e para për një grua amerikane që nga Chris Witty në 2002. Në 500 metra konkretisht, Jackson ishte gruaja e parë amerikane që fitoi që nga Bonnie Blair në vitin 1994.

Për më tepër, Jackson është gruaja e parë me ngjyrë që fiton një medalje të artë në një garë individuale në Lojërat Olimpike Dimërore. Në vitin 2022, duket e vështirë të besohet. Por kur Jackson të ketë mbaruar, një brez krejt i ri vajzash do të frymëzohen për të goditur në akull.

“Ndihet si një përgjegjësi e mirë, e dini? Unë gjithmonë dua të jem një shembull i mirë sa herë që mundem”, tha Jackson.

Ngazëllimi i saj i prekshëm për fitimin e arit dhe përputhshmëria e plotë - në ceremoninë e medaljes, ajo qante aq fort sa e vendosi aksidentalisht medaljen e saj mbrapsht - e kanë bërë atë një yll brenda natës.

Në fakt, sipas komunikimeve në Twitter, @ErinJackson480 ishte llogaria e pestë më e postuar në Twitter gjatë gjithë Lojërave; midis llogarive të atletëve, Jackson ishte i dyti, pas vetëm Shaun White. (Të tjerët ishin Nathan Chen, Mikaela Shiffrin dhe Chloe Kim.)

Xhekson do të ishte i nderuar nëse ndonjë vajzë e re që e shikonte të konkurronte në Pekin do të frymëzohej të provonte patinazhin me shpejtësi - ose ndonjë sport konkurrues. Këshilla e saj kryesore: Nëse mendoni se diçka është shumë e vështirë për t'u realizuar ose për të filluar të punoni, gjëja kryesore është të hidhni hapin e parë. Mos mendo për të në tërësi.

Për Jackson-in, kjo ishte duke bërë hapin e saj të parë në akull. Ajo pranoi çdo mundësi për t'u përmirësuar që mundte - edhe nëse kjo do të nënkuptonte ndjekjen e klasave të patinave me fëmijët e vegjël. "Nëse do të mundja, do të doja të frymëzoja qoftë edhe një person tjetër që të provonte çfarëdo që ata po mendojnë të provojnë," tha ajo.

“Ishte relativisht vonë për mua që të filloja një sport të ri; Unë isha 25 vjeç kur bëra ndryshimin”, tha Jackson. "Por nuk është kurrë vonë për të filluar të pamundurën."