Scottie Scheffler ka fituar më shumë në pesë ngjarje sesa Jack Nicklaus në karrierën e tij të turneut PGA

Duke fituar tre nga pesë eventet e kaluara të PGA Tour ku ai ka marrë pjesë, Scottie Scheffler ka bërë diçka që Jack Nicklaus nuk e bëri kurrë: ngjitet në vendin nr. 1 në Renditja Zyrtare Botërore e Golfit. Mirë, duhet të theksohet se OWGR e golfit nuk filloi në të vërtetë deri në vitin 1986, viti kur Nicklaus fitoi rekordin e tij të 18-të dhe të fundit të diplomës në moshën 46-vjeçare.

Ndërsa renditja zyrtare e golfit tani mund të ndryshojë çdo javë, në të vërtetë nuk ishte diçka gjatë kulmit të Nicklaus. Por Ariu i Artë ishte i njohur si lojtari numër 1 në World of Golf Professional Annual të fundvitit të Mark McCormack çdo vit nga viti 1968 deri në 1977. Nicklaus në fund fitoi mbi 5.7 milionë dollarë gjatë karrierës së tij në Hall of Fame në turneun PGA.

Scheffler, 25 vjeç, e ka eklipsuar atë total në gjashtë javë. Po, paratë e çmimeve të golfit profesional sot janë padyshim më të vogla se ato të dikurshme, por gjithsesi janë tërheqëse.

Scheffler mblodhi 2.1 milion dollarë për fitoren e tij bindëse në eventin e Kampionatit Botëror të Golfit Dell Technologies Match Play, pak më shumë se tre javë pasi ai fitoi më shumë se 2.1 milion dollarë për fitoren e tij në Arnold Palmer Invitational. Teksasi i ri, i cili u bë profesionist në vitin 2018, fitoi gjithashtu pothuajse 1.5 milionë dollarë muajin e kaluar me fitoren e tij në playoff në Waste Management Phoenix Open - titulli i tij i parë i turneut PGA.

Në harkun kohor prej gjashtë javësh, Scheffler jo vetëm që është ngjitur në krye të renditjes zyrtare botërore të golfit, por ai gjithashtu ka mbledhur pothuajse 6.2 milionë dollarë në fitime.

"Unë mendoj se jam duke kompensuar pak kohën e humbur ndoshta javët e fundit," tha Scheffler, i cili meqë ra fjala fitoi gjithashtu më shumë se 6 milionë dollarë gjatë 70 starteve të tij të parë PGA Tour përpara fitores së tij të madhe në Arizona. “Vërtet nuk di çfarë të them. Koka ime po rrotullohet për momentin, për të qenë i sinqertë.”

Scheffler, natyrisht, është ndër të preferuarit e kundërshtarëve që shkon në Turneun Masters 7-10 Prill, ku Nicklaus fitoi një rekord gjashtë herë. Scheffler ka përfunduar në top 20 në dy paraqitjet e tij të vetme në Augusta National, duke përfshirë një barazim për të 18-in vitin e kaluar.