Serena Williams humbet në përjashtimin emocional të Torontos, shikon përpara në Cincinnati, US Open

Ishte një largim emocional për Serena Williams në atë që doli të ishte ndeshja e saj e fundit në Kanada të mërkurën mbrëma.

Tifozët në National Bank Open në Toronto, 12,500 prej tyre sipas New York Times, e përshëndeti atë me ovacione dhe mbërriti në ndeshjen e saj me Belinda Bencic me tabela ku shkruhej "Faleminderit Serena" dhe "Mirë se vini në shfaqjen e Williams".

Bencic, fituesi i medaljes së artë olimpike 2020 nga Zvicra, më pas vazhdoi të dominojë 40-vjeçarin, 23 herë kampionin e Grand Slam, 6-2, 6-4, në atë që ishte ndeshja e parë e Serenës. që kur njoftoi të martën se ajo planifikoi të tërhiqej pas US Open-it të ardhshëm.

Bencic mbajti presionin e kthimit ndaj Williams që në ndeshjen e parë. Zvicerani fitoi goditjen, u zgjodh për të marrë dhe vazhdoi të fitonte dy pikë pushimi në ndeshjen hapëse. Williams i shpëtoi ata me shërbimin e tufës, por Bencic do të vazhdonte të thyente Williams dy herë në setin e hapjes, duke e mbyllur pas 41 minutash.

Serena gjeti sukses më të mirë në setin e dytë pas shërbimit të saj, por Bencic më në fund mori break në ndeshjen 3-3 kur Williams goditi një gabim të dyfishtë në pikën e thyerjes. Bençiç e mbylli fitoren pas 1 orë e 17 minutash. Bencic përfundoi me 25 fitues ndaj 13 gabime të padetyruara, ndërsa Williams shënoi 13 fitues me 18 gabime të padetyruara.

"Ishin shumë emocione padyshim," i tha Williams turmës. “Më pëlqen të luaj këtu, gjithmonë më ka pëlqyer të luaj këtu. Do të doja të kisha luajtur më mirë, por Belinda luajti kaq mirë sot. Kanë qenë një 24 orë interesante.”

“Siç thashë në artikull, jam i tmerrshëm në lamtumirë. Por, lamtumirë Toronto.”

Williams do të shkojë në Cincinnati javën e ardhshme për Western & Southern Open, të cilin ajo e fitoi në 2014 dhe '15 dhe ku tashmë po e promovojnë atë si shansin e fundit për fansat e Cincinnati për ta parë Serenën në veprim.

Williams pritet të mbyllë karrierën e saj në US Open në Nju Jork duke filluar nga 29 gushti. Zyrtarët njoftuan këtë javë se 13,000 bileta u shitën për sezonin e fundit të vitit - dhe karrierën e Serenës - si pasojë e shpalljes së saj të daljes në pension.

Williams ka 106 fitore në ndeshje në Open dhe ka bërë 10 paraqitje në finale - të dyja rekorde të epokës së hapur. Ajo është e barabartë me Chrissie Evert me gjashtë tituj në Nju Jork dhe mbetet në 23 tituj Grand Slam teke, një më pak se Margaret Court me 24 tituj.

Magjia e saj e fundit erdhi në Australian Open 2017 dhe ajo ka arritur në katër finale të mëdha që atëherë - duke përfshirë dy në Nju Jork në 2018 dhe '19 - duke u shkurtuar në të katër.