Golat e Mohamed Salah në Egjipt mund t'i japin një shtysë Liverpoolit

Liverpool FC nuk e ka përjetuar fillimin më të këndshëm të sezonit 2022/23. Ata kanë fituar vetëm dy nga pesë ndeshjet e tyre fillestare në Premier League dhe kanë duruar rezultate të dobëta kundër rivalëve vendas Manchester United dhe Everton.

Lojtari i yllit, Mohamed Salah arriti një gol në ndeshjen hapëse të sezonit – megjithatë një barazim zhgënjyes 2-2 kundër Fulham-it – dhe shënoi në humbjen 2-1 ndaj United në Old Trafford, që i jep atij një kthim prej dy golash në gjashtë ndeshje. .

Megjithëse janë ditët e para, dhe gjashtë ndeshje janë vetëm një shembull i vogël për t'u përfunduar, rikthimi i tij i golit është rreth gjysma e nivelit të tij të zakonshëm për Liverpool-in.

Për sa i përket golave ​​për 90 minuta në Premier League, Salah zakonisht shkon në rreth 0.60, megjithëse sezonin e kaluar ishte deri në 0.75 dhe në sezonin e tij të parë në Liverpool ai shënoi mesatarisht një gol për 90 minuta në ligë.

Këtë sezon Salah është 0.33 gola për 90', shumë më poshtë niveleve të tij të zakonshme. Por kjo nuk i takon të gjitha, dhe ai është larg nga lojtari më i keq në skuadër pasi Liverpool si kolektiv ka pësuar një fillim të dobët të sezonit.

Pushimet ndërkombëtare shpesh ankohen nga menaxherët e klubeve, pasi ata vendosin ngarkesë shtesë për lojtarët dhe prishin orarin e tyre për sa i përket këtyre lojërave shtesë dhe udhëtimit për në dhe nga ata.

Trajneri i Liverpoolit, Jürgen Klopp, do të ketë qenë i lumtur të shohë Salah të shënojë dy herë për Egjiptin në ndeshjen e tyre miqësore kundër Nigerit.

Egjipti aktualisht po kërkon të rindërtohet nën drejtimin e trajnerit të ri Rui Vitória pasi humbi në Kupën e Botës të këtij dimri në Katar, dhe shefi i ri deklaroi rëndësinë e të pasurit Salah në radhët e tyre për këtë mbledhje dhe ndeshjet kundër Nigerit dhe Liberisë.

“Objektivi ynë kryesor nga kampi i parë është të arrijmë harmoninë mes stafit teknik dhe lojtarëve”, tha Vitória përpara këtyre miqësoreve.

“Unë gjithashtu dua të monitoroj nga afër lojtarët, pasi të luash me kombëtaren është krejtësisht ndryshe nga niveli i klubit.”

Goli i parë i Salah kundër Nigerit e pa atë të marrë topin në një pozicion qendror para mbrojtjes, duke nxjerrë shënuesin e tij me një lëvizje të bukur për ta lënë topin të kalonte nëpër trupin e tij përpara se ta rrëzonte përtej tij.

Më pas ai përfundoi siç e kemi parë shumë herë më parë, përpara se të ekzekutonte një penallti me mburrje më vonë në lojë.

Do të kishte qenë inkurajuese për Klopp të shihte Salah të tregonte kaq shkathtësi në prekje dhe shpejtësi të mendjes. Dhe ai mund të ketë qenë edhe më i kënaqur të shihte Vitória duke i dhënë Salah ndeshjen e Liberisë.

Egjipti lëshoi ​​një deklaratë duke thënë: “Stafi teknik i kombëtares egjiptiane preferoi të pushonte Mohamed Salah dhe Mostafa Mohamed për miqësoren me Liberinë pasi të dy morën pjesë në ndeshjen e mëparshme kundër Nigerit”.

Salah tani kthehet në Liverpool duke shpresuar t'i ndihmojë ata të kthejnë sezonin e tyre, por ai do të ketë nevojë për ndihmë. Ashtu si rënia nuk ka qenë vetëm për të, rikuperimi do të duhet të jetë gjithashtu një përpjekje ekipore.

Një lojtar i statusit të Salah do të dëshirojë të fitojë trofe, jo vetëm sfidë për ta, dhe të mos jetë në Kupën e Botës do të thotë se ai shpreson të jetë në skenën globale në futbollin e klubeve në vitin 2023, idealisht përmes suksesit të Liverpoolit në Ligën e Kampionëve.

Ky dyzim i fundit për Egjiptin mund të jetë vetëm shtytja që i nevojitej për të ndihmuar në gjetjen e kontaktit të tij të golave ​​dhe për të ndihmuar Liverpool-in të dalë nga kjo pushim ndërkombëtar në një këndvështrim më pozitiv para pushimit për Kupën e Botës më vonë këtë vit.