Stimujt për Serie A, Juventus dhe Roma për të përparuar në UEFA Europa League

Sot, Shtëpia e Futbollit Evropian në Nyon të Zvicrës ka pritur UEFA Europa League barazimi, me dy skuadra italiane, Juventus dhe Roma, të vendosura për të zbuluar kundërshtarin e tyre të radhës në raundin e 16-të të turneut.

Juventus do të luftojë skuadrën e Bundesligës, Freiburg, ndërsa njerëzit e Jose Mourinhos do të përballen me Real Sociedad të La Ligës.

Të dyja skuadrat e Serisë A janë fort të stimuluara për të përparuar në garë dhe për të mbledhur shpërblimet që vijnë me ngritjen e pjesës së dytë më të rëndësishme të argjendit në Evropë.

Të enjten mbrëma, Juventusi fitoi një vend në 16-të e fundit të UEFA Europa League falë fitores 3-0 ndaj skuadrës së Ligue 1, FC Nantes.

Në Stade de la Beaujoire, sulmuesi argjentinas Angel Di Maria doli në qendër të vëmendjes, duke regjistruar një hat-trick që shfaqte një kaçurrela me këmbën e majtë vetëm katër minuta pas lojës.

Disa minuta më vonë, Di Maria për pak sa nuk shënoi një tjetër gol të klasit me një goditje nga taka, por tentativa e tij e shkëlqyer u shpëtua në vijën e portës nga një goditje me dorë e një mbrojtësi të FC Nantes. El Fideo, siç është njohur gjithmonë në komunitetin argjentinas të futbollit, u ngjit në penallti, duke kthyer golin nga 12 metra dhe duke i dhënë skuadrës së tij epërsinë e dyfishtë. Ai përfundoi het-trikun e tij personal me një goditje me kokë në pjesën e dytë.

“Di Maria është një kampion i vërtetë”, tha trajneri i Juventusit Massimiliano Allegri në një intervistë pas ndeshjes për. Sky Sport, duke shprehur të gjithë admirimin e tij për kampionin e Botërorit 2022. "Ai sheh gjëra që të tjerët nuk i shohin."

Shorti i Nyonit ka vënë Juventusin përballë skuadrës gjermane Freiburg. Ndeshja e parë, e cila do të zhvillohet më 9 mars, do të jetë përballja e parë ndërkombëtare mes dy klubeve.

Më vonë mbrëmë, Roma u përball me RB Salzburg në Stadio Olimpico, duke nisur nga një total 1-0 në favor të kampionëve në fuqi të Bundesligës Austriake të Futbollit. Që në nisje, Giallorossi treguan vendosmëri të jashtëzakonshme për t'u rikthyer nga deficiti me një gol, duke vendosur tempin e ndeshjes dhe duke shënuar dy herë në pjesën e parë.

Lojtari më i frymëzuar ishte ndoshta mbrojtësi i krahut Leonardo Spinazzola, ritmi i të cilit rezultoi thjesht dërrmues për vijën mbrojtëse të RB Salzburg: Duke përfituar nga përshpejtimi i tij, italiani kaloi kundërshtarin e tij në dy raste për të dhënë më pas krosime të sakta që u shtynë në rrjetën me goditje me kokë të Andrea Belotti-t dhe goditjen me top të majtë të Paulo Dyabla-s për golin e parë dhe të dytë të Romës, respektivisht.

Trajneri Jose Mourinho, i cili vitin e kaluar udhëhoqi Romën drejt fitores së parë në histori Liga e Konferencës së UEFA Europa edicioni, shprehu ndjenjat shumë optimiste për fitoren 2-0 të skuadrës së tij dhe formën aktuale.

“Ishte një skuadër e bukur Roma, e cila arriti një rezultat të rëndësishëm, por gjithashtu performoi në të gjitha nivelet”, tha trajneri portugez. Sky Sport pas ndeshjes.

Për ndeshjet e ardhshme të raundit të 16-të, Roma është barazuar kundër Real Sociedad, i cili aktualisht po shijon një formë të jashtëzakonshme pasi ndodhet në vendin e tretë në tabelën e La Ligës pas gjigantëve spanjollë Barcelona dhe Real Madrid.

Si Juventusi ashtu edhe Roma janë të motivuar për të ndjekur trofeun e UEFA Europa League, i cili vetëm jep mbi 15 milionë dollarë në para. Po aq e rëndësishme, fituesit e kupës fitojnë akses të drejtpërdrejtë në Ligën e Kampionëve të UEFA-s të vitit të ardhshëm, kompeticionin kryesor të futbollit evropian dhe në atë më shpërblyes.

Juventusi, i cili kohët e fundit ka rënë në vendin e shtatë në Serie A pas a Zbritja me 15 pikë, vështirë se do të kapërcejë hendekun prej 12 pikësh që i ndan nga zona e UEFA Champions League. Ndërkohë, Roma është në një garë të ashpër kundër disa prej skuadrave më të pajisura të Italisë – domethënë Inter Milan, AC Milan, Lazio dhe Atalanta – për të siguruar një nga tre vendet e mbetura të UEFA Champions League.

Duke marrë parasysh shkallën e lartë të konkurrencës që Juventusi dhe Roma po përballen brenda vendit, të dy klubet ka të ngjarë të investojnë shumë nga energjia e tyre në UEFA Europa League, duke ndjekur një trofe prestigjioz ndërkombëtar dhe përfitimet që ai sjell.