Skuadra e parë afrikane e Marokut në katërshen e fundit pas fitores 1-0 kundër Portugalisë

Maroku mbrojti dhe më pas mbrojti disa të tjera. Me dy rreshta të grumbulluar përballë portierit të tyre Yassine Bounou, marokenët u kënaqën përsëri për të thithur presionin, por kur thyen e bënë me shpejtësi marramendëse, duke shkaktuar shpesh rrezik të madh në të tretën e fundit. Ishte plani që solli sukses kundër Spanjës dhe e bëri këtë përsëri kundër Portugalisë kur në minutën e 42-të Youssef En-Nesryi dha golin e fitores me kokë, një gol që dërgoi stadiumin Al Thumama, qytetet marokene, rajonin e Magrebit dhe botën arabe. furi.

Mbi të gjitha, edhe duke marrë parasysh kulturën amazighe dhe arabe të Marokut, kjo ishte një fitore për Afrikën. Për herë të parë në histori, kontinenti ka një përfaqësuese në katërshen e fundit të Kupës së Botës. Asnjë ekip nga Afrika nuk kishte shkuar përtej tetë të fundit të turneut. Në vitin 2010, Luis Suarez dhe Uruguai thyen zemrat e Ganës nga penalltia. Senegali kishte arritur në çerekfinale në vitin 2002, dymbëdhjetë vjet pasi Anglia eliminoi Kamerunin nga Kupa e Botës 1990 në të njëjtën fazë.

Por këtu, pak vëzhgues i kishin dhënë Marokut një shans pas grumbullimit të tij të trazuar duke shkarkuar trajnerin Vahid Halilhodzic dhe një barazim të vështirë në raundin e parë. Megjithatë, kundër Kroacisë, Belgjikës, Kanadasë dhe Spanjës, afrikano-veriorët kishin dëshmuar se sa skuadër të frikshme kishin. Maroku kishte rekordin më të mirë të mbrojtjes në Kupën e Botës. Megjithatë, largimi i Romain Saiss nënkuptonte se tre nga katër mbrojtësit e parë të Marokut ishin jashtë kësaj ndeshjeje. Edhe sa mund të rezistonte Maroku? Në një pjesë të dytë të furishme, Portugalia u fut në gjysmën e Marokut me Cristiano Ronaldon që u kthye në ekip si zëvendësues. Në fund, dukej se Fernando Santos nuk kishte zgjidhje tjetër veçse t'i drejtohej yllit të tij.

Presioni mbi praparojën marokene ishte i pamëshirshëm. Hakim Ziyech ishte lojtari i radhës që çalonte. Maroku ishte i rraskapitur fizikisht. A mund të qëndrojë skuadra e trajnerit Walid Regragui për 12 minuta të tjera? Nuk po thyhej ende. Joao Felix lëshoi ​​një goditje të shpejtë, e shoqëruar nga një pritje e shkëlqyer me një dorë nga Bounou. Portugalia më pas pretendoi një penallti kundër Jawad El-Yamiq. Evropianët vazhduan të largoheshin dhe ende, Maroku mbrohej fuqishëm.

Zëvendësuesi Walid Cheddira u përjashtua me karton të kuq, duke u ndëshkuar dy herë radhazi. Tetë minuta u shtuan - tetë minuta ndanë Marokun nga historia e Kupës së Botës. Mbrojtja e saj vazhdoi të lëvizte në unison, duke mbuluar, rrëshqitur, duke luftuar dhe frustruar Portugalinë. Në vijën e kontaktit, shprehja e Santos tradhëtoi panik. Dhe më pas, ndërsa këmbët ishin të lodhura, nervat u prishën dhe trupat rrodhën bosh, gjyqtari Facundo Tello dha bilbilin e fundit. Në lot, Ronaldo marshoi në dhomën e zhveshjes, por kjo kishte pak rëndësi. Me përpjekje pothuajse mbinjerëzore, Maroku kishte triumfuar. Qëndrueshmëria, trimëria dhe bashkimi rezonuan. Një kontinent kishte tani heronjtë e tij.