Faza emocionuese e grupeve në Katar 2022 tregon se FIFA duhet të rishqyrtojë planet për Kupën e Botës 2026

Një gol i vetëm i vonuar në raundin e fundit të ndeshjeve në cilindo nga grupet e Kupës së Botës në Katar 2022 mund të kishte ndryshuar se cilat skuadra arritën në fazën eliminatore.

Sikur të ishin dhënë pretendimet e vonuara të penalltive të Iranit, atëherë Irani, jo SHBA, do të ishte përballur me Holandën në raundin tjetër. Grupi C ishte në rrugën e duhur për t'u vendosur nga lojë e ndershme dhe numri i kartonëve të verdhë deri në 95 të Salem Al-Dawsari.th Goli i minutës për Arabinë Saudite i dha Polonisë një golavarazh më të mirë se Meksika. Në Grupin E, të katër skuadrat kaluan një pjesë të 90 minutave të fundit të aksionit duke qenë në një pozicion për t'u kualifikuar dhe një pozicion për t'u eliminuar.

Golat e vonuar nga Ekuadori, Danimarka apo Belgjika do të kishin ndryshuar dy vendet e para në grupet e tyre përkatëse. Dhe Grupi H u kthye me kokë kur Hwang Hee-chan ishte 92 vjeçnd Goli në minutë do të thotë që Koreja e Jugut e çoi Uruguain në vendin e dytë në grup.

Por faza e grupeve e Botërorit të ardhshëm mund të jetë e lirë nga një dramë e tillë.

Kupa e Botës 2026 do të jetë e para që do të përfshijë 48 ekipe.

Kjo do të rrisë kryesisht përfaqësimin nga Afrika dhe Azia, vendet e të cilave në këtë Botëror i kanë parë ato më e mira ndonjëherë në fazën e grupeve. Por zgjerimi e bën të vështirë krijimin e një strukture logjike të turneut.

Aktualisht, 32 skuadra mund të ndahen thjesht në raunde të 16-ta, pastaj tetë, pastaj katër, pastaj në dy finalet. Kjo nuk është e mundur me 48 ekipe. Kur planifikonte zgjerimin e turneut, FIFA doli me disa sugjerime, por përfundimisht vendosi të kishte 16 grupe me tre ekipe, me dy skuadrat e para që kualifikoheshin në raundet e eliminimit.

Kjo strukturë e propozuar është e mbushur me të meta.

Së pari, do të thotë që ndeshjet e fundit në grup nuk mund të luhen njëkohësisht. Kjo rrit shanset që disa skuadra thjesht të luajnë për një barazim ose të pranojnë një humbje të ngushtë, duke e ditur se një rezultat i tillë do t'u garantonte kualifikimin.

Një situatë e tillë ndodhi në Kupën e Botës 1982 kur Gjermania Perëndimore dhe Austria e dinin përpara fillimit se një fitore 1-0 ndaj Gjermanisë Perëndimore do të garantonte përparimin e të dyja palëve në kurriz të Algjerisë. Më pas, Gjermania Perëndimore shënoi pas dhjetë minutash, dhe që atëherë, asnjëra palë nuk u përpoq realisht të shënonte.

Ndeshja, e njohur si "Turpi i Gijonit" pas qytetit ku u luajt, FIFA e ndryshoi strukturën e turneut në mënyrë që ndeshjet e fundit të grupeve të luheshin njëkohësisht. Kjo nuk do të jetë e mundur me grupe me tre ekipe.

Problemet e tjera janë se disa skuadra mund të luajnë vetëm dy ndeshje në Kupën e Botës, duke i bërë ato një pjesë të vogël të turneut. Sa më pak lojëra nënkuptojnë se ka një gjasë të shtuar që të nevojiten barazime dhe ka të ngjarë të ketë situata ku skuadra A fiton ndeshjen e tyre hapëse me një rezultat të madh, pastaj i pushon lojtarët për ndeshjen e dytë të grupit, që do të thotë se nëse ekipet B dhe C barazojnë , atëherë kushdo që luan ekipin A të dytë ka një avantazh të madh.

Me fazën eliminatore që fillon një raund më herët me 32 skuadra, më shumë skuadra ka të ngjarë të luajnë në mbrojtje dhe të kërkojnë të fitojnë ndeshjet në penallti. Fituesi i Kupës së Botës ka të ngjarë të jetë skuadra që është më e mira në penallti sesa skuadra që është më e mira në futboll.

Sugjerimet e fundit për të përmirësuar këtë format grupi me tre ekipe kanë përfshirë gjëra të tilla si gjuajtjet e penalltive para ndeshjes për pikë bonus, të cilat do të inkurajonin më tej futbollin mbrojtës dhe rrezikonin ta kthenin turneun në shaka.

Një tjetër opsion i mundshëm mund të marrë frymëzim nga formati i ri për Ligën e Evropës UEFA, ku skuadrat që përfundojnë në krye të grupit mund të kalojnë raundin e parë me eliminim direkt, i cili në Ligën e Evropës përfshin ekipet e vendit të dytë dhe skuadrat që përfundojnë të tretat në Grupet e Champions League.

Kjo zgjidhje do të bënte të mundur grupet me katër ekipe. Ai shton një lojë shtesë në formatin aktual 2022 për ato skuadra që nuk mund të kalojnë raundin e parë me eliminim direkt, por garanton që çdo ekip të luajë të paktën tre ndeshje dhe se ndeshja e fundit e fazës së grupeve mund të luhet njëkohësisht.

Kupa e Botës me 48 ekipe nuk përfshihet në 16 skuadra aq lehtë sa liga e Evropës, dhe për t'i përshtatur numrat, secili grup nuk mund të jetë më një grup i pavarur, por do të duhej të krahasohej me ekipet në grupe të tjera.

Për shembull, tetë skuadrat që përfundojnë të parat në grupet e tyre dhe kanë më shumë pikë ose diferencën më të mirë të golave ​​mund të kenë një lamtumirë në raundin e dytë eliminator, dhe katër skuadrat që përfundojnë të parat në grupet e tyre, por kanë rekordin më të keq, mund të luajnë në raundi i parë me eliminim direkt me të gjitha skuadrat që përfundojnë të dytat.

Përndryshe, të dymbëdhjetë skuadrat që përfundojnë në krye të grupeve të tyre mund të shkojnë në raundin e dytë me eliminim direkt dhe tetë skuadrat e vendit të dytë me rezultatet më të mira mund të konkurrojnë në raundin e parë me eliminim direkt.

Asnjëra prej këtyre zgjidhjeve nuk është perfekte, por të dyja së paku do ta lejonin FIFA-n të mbajë strukturën e grupit me katër skuadra në vend që të përpiqet të zbatojë strukturën e gabuar të grupit me tre ekipe.

Ndërsa FIFA ka marrë tashmë një vendim për strukturën e grupeve me tre skuadra, raportet për përdorimin e mundshëm të penalltive në ndeshjet e fazës së grupeve tregojnë se njerëzit brenda FIFA-s janë të vetëdijshëm se formati i planifikuar aktualisht është i mangët.

Ka ende shumë kohë përpara Kupës së Botës 2026 që FIFA të kthehet në tabelën e vizatimit dhe të shikojë të gjitha zgjidhjet e mundshme, në mënyrë që faza e grupeve në Kupën e parë botërore me 48 ekipe të jetë po aq emocionuese sa faza e grupeve të 32 finaleve. - Kupa e Botës ekipore.