Ousmane Dembele i dyshimtë për El Clasico pas raportimit të një rikuperimi të ngadaltë

Sulmuesi i FC Barcelonës, Ousmane Dembele, tani është në dyshim për t'u rikthyer për një pjesë të El Clasico të 19 marsit kundër Real Madridit, pasi u raportua se rikuperimi i tij nga lëndimi po përparon më ngadalë se sa pritej.

Numri '7' ka qenë jashtë fushës që nga 28 janari, kur ai u tërhoq me një goditje në kofshë në 26 minuta larg Girona në La Liga dhe u zëvendësua nga golashënuesi i fundit Pedri në fitoren 1-0.

Fillimisht u raportua se francezi mund të jetë jashtë fushës për pesë javë, të cilat do të bëhen gjashtë nëse ai do të bënte një kthim të mundshëm për udhëtimin e së dielës në Athletic Club në Bilbao.

Raporte nga AS të hënën tha se Pedri, i cili gjithashtu po përpiqet të kapërcejë goditjen e tij në kofshë, mund të bëjë gjithashtu një udhëtim në San Mames dhe t'i jepet një moment 20-25 minuta në fund të ndeshjes.

Dyshja në listën e lëndimeve i bashkohet edhe Robert Lewandowski, dhe ndërkohë që të tre burrat u kërkuan të donin Blaugrana edhe një herë. për një El Clasico më 19 mars në La Liga që mund të vendosë garën për titull, RAC1 Mundo Deportivo kërkesë se Dembele është i dyshimtë edhe për atë ndeshje.

RAC1 thotë se rikuperimi i Dembeles po shkon më ngadalë se sa pritej fillimisht me Barçën që preferon të veprojë me kujdes.

Ndërsa Dembele është përjashtuar përfundimisht për takimin e Klubit Athletic, pjesëmarrja e tij kundër Madridit nuk është më e sigurt.

Nëse Dembele me të vërtetë nuk arrin të bëjë listën e skuadrës për El Clasico, ai mund të përdorë pushimin ndërkombëtar për të pushuar më tej dhe më në fund të bëjë rikthimin e tij kundër Elche në ligë më 1 prill.

Disa ditë më vonë, Barca do të përballet sërish me Madridin në një nga ndeshjet e tyre më të mëdha të sezonit dhe do të përpiqet t'i mbajë në ngërç ose t'i mundë edhe një herë në ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Kupës së Mbretit duke marrë parasysh avantazhin 1-0 të fituar në Bernabeu javën e kaluar në takimin e parë.

Në mungesë të Dembeles, Raphinha dhe Ferran Torres janë provuar nga Xavi në krahë me rezultate të përziera.

Të dielën, megjithatë, Raphinha shënoi golin e vetëm në ndeshjen kundër Valencias, i cili e çoi Barçën në një epërsi prej nëntë pikësh në krye të tabelës.