Shake Milton po çimenton rolin e tij në rotacionin e Sixers

Gjatë pesë ndeshjeve të para të Philadelphia 76ers në sezonin 2022-23 NBA, roja i vitit të pestë Shake Milton luajti një total prej gjashtë minutash, të gjitha këto kundër Indiana Pacers. Ai mori katër DNP gjatë asaj shtrirjeje dhe luajti me kursim edhe në tre ndeshjet e ardhshme të Sixers.

Milton filloi të merrte kohë të rregullt për të luajtur kur gardiani fillestar James Harden pësoi një tendosje të tendinit të këmbës së djathtë në fillim të nëntorit, megjithëse ai ishte ende mesatarisht vetëm 15-20 minuta jashtë stolit. Kjo ndryshoi kur Tyrese Maxey u rrëzua me një frakturë të vogël në këmbën e tij të majtë kundër Milwaukee Bucks në mes të nëntorit.

Milton ka startuar në secilën nga shtatë ndeshjet e Sixers që atëherë dhe ka shënuar mesatarisht 21.9 pikë me 56.3 për qind gjuajtje, 6.1 asistime, 5.9 kërcime dhe 2.0 trefisha me 48.3 për qind gjuajtje nga thellësia. Katër nga ato ndeshje erdhën gjithashtu pa qendrën e yllit Joel Embiid, por Milton dhe pjesa tjetër e ekipit mbështetës të Sixers ndihmuan skuadrën të shkonte 3-1 në atë shtrirje.

Milton mendon të kthehet në stol kur Maxey dhe Harden të kthehen - ky i fundit mund të kthehet të hënën, sipas Shams Charania i The Athletic. Por edhe kur Sixers janë rikthyer në fuqi të plotë, loja e nxehtë e Milton deri vonë duhet ta ndihmojë atë të mbajë një vend rrotullimi.

Loja me pikë roje ishte ndër pyetjet më të mëdha të Sixers në këtë sezon. Harden është një nga lehtësuesit më të mirë të ligës, por forca e Maxey është kryesisht të shënojë. Sixers kishte nevojë për një tjetër mbajtës të topit për të udhëhequr në minutat jo-Harden, pavarësisht nëse ishte Maxey, Milton apo shtesa jashtë sezonit De'Anthony Melton.

Milton ka treguar ditët e fundit se është në lartësinë e detyrës. Ai pati shtatë ose më shumë asistime në katër ndeshje radhazi, duke përfshirë 10 më të lartat në karrierë në fitoren 107-99 të Sixers ndaj Orlando Magic të premten e kaluar (së bashku me 24 pikë në gjuajtjet 7 nga 13 dhe nëntë kërcime). Para kësaj, ai kishte vetëm gjashtë ndeshje me shtatë ose më shumë asistime në katër sezonet e tij të para të kombinuara.

"Ai ka qenë i mrekullueshëm," tha sulmuesi Tobias Harris për Milton pas fitores së së premtes. “Ai është atje, ai po gjen rrjedhën e tij, duke drejtuar ekipin. Ai ka qenë gjithmonë një golashënues shumë i mirë në parket, por gjatë këtyre ndeshjeve të fundit sado që të ketë qenë, ai thjesht po tregon të gjithë arsenalin e tij në fund të sulmit dhe me të vërtetë se si mund të arrijë në pikat e tij dhe të ngrihet, të gjuajë dhe të krijojë lojëra. ”

Kjo shtrirje e fundit me sa duket e ka inkurajuar Miltonin të marrë një rol më të madh sulmues, duke e ditur se Sixers nuk kanë Maxey apo Harden për t'u mbështetur. Ai e ka shtyrë ritmin në tranzicion dhe nuk ka frikë të sulmojë në mënyrë agresive shportën në vend që t'ia shtyjë një shoku të skuadrës.

Gjatë 11 paraqitjeve të tij të para këtë sezon, Milton pati 52 disqe gjithsej në shportë në 155 minuta. Ai shënoi 9 nga 20 në ato ndeshje dhe shënoi pesë asistime dhe gjashtë kthesa në 21 pasime. Përpara humbjes së së mërkurës kundër Cleveland Cavaliers, Milton kishte gjuajtur 20 nga 38 84 disqe dhe ka 10 asistime dhe vetëm dy përmbysje në 37 pasimet e tij në gjashtë ndeshjet e fundit të Sixers.

"Unë mendoj se vetëm duke parë lojën dhe, sinqerisht, duke pasur topin pak më shumë," tha Milton pas fitores së së premtes ndaj Orlandos, kur u pyet se çfarë e ka nxitur lojën e tij të fortë kohët e fundit. “Duke pasur më shumë kohë, duke mos u ndjerë sikur duhet ta detyroj. Pra, thjesht duke lexuar lojën dhe duke marrë atë që më jep mbrojtja, dhe më pas, mbi të, edhe kur bëj gabime, djemtë më përkëdhelin pas shpine, duke më thënë të vazhdoj, të jem agresiv, të vazhdoj të përpiqet të shih dyshemenë. Kështu që ju thjesht ndërtoni vërtet besim duke bërë diçka të tillë.”

Ai prezantoi të dielën kundër Orlandos, duke grumbulluar 29 pikë të sezonit në 10-nga-13 (përfshirë 3-nga-6 nga thellësia) për të shkuar me shtatë asistime, pesë kërcime dhe një vjedhje. në fitoren me rezultat 133-103.

Pas asaj ndeshje, ai foli për mentalitetin e tij, ndërsa Sixers janë kaq të shkurtër.

“Më duket sikur jam agresiv, duke zgjedhur pikat e mia”, u tha Milton gazetarëve. “Shokët e mi të skuadrës bëjnë një punë shumë të mirë duke më thënë të shkoj, duke më thënë të jem agresiv. Thjesht duke pasur njerëzit poshtë, u jep mundësinë të tjerëve të rriten. Dhe unë mendoj se të gjithë në ekip e kanë parë atë si diçka që ne mund ta bëjmë. Ne mund të bashkohemi, të luajmë fort dhe të kemi disa mundësi për të bërë disa gjëra të ndodhin dhe shpresojmë të marrim disa fitore.”

Edhe pse Embiid u kthye të hënën kundër Atlanta Hawks, Milton nuk u tërhoq në prapavijë. Ai mblodhi 21 pikë në gjuajtjet 9 nga 20 për të shkuar me shtatë asistime dhe pesë kërcime në fitoren 104-101, duke përfshirë këtë përpjekje për tre pikë që i ndihmoi Sixers të ktheheshin në lojë pasi ranë në fillim. deficit dyshifror.

Pas fitores të së hënës, trajneri kryesor Doc Rivers diskutoi ekuilibrin midis Milton dhe ekipit mbështetës të Sixers, duke qëndruar agresiv dhe duke ushqyer djalin e madh.

“Mendova se e pamë Joelin sonte në vend që të luanim”, tha Rivers. Kështu që edhe ne duhet t'i rikthehemi të luajmë me shpejtësinë tonë. Mendova se Shake kishte dy ose tre herë sonte ku duhet të shkojë, por në vend të kësaj, ai e merr atë dhe ia hedh [Embiid]. Dhe kjo është ajo që ndodh. [Embiid] është shumë mirë, ju doni t'i jepni atij topin. Por djemtë duhet të vazhdojnë të luajnë gjithashtu. Joeli e pa atë. Joel po përpiqej t'u jepte topin djemve. Pra, kemi disa punë për të bërë, por është punë e lehtë. Është shumë e rregullueshme.”

Kur Harden dhe Maxey të kthehen, Milton në mënyrë të pashmangshme do të luajë më pak minuta. Por ndezjet që ai ka treguar se drejton ekipin në mungesë të tyre duhet ta inkurajojnë Riversin që t'ia dorëzojë atij disa herë çelësat e sulmit. Sa më shumë pushim që Sixers të mund të blejnë tre yjet e tyre gjatë 82 ndeshjeve të sezonit të rregullt, aq më mirë do të jenë të pajisur për play-off.

Milton është në sezonin e fundit të kontratës së tij trevjeçare, prej 5.0 milionë dollarësh. Nëse ai vazhdon të luajë aq mirë sa kohët e fundit, ai do të vendosë veten për një rritje të konsiderueshme kur të bëhet një agjent i lirë i pakufizuar verën e ardhshme.