Pedri fajëson Xavi për fituesin e FC Barcelona-Atletico Madrid

Mesfushori i Barcelonës, Pedri, ka drejtuar gishtin drejt trajnerit të ekipit të parë, Xavi Hernandez për rolin e tij në fitoren e skuadrës kundër Atletico Madrid të dielën.

Blaugranët kaluan tre pikë më shumë se rivalët e hidhur Real Madrid në La Liga me një fitore të fortë 1-0 ndaj njerëzve të Diego Simeone në Metropolitano.

Kjo u arrit kur Pedri shkoi në një vrapim sllallomi në skajin e kutisë së Atletit, përpara se të lëshonte një pasim në drejtim të Gavi-t përpara se lojtari i tij spanjoll të gjente Ousmane Dembele në gol në minutën e 22-të.

I pyetur për golin pas ndeshjes, Pedri tha se “faji për golin e sotëm është Xavi”.

“[Ai] gjithmonë më thotë të futem më shumë në zonë dhe të gjuaj, të rrezikoj, të guxoj [të provoj] një me një… Ndihem gjithnjë e më rehat në krye, për të cilin Xavi është fajtor për golin e sotëm. ," ai shtoi.

"Unë rrëshqita, pashë hapësirë ​​dhe gjeta Gavi, i cili e futi trupin e tij dhe ia dha Dembeles për të shënuar", shpjegoi Pedri për golin, që do të thotë se Barça tani shkon në Superkupën e Spanjës si lider në ligën e parë. .

Pedri luajti pjesë të ndeshjes së së dielës mbrëma si një krah i majtë fals. “Unë jam më afër zonës dhe është më komode të krijosh prej andej, përveç faktit që skuadra ka epërsi në mes”, tha ai.

Pjesa e tij në gol ishte tipike për paraqitjen e Pedrit në kryeqytetin spanjoll. Ndërsa ai tregoi shkëlqyeshëm duke kaluar një seri mbrojtësish të Rojiblanco, pasimi i fundit për Gavi nuk u largua siç ndodhi në intervale të ndryshme të lojës.

By SPORT, megjithatë, Pedri ishte përgëzoi për vendosmërinë e tij të vendosur në barazim, pavarësisht se nuk ishte në gjendje të shkëlqejë si në rastet e mëparshme kundër një kundërshtari tipik kokëfortë.