Heroi i Kupës së Botës të SHBA, Christian Pulisic, u dërgua në spital për shkak të lëndimit - por zotohet të luajë të shtunën

Sulmuesi amerikan Christian Pulisic u dërgua në spital për vlerësim të mëtejshëm pasi pësoi një goditje të rëndë nga portieri iranian teksa shënoi golin e vetëm në 1-0 të së martës. fitore për SHBA-në, në atë që tashmë po përshëndetet si një nga golat më të famshëm në historinë e futbollit amerikan, por ylli i futbollit premtoi të martën se do të jetë gati për të luajtur ndeshjen e radhës.

Fakte kyçe

Një zëdhënës i futbollit të SHBA tha Forbes Pulisic u dërgua në spital me një "lëndim të barkut dhe mori skanime".

Sulmuesi ndau një Snapchat post nga spitali më vonë gjatë ditës duke thënë: "Kështu që jam krenar për djemtë e mi, do të jem gati të shtunën, mos u shqetëso."

Pulisic shënoi golin e fitores në minutën e 38 të ndeshjes së së martës, më pas u përplas menjëherë me portierin iranian Alireza Beiranvand dhe u rrëzua për disa minuta.

Pulisic u rikthye në lojë për pak kohë, por u duk i dëmtuar nga goditja dhe u zëvendësua jashtë loje për të filluar pjesën e dytë.

Goli ishte i domosdoshëm në një ndeshje të domosdoshme për SHBA-në, e cila do të ishte eliminuar me një barazim ose humbje ndaj Iranit.

Çfarë duhet të shikojmë

SHBA-të do të përballen me Holandën në një ndeshje të raundit të 16-të në orën 10 të mëngjesit të së shtunës sipas kohës Lindore.

Sfondi kryesor

SHBA dominuan pjesën e parë të ndeshjes së së martës, me golin e Pulisic që shërbeu si përparimi i nevojshëm i shënimit pak para pjesës së parë. Skuadra amerikane pohoi më shumë një prani mbrojtëse në pjesën e dytë, duke zmbrapsur valë pas vale sulmesh ndërsa skuadra iraniane shtynte dëshpërimisht për një gol barazimi që do t'i lejonte ata të përfundonin mbi SHBA në Grupin B dhe të kualifikoheshin në raundin e 16-të Pulisic, 24 vjeç, konsiderohet gjerësisht si një nga talentet më të mëdhenj të futbollit amerikan për meshkuj të të gjitha kohërave. Ai luan futboll klubi për Chelsean në Londër dhe ishte pjesë e ekipit të Chelsea që fitoi Titulli i UEFA Champions League në vitin 2021, konsiderohet si çmimi më i madh në futbollin e klubeve.

Leximi më tej

SHBA mposht Iranin—përparon në raundin e 16-të të Kupës së Botës (Forbes)

Qëllimi i Havertz: Si saktësia e pamëshirshme e Chelsea ekspozoi dobësinë e Man City në finalen e Ligës së Kampionëve (Forbes)