Shënime nga seritë me dy lojëra të Cleveland Cavaliers në Miami

Skuadra me dy ndeshje të Cleveland kundër Miami Heat ndihej si një ngrohje në playoff.v Ja çfarë ra në sy nga ndarja 1-1 e Cavs.

Të dyja ndeshjet ishin mësime playoff - por në mënyra të ndryshme

Loja 1, me Garland të shëndoshë, shfaqi Cavs duke mposhtur një fitore 104-100. Asnjë ekip nuk ishte saktësisht i fuqishëm në sulm, me Cavs që kishin një vlerësim ofensiv prej 113 dhe Heat një vlerësim sulmues prej 107.5. (Të dyja, sipas Cleaning The Glass, ishin nën mesataren e ligës kundrejt totalit të sezonit.)

Cavs gjetën një mënyrë për të fituar në dy mënyra. Së pari, ata mbrojnë në një nivel të lartë, duke kufizuar Miamin në një vlerësim ofensivë 88.8 në gjysmëfushe. Ata gjithashtu shënuan 29 pikë nga 22 xhiro. Në një lojë me marzhe të vogla, ndryshimi ishte detyrimi dhe kapitalizimi i xhiros. Kjo ishte kundër një skuadre me një përqindje kthimi në gjysmën e parë të ligës, për pastrimin e xhamit. Kjo është mbresëlënëse.

Së dyti, Darius Garland ishte i shkëlqyer dhe me gjasë lojtari më i mirë i Cavs. Donovan Mitchell pati një natë pushimi - 18 pikë, 7-18 nga fusha, 1-7 nga tre. Ai kishte vetëm dy pikë në çerekun e katërt. Garland më shumë se sa u rrit, duke rritur agresionin e tij dhe duke kërkuar për goditjen e tij në një mënyrë që ai ndonjëherë heziton. Ai përfundoi me 25 pikë të skuadrës në gjuajtje 8-16, e cila përfshinte një notë 3-6 nga tre. Ai pati edhe 7 asistime kundrejt vetëm 3 përmbysjeve dhe ishte 6-6 nga rreshti.

Cleveland është 12-7 në sezonin kur Garland bën gjashtë ose më shumë gjuajtje të lira. Për sezonin, ai ka mesatarisht 4.8 gjuajtje të lira për lojë. Kur ai tregon agresionin e tij dhe kërkon të arrijë më shumë në linjë, Garland është në gjendjen e tij më efikase. Kjo u jep Cavs një mënyrë tjetër për të shënuar kur pikët janë më të vështira për t'u arritur. Kjo do të ndodhë më shpesh se jo kur të fillojnë playoff-et muajin e ardhshëm.

Ndërkohë, në ndeshjen 2, Cavs u mungonte Garland. Mitchell kishte 42 pikë dhe dukej se mund të shtynte për 50. Por atij i mbaroi energjia ndërsa ndeshja vazhdoi me aq shumë kërkesa prej tij dhe duke luajtur 43 minuta. Pas një pjese të parë 9-12, Mitchell ishte 6-18 në pjesën e dytë. Të qenit Garland atje do t'i kishte lejuar Mitchell një pushim tjetër të shkurtër që i duhej.

Mbrojtja e Cleveland-it gjithashtu u lëkund, me Heat që kishte një vlerësim sulmues prej 122.7 dhe një vlerësim sulmues në gjysmëfushe prej 104.7. Sulmi i Cavs ishte gjithashtu i mirë (119.8 vlerësim sulmues, 104.5 vlerësim në gjysmëfushe), por jo mjaftueshëm i mirë.

Si Mitchell ashtu edhe Isaac Okoro thanë pas ndeshjes se Cavs mund të kishin qenë më fizikë. Ata gjithashtu thanë se duhet ta kenë më të vështirë jetën për lojtarët më të mirë të Heat, duke qenë fizikë dhe duke testuar kufijtë e asaj që do të thërrisnin gjyqtarët. Kjo është ideja e duhur – si për play-off-in, ashtu edhe për atë që i përshtatet stilit të lojës së Cleveland-it.

Cavs janë në më të mirën e tyre kur mbrojtja e tyre është e mbyllur dhe ushqehet me sulmin. Ajo recetë nuk ishte aty të premten.

Problemi i gabimit të Evan Mobley ndikoi gjithashtu në mbrojtjen e Cavs, pasi ai luajti vetëm 31 minuta. Në play-off, ai do të jetë në rangun 36-38 dhe mbrojtja e Cavs është më e mirë kur ai është në parket kundër jashtë. Ai gjithashtu rrallë bën faull, kështu që Hyrja në telashe të Mobley nuk është një problem i madh. Por të premten ishte.

Lamar Stevens ka uzurpuar Dean Wade

Pas paraqitjes së Stevens kundër Celtics, ai tani është në rotacionin e Cavs. Dean Wade nuk është.

Ndërsa Stevens luajti 26 dhe 24 minuta në dy ndeshje kundër Miami, Wade luajti zero. Edhe në ndeshjen e dytë, me Darius Garland jashtë, Cedi Osman pa minuta në vend të Wade.

Wade nuk ka luajtur mirë që kur mori minutat e Kevin Love. Të shtënat nën 20% nga tre që kur Love kërkoi blerje nuk është mjaft e mirë. Do ta bënte Wade të ulej në stol në play-off dhe, me Cleveland që shtrëngon rotacionin e tij tani në përgatitje për play-off, tani ka kuptim.

Stevens, për krahasim, e di kush është dhe po performon. Ai nuk është distanca që është Wade (të paktën kur Wade është duke bërë gjuajtje), por ai konkurron, pret dhe ka një aftësi për të bërë gjuajtje në tërheqjet në rreze të mesme. Ai gjithashtu merr tre pikë të hapura - diçka që Wade nuk po e bënte para se të ulej në stol.

Stevens gjithashtu mund të përballojë krahët më të mëdhenj në mbrojtje. Ai nuk do t'i mbyllë ato, por do t'i bëjë të funksionojnë dhe do të qëndrojë para tyre për t'i bërë ata të bëjnë një fotografi të kontestuar. Wade është mirë në ato pika, por Stevens ka një avantazh të fortë që ndihmon. Ishte e dukshme ta shihje atë të qëndrojë kundër Butlerit. Ai nuk e nxori Butlerin nga loja, por ishte mjaft i madh për të parandaluar Butlerin të bënte një tërheqje të vështirë në vend që të futej për të filluar kontaktin dhe për të bërë një faull. Me Wade në atë vend, Butler do të kishte sulmuar.

Ricky Rubio po rritet

Rubio luajti 25 minuta më të mirën e sezonit kundër Heat Friday dhe mbylli ndeshjen për Cleveland. Është një shenjë se Cavs po i shtojnë më shumë pjatës së tij.

Por është ende e dukshme për shkak se sa të kujdesshëm kanë qenë Cavs me Rubio që kur ai debutoi më 12 janar. Ai nuk ka luajtur një herë pas here këtë sezon. (E fundit e Cleveland është javën e ardhshme dhe është e paqartë nëse Rubio do të luajë në të dyja ndeshjet.) Para të premtes, sezoni i tij më i lartë në minuta ishte 22 minuta të mërkurën. Duke përfshirë të premten, ai kishte luajtur vetëm më shumë se 20 minuta një herë gjatë gjithë sezonit.

Rubio nuk është rikthyer ende - ai ende lëviz si një 32-vjeçar që punon përsëri në fuqi pas një viti të dytë ACL në lojë. Shifrat e tij sulmuese nuk janë të mira.

"Ai po arrin atje," tha trajneri i Cavs, JB Bickerstaff në fillim të kësaj jave. “Um, e dini, përsëri, do të ketë të bëjë me mundësitë për të dhe thjesht, e dini, ritmin dhe kohën dhe të gjitha ato gjëra. Mendoj se ai do të vazhdojë të përmirësohet sa më shumë minuta që të ketë, sa më shumë mundësi me shokët e skuadrës, aq më shumë përsëritje kundrejt kundërshtarëve dhe gjëra të tilla. Kështu që unë mendoj se ai është në drejtimin e duhur, por nuk mendoj se ai është ende njëqind për qind Ricky.”

Por ai e di se ku duhet të jetë në mbrojtje dhe luan shumë - kuadri i tij e lejon atë të qëndrojë në disqet dhe të ndërrojë kur përfundon në krahë. Akoma duhet të ndodhë ofendimi që ai të jetë Rubio që Cavs kanë nevojë për të për të goditur dorën e tyre. Por minutat e shtuara sugjerojnë që Cavs mendojnë se ai po arrin në një pikë fizikisht ku kjo është e mundur.

Cavs ndihen të destinuar për farën e katërt

Me përjashtim të diçkaje të papritur, Cavs kundër Knicks në një ndeshje 4-5 ndihet i mbyllur.

Në vendin e katërt, Cavs janë 2.5 ndeshje më shumë në Knicks - një epërsi e arsyeshme me 13 ndeshje përpara. Cleveland është gjithashtu 3.5 ndeshje prapa Filadelfias së tretë. Cavs e gjejnë veten të vendosur në mes.

Mund të ndryshojë. Bazuar në fuqinë në orar, Cavs kanë orarin më të lehtë të mbetur nga çdo NBA në NBA. 76ers kanë orarin e tretë më të vështirë; tshe Knicks kanë të tetën më të lehtë. Cleveland gjithashtu pret Filadelfinë më 15 mars dhe Knicks më 31 mars. Të dyja këto ndeshje mund të kenë pasoja në renditjen.

Por do të kishte luhatje të egra që kjo të ndodhte. Kur Cavs humbën ndaj Heat më 10 mars, 76ers mundën Trail Blazers me Joel Embiid duke goditur një fitues të lojës. Ajo ditë vetëm e forcoi më tej pozicionimin në playoff.