Lëkundjet emocionale të shikimit të Aaron Judge Chase 61 Homers

Që kur goditi shtëpinë e tij të 60-të të martën mbrëma, 81 fusha iu hodhën Aaron Judge gjatë pesë shanseve për të përballuar Roger Maris dhe ndoshta për të kaluar rekordin e Ligës Amerikane të vitit 1961.

Këto fusha u ndeshën me reagime të ndryshme nga pesë turmat që gjithsej ishin 230,962 tifozë, të cilët ndoqën për 14 orë e 57 minuta si pjesë e 15 shkopinjve të natës që zinin zonën kryesore të fokusit, së bashku me mendime të ndryshme rreth asaj se çfarë tifozët do të bënin nëse do të kapnin topin e goditur për një homer të mundshëm 61 dhe 62.

Gjashtë gjyqtarët e thirrur për goditje nga pjata, Chris Conroy, Clint Vondrak, Brian Knight dhe Carlos Torres dhe Adam Hamari u pritën me shaka. Çdo fushë jashtë zonës së goditjes u ndesh gjithashtu me brohoritje dhe një thirrje të rastësishme tallëse, si ajo e rezervuar për qetësuesin e Pittsburgh, Eric Stout, të cilit Judge bëri një ecje me katër fusha gjatë një të shtati me tetë vrapime.

"Po, mendova se ky do të ishte reagimi i turmës," tha të mërkurën menaxheri i Pittsburgh Derek Shelton. “Kam qenë shumë herë në stadiumin Yankee. Nuk mendoj se kam parë dikë kur rezultati është i tillë, por kishte të gjithë në parkun e topit. Thjesht supozoni se ky do të ishte reagimi.”

Dhe kur Judge filloi të merrte shkopinj kundër Red Sox, pati një tingull tjetër dhe ishte i dukshëm.

Ishte pothuajse heshtje e plotë kur gjyqtari u fut në pjatë ndërsa tifozët u kthyen me vrap nga banjat dhe stendat koncesionare drejt çdo zone për të parë ngjarjen dhe zakonisht kjo përfshinte heqjen e celularit nga xhepi për një mundësi për të bërë një video ose foto të historia e mundshme.

Gjyqtari më i afërt për t'i bërë fansat të kapnin historinë e mundshme në pajisjet e tyre celulare ndodhi në orën 10:33 të së enjtes mbrëma kundër Matt Barnes në ndeshjen e nëntë të një loje 4-4.

Ky ishte momenti kur tifozët ishin nga heshtja tek menduan se shkopi i gjyqtarit bëri atë tingull të veçantë që çon në një ulërimë të përbashkët dhe më pas në psherëtimën e zhgënjimit kur realiteti i topit goditi dorezën e qendërfushorit Enrique Hernandez 404 metra larg dhe hapi nga fusha qendrore. gardhit.

Tre reagimet emocionale ndodhën në një hark prej 11 sekondash. Meqenëse Yankees fituan në pjesën e 10-të (koha e parë shtesë), ishte fundi i natës së gjyqtarit dhe më vonë shkaktoi një reagim të pasionuar nga Barnes për zanatin e tij:

“Me gjithë respektin e duhur për Aaron Judge, ai është një person i mrekullueshëm dhe ai po kalon një sezon të pabesueshëm, unë jam duke u përpjekur ta largoj atë. Sinqerisht, nuk më intereson historia. Ne kemi një lojë me top për të fituar. Nëse heq dorë nga një homer, loja ka mbaruar, apo jo?”

“Pra, jam i sigurt se ai do ta bëjë këtë në një moment të këtij sezoni dhe unë do ta përgëzoj atë dhe gjithçka. Nëse dal atje dhe përfshihem në historinë e asaj që ai mund të bënte potencialisht dhe filloj të eci me majat e këmbëve rreth lakuriqit, me siguri do të var diçka.”

E premtja solli më shumë të njëjtën gjë me heshtje para gjyqtarit at-bats dhe tifozëve që ngriheshin vetëm me zhurmën e goditjes së damarit për efektin zanor të tabelës së rezultateve të "All Rise" sikur të ishte një kartë sugjeruese, ndërsa të tjerët jashtë stadiumit transmetonin lojën në Apple TV dhe ndoshta shprehën mendimet e tyre për transmetimin në internet.

Në vend të kësaj, ata panë Aaron homerin e gabuar si te Aaron Hicks, ngasja e të cilit në rreshtin e pestë të seksionit 136 në fushën e majtë ndodhi pak para se Judge të godiste një top fluturues 338 këmbësh.

Të shtunën, e njëjta pritje ndërtoi gjyqtarin me një kthesë të lehtë dhe disa reagime emocionale për slugatin tipik stoik.

Momenti ndodhi rreth orës 3:40 të pasdites dhe ndërsa ABC i preu batutat e tij në mbulimin e futbollit të kolegjit, kur Gjyqtari filloi ofertën e tij të fundit me të njëjtën heshtje të ndjekur nga “Këngët e MVP-së përpara se të fillonte një at-bat tre-minutësh.

Në ndeshjen e shtatë kundër John Schreiber në një ndeshje 5-5, Judge kaloi përpara në numërimin me 2-0, bëri dy lëkundje të gjata dhe dështoi në fushën tjetër. Fusha e shtatë u kontrollua në lëvizje, Vondraku fillimisht shikoi nga Conroy dhe prej andej erdhi vendimi - Gjyqtari nuk u ndal dhe e goditi. Gjykatësi i hodhi një vështrim Conroy-t, tundi kokën dhe tundi dorën për të shprehur neverinë e tij.

Ishte gjithashtu akti i tij i fundit i së shtunës, pasi dy fusha më vonë, Anthony Rizzo goditi një homer me dy vrapime dhe 55 minuta më vonë, Scott Efross i shpëtoi një situate të ngarkuar me baza, që nëse nuk do ta bënte këtë, do të kishte sjellë gjyqtarin për një fund. Menaxheri i nëntë i Red Sox, Alex Cora vuri re se shumë shpresonin se do të ndodhte vërtet.

"Në fakt, ishte disi e çuditshme," tha Cora, e cila kaloi pjesën më të madhe të fundjavës duke i thënë kujtdo që do të dëgjonte shtambët e tij që planifikonte të shkonte pas Gjykatësit. “Rrethimi i fundit ishte një seksion drejt fushës së djathtë, ata filluan të këndonin 'Let's Go Red Sox' dhe ishte një grup tifozësh të Yankee. Ata kishin veshur fanellat e tyre.

“Ishte një djalë pranë meje që më thoshte “Lëjmë Alex, Le të shkojmë të shënojmë dy. Unë mendoja sikur ju e merrni këtë vend duke brohoritur “Let's go Red Sox, ti je njeriu, por ai nuk e bëri. Ishte interesante."

Dita e fundit solli një kundërshtar fillestar në Brayan Bello, i cili së fundmi mori disa vlerësime të larta nga ish-legjenda e Red Sox, Pedro Martinez.

Gjyqtari pa nëntë fusha dhe në fushën e dytë shkopi i tij bëri zhurmën e dikujt duke marrë një dopio, gjë që kënaqi tifozët, por nuk ishte rezultati i dëshiruar. Në të tretën ai eci me një numërim të plotë dhe dy radha më vonë, Gjyqtari goditi një top fluturues 340 këmbësh paksa kishte atë tingullin e vrapimit në shtëpi, por edhe tingullin e atij që sapo e humbi, një reagim që gjyqtari dukej se e mendoi edhe kur duartrokiti. për të pranuar faktin ndërsa i afrohemi bazës së parë.

Rreth 25 minuta më vonë shiu filloi ndërsa Yankees u përplasën dhe kur fillestari Oswald Peraza bëri finalen e gjashtë, gjyqtari mbeti në rrethin në kuvertë dhe shiu i dendur goditi fushën. Në vend të një eksodi masiv në metro dhe makina, njerëzit thjesht u zhvendosën në konkurse me shpresën e një gjyqtari tjetër at-bat.

Pak më shumë se 90 minuta më vonë, ishte zyrtare që gjyqtari i radhës në Bronx do të ishte të premten pas një udhëtimi prej tre ndeshjesh në Toronto, ku një prej tij Homers gjeneruan një nga momentet e tifozëve që ndihen mirë të këtij sezoni.

Supozimi është se kur gjyqtari të kthehet, ai do të jetë 61 dhe ndoshta 62.

Atëherë ndoshta jo sepse nëse ka diçka për t'u shndritur nga pesë ndeshjet e kaluara, kur vrapimet në shtëpi nuk mund të goditen sipas kërkesës, si p.sh. aksesi në një shfaqje televizive sa herë që dëshironi, gjë që është diçka për t'u mbajtur mend që shumë kohë përpara se të arrinte në 60 vjeç, gjyqtari goditi një homer në të. 13 ndeshjet e para të ngjashme me atë se si Maris nuk e bëri homer në 10 ndeshjet e tij të para në 1961 përpara se të lidhej me Paul Foytack të Detroitit.

"Është e vështirë," tha gjyqtari. Ju mund të pyesni çdo sulmues rreth ligës. Nuk është e lehtë. Unë mendoj se ato ndodhin rastësisht. Unë mendoj se homers janë më shumë të hedhur se sa të goditur për të qenë i sinqertë. Duhet vërtet fusha e duhur, situata e duhur.”