Vikingët e Minesotës përdorin valën e vonshme për të fituar fitoren e 6-të të drejtë

Minesota Vikings po luanin një nga ndeshjet e tyre më të pafrymëzuara të futbollit të sezonit. Por në çerekun e fundit, duke u përballur me një deficit prej 10 pikësh dhe një nga mbrojtjet më të pamëshirshme që ekipi ka parë këtë vit, vikingët i kthyen gjërat, luftuan me zemër dhe fituan ndeshjen e tyre të gjashtë radhazi.

Rikthimi paraqiti një përgjim të mprehtë dhe një rikthim të mprehtë nga Harrison Smith, një goditje e shkëlqyer duke u rikthyer nga Dalvin Cook dhe disa udhëheqje të ashpër nga Kirk Cousins. Ai u krye gjithashtu nga menaxhimi i mprehtë i lojës nga Kevin O'Connell, i cili ishte kundër një parimi të mbajtur prej kohësh të futbollit që nuk i hiqni pikët nga tabela – veçanërisht pikët e lejuara në fazat e fundit të lojës.

Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që bëri O'Connell dhe ishte më shumë se një vendim i guximshëm. Ishte gjëja e duhur për të bërë.

Cousins ​​kishte hedhur një pasim jo të plotë në lojën e parë pas paralajmërimit dy minutësh, duke i dhënë vikingëve 4.th-dhe-gol në Uashington 4 me ndeshjen e barabartë në 17-17. Ndërsa ishte një vendim i lehtë për të dërguar lojtarin e vendit Greg Joseph për të provuar një gol prej 22 metrash për epërsinë, Komandantët u vlerësuan për vrazhdësi të panevojshme në lojë.

Kjo do të thoshte se vikingët kishin një rënie të parë dhe mund të kalonin kohën jashtë orës - por ata duhej të hiqnin pikat e para nga tabela. Uashingtoni kishte vetëm një kohë jashtë, kështu që Joseph përfundoi duke goditur golin e tij të dytë në fushë me 16 sekonda të mbetura. Ai u lidh në një gol prej 28 metrash me vetëm 12 sekonda të mbetura.

Commanders bënë një lojë dhe nuk arritën të dilnin jashtë kufijve, duke i dhënë Vikingëve një fitore 20-17 dhe një rekord 7-1 që u ka dhënë atyre një epërsi të madhe 4 1/2-lojë ndaj Packers dhe Bears në NFC North.

Para çerekut të fundit, ekipi i O'Connell dukej se ishte duke ecur në gjumë. Cousins ​​kishte hedhur një pasim TD për Justin Jefferson në posedimin e hapjes, por përpjekja sulmuese e Minesotës ishte në gjendje të keqe për pjesën më të madhe të lojës. Pasimi i Uashingtonit regjistroi një fitore të qartë mbi vijën sulmuese të Minesotës dhe Cousins ​​dukej se ishte në modalitetin e mbijetesës për pjesë të mëdha të lojës.

Ai kishte goditur një ndërprerje në fund të pjesës së parë që pengoi të tentohej një gol nga fusha dhe shtatë lojtarët e Uashingtonit e ndëshkuan me disa goditje të mëdha. Ai e përfundoi lojën duke plotësuar 20 nga 40 pasime për 265 jardë me një palë pasime TD.

"Ne po gjejmë mënyra për të fituar," tha Cousins. "Ne gërvishtemi dhe vazhdojmë të përpiqemi t'i tërheqim ato."

O'Connell vlerësoi që Cousins ​​kaloi në fazat e vona pasi u përball me trajtim të ashpër gjatë pjesës së dytë.

"Që QB-ja jonë të qëndrojë atje dhe të jetë në maksimumin e tij kur ne vërtet kemi nevojë që ai të jetë," tha Kevin O'Connell, "Unë nuk mendoj se është një rastësi."

Cousins ​​mori mjaft mbështetje nga fundi i tij i ri TJ Hockenson. Ish-Luani kapi nëntë pasime për 70 jardë, dhe kapja e tij më e madhe ishte një pritje prej 10 jardësh që vendosi golin e fitores së Jozefit në fushë.

Vikingët kanë gjetur mënyra për të fituar dhe kjo është një gjë e mirë. Por mënyra se si e bënë kundër Komandantëve mund të jetë zhvillimi më pozitiv i këtij sezoni. Ata refuzuan të pranonin se humbja ishte e afërt dhe luftuan për të gërmuar nga një gropë.

Uashingtoni mund të mos jetë një ekip elitar, por ata janë të fortë, fizikë dhe kishin vrullin e një serie fitoresh prej 3 ndeshjesh. Ata nuk e humbën lojën. Vikingët thjesht e morën atë.

Tani sfida vjen në përballjen me dy kundërshtarë të jashtëzakonshëm në Buffalo dhe Dallas. Do të jetë një detyrë shumë më e vështirë, por fitorja kundër Komandantëve tregoi se ata janë të gatshëm të kundërpërgjigjen kur ndeshja është në vijë.

Ky nuk ishte rasti në asnjërin nga dy vitet e fundit dhe jep shpresë të vërtetë se një fillim 7-1 nuk është thjesht një mirazh.