Heroi i futbollit të SHBA-së, Christian Pulisic, pastrohet për ndeshjen e Holandës të së shtunës

Sulmuesi amerikan, Christian Pulisic, është lejuar të luajë në ndeshjen e 16-të të Kupës së Botës të së shtunës mes SHBA-së dhe Holandës, sipas Futboll Amerikan, pasi u plagos ndërsa duke shënuar golin e vetëm në ndeshjen e së martës që duhet të fitojë kundër Iranit.

Fakte kyçe

Pulisic pësoi një kontuzion të legenit kur u përplas me portierin e Iranit – një dëmtim që ai përshkruhet si “shumë i dhimbshëm”.

Pulisic për një kohë të shkurtër vazhdoi të luante pas goditjes në minutën e 38-të, por ai u pengua qartë nga kjo, duke bërë që stafi i futbollit të SHBA-ve ta tërhiqte nga loja në pjesën e parë dhe ta dërgonte atë në një spital.

Edhe ndërsa ishte i shtruar në spital, Pulisic tha se nuk kishte në plan të humbiste ndeshjen e së shtunës, duke ndarë një postim festiv në Snapchat, duke thënë, "Kështu që f——— krenar për djemtë e mi, do të jem gati të shtunën, mos u shqetësoni."

Sfondi kryesor

Rrethanat e golit të Pulisic dhe çmimi që ai pagoi për të, e bënë atë një nga golat më të famshëm në historinë e futbollit amerikan. SHBA-të duhej të fitonin ndeshjen e së martës për të siguruar pikë të mjaftueshme për të kaluar në raundin e 16-të pasi merr vetëm barazime në ndeshjet e tjera të fazës së grupeve kundër Uellsit dhe Anglisë, pavarësisht paraqitjeve të forta, ndërsa Irani do të kishte kaluar vetëm me një barazim. Skuadra shkon në ndeshjen e së shtunës kundër Holandës si e dobët, pasi skuadra holandeze kaloi në 16-shen e fundit me fitore ndaj Senegalit dhe Katarit, së bashku me një barazim kundër Ekuadorit. Formati për pjesën e mbetur të Kupës së Botës është një turne me eliminim direkt, me fituesit e ndeshjeve të raundit të 16-të që kalojnë në çerekfinale.

Fakt surprizues

Kjo është hera e shtatë që skuadra amerikane e futbollit për meshkuj shfaqet në fazën eliminatore të Kupës së Botës, ku ata kanë fituar vetëm një ndeshje deri më tani në historinë e ekipit – një fitore 2-0 ndaj Meksikës në raundin e 2002-të të vitit 16.

Numër i madh

Të paktën 294,348 dollarë. Kështu shumë para çdo lojtar në skuadrën amerikane është vendosur të marrë në shtëpi nga ky Botëror. Nëse kalojnë në çerekfinale, paga shkon deri në 382,609 dollarë.

Leximi më tej

Heroi i Kupës së Botës të SHBA, Christian Pulisic, u dërgua në spital për shkak të lëndimit - por zotohet të luajë të shtunën (Forbes)

Ja sa do të fitojnë futbollistët amerikanë nga Kupa e Botës në bazë të asaj se sa larg shkojnë (Forbes)

SHBA mposht Iranin—përparon në raundin e 16-të të Kupës së Botës (Forbes)

SHBA barazojnë Uellsin në ndeshjen e parë të Kupës së Botës (Forbes)