Arabia Saudite shkakton tronditje sizmike të Kupës së Botës në Argjentinë

Saleh Al-Shehri i Arabisë Saudite feston me shokët e tij të skuadrës pasi shënoi një gol për të bërë rezultatin 1-1 gjatë ndeshjes së Grupit C të Kupës së Botës FIFA Katar 2022 midis Argjentinës dhe Arabisë Saudite në stadiumin Lusail më 22 nëntor 2022 në Lusail City, Katar. .

James Williamson – Ama | Getty Images Sport | Getty Images

Arabia Saudite prodhoi një nga tronditjet më të mëdha në historinë e Kupës së Botës pasi përpjekja mahnitëse e Salem Al-Dawsarit siguroi një fitore 2-1 ndaj Argjentinës në Grupin C në stadiumin Lusail Iconic.

Koha ndaloi ndërsa Al-Dawsari rrëmbeu topin nga qielli dhe u kthye brenda dy mbrojtësve të Argjentinës përpara se të kthente përfundimin e tij përtej mundësive të mbrojtësit të Aston Villas Emiliano Martinez, duke prodhuar një nga momentet më të mëdha të çdo finaleje të Kupës së Botës.

Lionel Messi i kishte dhënë epërsinë njërit prej favoritëve para turneut nga pika e bardhë pas një vendimi të diskutueshëm VAR (10), por Saleh Al-Shehri barazoi vetëm tre minuta në pjesën e dytë për të krijuar një përmbysje të madhe.

Rezultati i dha fund serisë së Argjentinës prej 36 ndeshjesh pa humbje, duke u shtrirë përsëri në humbje kundër Brazilit tre vjet më parë, por kjo ishte dita më e mirë në historinë e futbollit të Arabisë Saudite.

“Kjo dhemb shumë. Ne ëndërronim ta nisnim Kupën e Botës me një fitore”, tha partneri sulmues i Messit, Lautaro Martinez. “Por ka ndodhur dhe tani duhet të stërvitemi dhe të mendojmë përpara.

“E humbëm këtë lojë për shkak të gabimeve tona, mbi të gjitha në pjesën e dytë. Ka detaje që bëjnë diferencën dhe ne duhet të korrigjojmë gabimet tona”.

Kur Argjentina humbi për herë të fundit ndeshjen e parë në grupe të Kupës së Botës në 1990 – kundër Kamerunit – ata shkuan në finale ku humbën ndaj Gjermanisë, por kjo do të jetë pak ngushëllim për amerikano-jugorët tani pas humbjes ndaj kombit të renditur në vendin e 51-të. futbollit botëror.