Vikingët e Minesotës i bëjnë 5 fitore të drejtpërdrejta, por programi bëhet shumë më i ashpër

Dukej se kjo do të ishte një lojë e lehtë për Vikingët, pasi ata po prisnin një ekip të Arizona Cardinals që ishte 3-4 dhe kishte një nga mbrojtjet më të buta në ligë.

Arizona kishte hequr dorë nga 176 pikë, dhe dukej sikur kthimi prapa Dalvin Cook dhe Justin Jefferson do të ishin në gjendje të vrapojnë i lirë dhe lehtë në nivelin e dytë.

Po, prania e një qendërmbrojtësi me para të mëdha Kyler Murray dhe i tij Kapaku prej 12.6 milionë dollarësh dhe marrësi me shumë para, DeAndre Hopkins dhe numri i tij prej 15.7 milionë dollarësh do të thoshte se mbrojtja do të testohej. Megjithatë, nuk kishte asnjë arsye për të menduar se vikingët nuk mund ta kalonin këtë kundërshtar me lehtësi relative.

Një faktor tjetër kishte rënë në sy të vikingëve dhe fansave të tyre. Kardinalët nuk i kishin mundur vikingët në Minesota që nga viti 1977, kur Jimmy Carter ishte president. Kardinalët ende e quanin St. Louis shtëpinë dhe ajo lojë luhej jashtë në stadiumin e vjetër Metropolitan. Bud Grant ishte ende kryetrajneri i Vjollcave, ndërsa përballja e qendërmbrojtësit në këtë fitore 27-7 të Cardinals ishte Fran Tarkenton kundër Jim Hart.

Kjo ishte shumë kohë më parë, dhe versioni 2022 i Cardinals u dha vikingëve gjithçka që dëshironin për 60 minuta. Megjithatë, Vikingët përfituan nga dy ndërhyrjet e Murray dhe një goditje e mbytur që u kthye në një rikuperim të Minesotës dhe dolën me një fitore 34-26.

Vikingët u kthyen nga java e tyre e lamtumirës për të bërë atë që kanë bërë rregullisht gjatë gjithë vitit të parë të Kevin O'Connell si trajner kryesor i NFL. Ata nuk luajnë futboll dominues, por bëjnë aq sa duhet për të arritur fitoren. Ky ekip 6-1 është fort në vendin e parë në NFC Veri dhe ata kanë fituar pesë ndeshje radhazi pas humbjes së javës së 2-të ndaj të pamposhturit Philadelphia Eagles.

O'Connell ka predikuar se skuadra e tij bën gjërat e vogla që të çojnë drejt fitores duke kontrolluar minutat e fundit të pjesës së parë, duke ekzekutuar mirë në lojën me goditje dhe duke qëndruar larg penalltive të kushtueshme. Vikingët dështuan në të gjitha ato fusha kundër Arizonës, por megjithatë arritën të dilnin me fitore.

Vikingët ishin skuadra më e mirë në fillim, por Murray hodhi një pasim TD 6 jardësh ndaj Hopkins me 47 sekonda të mbetura në pjesën e parë. Skuadruesi Greg Joseph kishte një tentativë të gjatë për golin e bllokuar në ndeshjen e fundit të pjesës, dhe më e rëndësishmja, humbi një pikë shtesë në çerekun e katërt që do t'i jepte vikingëve një epërsi me dy rezultate. Ata u thirrën gjithashtu për 10 penallti që rezultuan në 86 metra humbje.

Megjithatë, suksesi i Minesotës në zonën e kuqe i lejoi ata të kapërcejnë ato mangësi. Ata shënuan në të pesë mundësitë e zonës së kuqe kundër Arizonës, duke përfshirë një vrapim prej 17 jardësh të Kirk Cousins ​​TD për të filluar shënimin.

Orari bëhet shumë më i ashpër duke filluar me ndeshjen e tyre të javës së 9-të në Uashington, dhe dobësitë e tyre në mbrojtje sigurisht që do të testohen – nëse nuk ekspozohen.

Pas përballjes me Komandantët, Vikingët udhëtojnë për në Buffalo, presin Cowboys dhe e ndjekin atë me ndeshjet në shtëpi kundër Patriots dhe Jets.

Kjo shtrirje e orarit do të jetë një provë, të paktën në krahasim me atë që ata janë përballur deri në këtë pikë të sezonit. Do të kërkojë që vikingët të kontrollojnë orën në fund të pjesës së parë dhe fillimin e pjesës së dytë, të tregojnë përmirësim në lojën e goditjeve dhe të shmangin penalltitë që shkaktuan kaq shumë probleme kundër Arizonës.

Formula fituese për O'Connell është krijuar dhe ekipi i tij ka blerë plotësisht. Ata nuk ishin në gjendje të ndiqnin atë rrugë të përcaktuar kundër kardinalëve dhe megjithatë fituan.

Është një çështje për t'u rikthyer në skenar për pesë javët e ardhshme dhe për të përfituar nga çdo pushim që ata marrin në mënyrë që të mbeten një ekip i vendit të parë - dhe një me aspirata të mëdha pas sezonit.