Çifti i Luka Doncic dhe Kyrie Irving mund të jetë 'vdekjeprurës' për ofendimin e Mavericks

Dallas Mavericks kthehen në shtëpi për të luajtur ndeshjen e tyre të fundit në American Airlines Center përpara pushimit të NBA All-Star pas një udhëtimi plot ngjarje me pesë ndeshje në Bregun Perëndimor. Dallas e mbylli udhëtimin me humbje, por fitoi tre ndeshjet e mesit. Por udhëtimi përfshinte shumë më tepër sesa fitore dhe humbje.

Dallas u këmbye me gardianin e tetë herë të All-Star, Kyrie Irving një javë më parë. Jo vetëm që skuadra shtoi Irving, por pa edhe rikthimin e Luka Doncic në formacion pasi humbi katër ndeshje me një kontuzion në thembër e djathtë. Skuadra dhe tifozët shpresojnë se çifti i Donçiçit dhe Irvingut do të paguajë dividentë në sezonin pasardhës.

“Është vetëm ndeshja jonë e parë së bashku, por mendoj se është shumë argëtuese të luash me këtë djalë,” tha Doncic për të luajtur me Irving pasi Mavericks ranë ndaj Sacramento Kings në kohën shtesë të shtunën mbrëma, 133-128. “Ai është një basketbollist i mrekullueshëm. Unë mendoj se do të jetë vërtet argëtuese. Sot, ndeshja e parë, ishte gjithashtu shumë argëtuese.”

Donçiç shënoi 27 pikë me 55% gjuajtje në humbje. Ai gjithashtu pati nëntë kërcime dhe pesë asistime në 41 minuta. Irving udhëhoqi Mavericks në shënimin me 28 pikë në 52.4% gjuajtje ndërsa rrëmbeu shtatë kërcime dhe dha shtatë asistime në 42 minuta.

Në tre ndeshjet e tij me Mavericks, Irving ka mesatarisht 25.7 pikë me 48.1% gjuajtje, 4.7 kërcime, 7.3 asistime dhe një vjedhje në 38 minuta për lojë.

“Më vjen mirë që e dolëm nga rruga,” tha Irving për ndarjen e fjalës me Doncic për herë të parë. “Por ndërsa isha atje, ndihesha shumë e veçantë vetëm për sa i përket mundësive që kishim në të dy skajet e dyshemesë për të mësuar vërtet nga njëri-tjetri dhe thjesht për të fituar më shumë besim.”

Dyshja e re dinamike e Dallasit do të ketë edhe dy ndeshje të tjera - në shtëpi kundër Minesota Timberwolves dhe në rrugë kundër Denver Nuggets - për të ndërtuar më shumë besim në parket përpara se të dy të përshtaten për lojën All-Star këtë fundjavë. Pas kësaj, është ndeshja e fundit e sezonit të rregullt.

Mavericks aktualisht janë në vendin e katërt në renditjen gjithnjë në ndryshim të Konferencës Perëndimore, me një rekord 31-27. Dallas është dy ndeshje prapa Kings për vendin e tretë dhe 2.5 ndeshje përpara Oklahoma City Thunder, i cili është fara e dhjetë dhe mban vendin e fundit të lojës. Utah Jazz, të cilët aktualisht janë jashtë ndeshjes së playoff-it, janë tre ndeshje prapa Mavericks.

Për të fituar një ndarje, Dallas duhet të fillojë të grumbullojë fitore. Trajnerit Jason Kidd i pëlqeu ajo që pa nga fusha e tij e re e pasme në ndeshjen e parë. Ai shpreson se Doncic dhe Irving do të jenë në gjendje të zhvillohen së bashku dhe të shtojnë një shtresë të re të fuqisë sulmuese në sulmin e ekipit.

“Ishte e qetë; është basketboll”, tha Kidd. “Mendova se ata të dy bënë një punë të pabesueshme – të dy ngritën topin lart, të dy luanin pa top. Tani, është vetëm një çështje që të merrni minuta dhe të jeni në gjendje të shihni se cilat pika u pëlqejnë ose janë shumë të rehatshme duke luajtur jashtë. Mendoj se zgjedhja me këta dy do të jetë shumë e mirë për ne.”

Shtimi i Irving rifilloi efektivisht sezonin e Mavericks. Dallas tani ka një All-Star të dytë së bashku me superyllin e tij dhe mund të jetë ende në kërkim për të sjellë ndihmë shtesë në tregun e blerjeve. Përpjekjet e tyre për ripërtëritje e kanë bërë skuadrën potencialisht të përgatitur për një tjetër ecuri të thellë në playoff.

"Është ende një proces mësimi, por mendoj se mund të jetë vërtet vdekjeprurëse për ne," tha Doncic për të luajtur një lojë me dy lojtarë me Irving. “Është e vështirë, mendoj, të na ruash të dyve. Pra, do të ketë më pak dyshe dhe vetëm ne do të shkojmë në punë.”