Niclas Füllkrug Heroika kundër Spanjës e mban të gjallë Gjermaninë në Kupën e Botës

Thuajse ndihej si një akt nga perëndia; Niclas Füllkrug, sulmuesi që një vit më parë shënoi në humbjen 2-1 të Werder Bremen ndaj Holstein Kiel-it, e largoi shokun e skuadrës Jamal Musiala për të bërë 1-1 kundër Spanjës (83') në Kupën e Botës FIFA. Ai gol në fund të fundit, shpëtoi ambiciet e Gjermanisë për Kupën e Botës falë fitores së Kosta Rikës ndaj Japonisë më herët po atë ditë.

Barazimi 1-1 i Gjermanisë kundër Spanjës theksoi gjithashtu rëndësinë e numrit 9 në nivel ndërkombëtar. Trajneri i Spanjës, Luis Enrique, futi në lojë Alvaro Morata në minutën e 54-të dhe sulmuesi do t'i jepte epërsinë skuadrës së tij vetëm tetë minuta më vonë. Trajneri i kombëtares gjermane, Hansi Flick, u kundërpërgjigj më pas duke futur në lojë Füllkrug në minutën e 70-të, dhe pjesa tjetër është histori.

"Kjo është arsyeja pse ai është në fushë," tha Flick pas lojës kur u pyet për sjelljen e Füllkrug në pjesën e dytë. “Ai shënoi dhjetë gola në Bundesligë. Vendosmëria me të cilën ai përfundon shanset e tij ishte e mirë dhe vendimtare për ne sot”.

Ndryshe nga ndeshja e Japonisë, ku Flick mund të kishte bërë gabimisht zëvendësimet e tij, Bundestraineri bëri të gjitha konkluzionet e duhura kundër Spanjës. Goli i Füllkrug ishte diferenca e dukshme, por edhe sulmuesi Leroy Sané hyri në lojë në minutën e 70-të, duke i siguruar Gjermanisë një dalje më të shpejtë përpara.

Këto dy ndryshime ndihmuan edhe Musialën, i cili ishte në një farë mase lojtari më i mirë në fushë. 19-vjeçari, në fakt, kreu sulmin e Gjermanisë, por nuk kishte një prizë për të luajtur topin drejt; gjithçka ndryshoi sapo Flick bëri ndryshimet e tij. Por Musiala nuk ishte vetëm i fortë në sulm, por gjithashtu e mbajti mirë topin, duke shkaktuar një dhimbje koke të vazhdueshme në mesfushën e Spanjës.

"Ne shkojmë mirë së bashku si një ekip, edhe pse ju lexoni gjëra të ndryshme," tha Flick. “Ajo që bëri skuadra sot ishte e mahnitshme. Unë jam vërtet krenar. U përballëm me një skuadër që është e shkëlqyer në aspektin futbollistik dhe i luajtëm në mënyrë të barabartë. Mentaliteti i ekipit ishte i jashtëzakonshëm.”

Kjo është ndoshta marrja e madhe nga kjo lojë. Kur dikush injoron rezultatin e Japonisë, Gjermania mund ta shikojë ndeshjen kundër Spanjës me njëfarë krenarie. Ata shkuan kokë më këmbë kundër një prej djemve të mëdhenj të futbollit botëror dhe me pak më shumë fat, Sané shënoi fituesin në sulmin e tij të fundit për t'i dhënë Gjermanisë të tre pikët.

Por edhe me atë mundësi të humbur, Gjermania është ende gjallë. Më pas është Kosta Rika, ku Die Nationalmannschaft do të ketë nevojë për një fitore të madhe për të dalë nga ky grup dhe shpreson që Spanja të marrë të paktën një pikë kundër Japonisë.

"Ne absolutisht donim të hiqnim diçka nga kjo lojë, pika është e rëndësishme për ndjenjën, por ne donim të fitonim," tha Füllkrug pas ndeshjes. “Tani mund të shkojmë me një ndjenjë të mirë në ndeshjen e fundit dhe shpresojmë që gjërat të shkojnë në favorin tonë.”

Ndoshta pyetja e madhe përpara ndeshjes së Kosta Rikës do të jetë rreth Füllkrug. Numri 9 i Werder ka bërë një rast të fortë për veten e tij sot. 29-vjeçari shpëtoi Gjermaninë dhe ndoshta duhet të jetë një titullar i përhershëm për këtë skuadër për të vazhduar për pjesën e mbetur të këtij turneu.

Manuel Veth është nikoqiri i Podcast Gegenpressing i Bundesligës dhe Menaxheri i Zonës USA në merkato. Ai është publikuar gjithashtu në Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA dhe disa media të tjera. Ndiqni atë në Twitter: @ManuelVeth