Maroku mposht Portugalinë, bëhet vendi i parë afrikan apo arab që kalon në gjysmëfinale

Maroku kaloi në gjysmëfinalen e Kupës së Botës të shtunën, duke mposhtur Portugalinë 1-0 dhe duke u bërë vendi i parë arab dhe afrikan që kalon në raundin e katër në historinë e turneut.

Fakte kyçe

Lojtari i Marokut, Youssef En-Nesyri shënoi golin e vetëm të ndeshjes, duke goditur me kokë një krosim nga Yahya Attiyat Allah në minutën e 42-të.

Maroku, i cili shënoi një tjetër fitore tronditëse ndaj Spanjës në çerekfinale javën e kaluar, u përball me Portugalinë edhe pse sulmuesi i tij yll, Cristiano Ronaldo hyri në ndeshje vetëm pas pjesës së parë – ai ishte përjashtuar nga dy ndeshjet e mëparshme të skuadrës.

Maroku u detyrua gjithashtu të nënvlerësonte një person në minutat e fundit të lojës pasi Walid Cheddira fitoi një karton të kuq në minutën e tretë të kohës së shtuar, pasi mori dy kartonë të verdhë brenda disa minutave nga njëri-tjetri.

Pas fitores së ekipit, tifozët festuan me flamujt jo vetëm të Marokut, por Palestinës dhe vendit pritës Katar.

tangjent

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos stola Ronaldo në fillim të ndeshjes, duke thënë: “Nuk ka asnjë problem me kapitenin tonë” dhe se ai “nuk kishte asnjë problem me vendimin tim”. Pas fitores dominuese të skuadrës 6-1 ndaj Zvicrës në raundin e tetë në fillim të kësaj jave, Ronaldo, 37-vjeçari ish-ylli i Manchester United dhe Real Madrid, uroi bashkëlojtarët e tij në një Instagram. post, duke e quajtur fitoren e tyre një "ekspozitë luksoze të një ekipi plot talent dhe rini"—megjithëse pamjet video nga ndeshja e kapi atë duke u shfaqur dukshëm i frustruar, duke thënë, "ai është në një nxitim për të më nënshtruar". Zëvendësuesi i Ronaldos, 21-vjeçari Goncalo Ramos, shënoi një hat-trick në fitoren e Portugalisë ndaj Zvicrës.

Çfarë duhet të shikojmë

Kampionia në fuqi, Franca, përballet me rivalin e Anglisë në ndeshjen finale të çerekfinaleve në orën 2:XNUMX ET të shtunën, me fituesin që do të përballet me Marokun në gjysmëfinale të mërkurën. Argjentinë, e cila u mbajt me vështirësi në ndeshjen e saj çerekfinale kundër Holandës të premten pasi skuadra holandeze detyroi kohën shtesë, do të luajë Kroacia, e cila fitoi ndeshjen e saj kundër Brazilit - një ekip i favorizuar për të fituar turneun - në ndeshjen tjetër gjysmëfinale të Kupës së Botës të martën. Finalja mes fituesve të atyre ndeshjeve është caktuar të dielën, më 18 dhjetor.

Leximi më tej

Shokeri i Kupës së Botës: Kroacia eliminon Brazilin e preferuar edhe pse Neymar ka arritur rekordin e golave ​​të Peles (Forbes)

Psherëtimë lehtësimi: Argjentina i mbijeton Holandës tronditëse rikthehet për të arritur në gjysmëfinale të Kupës së Botës (Forbes)

Çfarë duhet të shikojmë në shtrirjen e fundit të Kupës së Botës: qëndrimi i fundit i Messit, Neymar vs. Pelé, vrapimi i Marokut për epoka dhe më shumë (Forbes)