Mikaela Shiffrin del nga eventi i saj i fundit solo në Lojërat Dimërore të Pekinit pas fillimit premtues

Mikaela Shiffrin të enjten nuk arriti të përfundonte ndeshjen e dytë të garës së skive të kombinuar alpin në Lojërat Olimpike të Pekinit 2022 - ngjarja e saj e fundit solo në Lojërat - një rezultat që mbyll një vrapim të ashpër për skiatorin yllin amerikan i cili ka dështuar papritur të kapë një medalje.

Fakte kyçe

Pasi bëri një performancë premtuese në pjesën zbritëse të ngjarjes - ku përfundoi në vendin e pestë dhe në garë për një medalje - Shiffrin humbi një portë në pjesën e sllallomit dhe përfundoi duke u ulur në ijë.

Fatkeqësia e së enjtes ishte e ngjashme me atë që ndodhi javën e kaluar kur ajo nuk arriti të përfundonte dy ngjarjet e saj më të mira. sllallomin dhe sllallomin gjigant, ku ajo ishte një pretendente e fortë për medaljen e artë.

Rezultati do të thotë gjithashtu se fituesi i tre medaljeve olimpike do të largohet nga Pekini pa medalje individuale.

Ngjarja e kombinuar u fitua nga Michelle Gisin e Zvicrës, e cila mbrojti me sukses arin që kishte fituar në Lojërat Olimpike të Pyeongchang në 2018.

Çfarë duhet të shikojmë

Mundësia e fundit e Shiffrin për të fituar një medalje në Lojërat e Pekinit do të vijë të shtunën në garën e ekipit të skive alpine. Nëse amerikanja arrin të fitojë një medalje të artë në garë, ajo do të bëhej vetëm vrapuesja e dytë e skive që fiton medalje të arta në tre lojëra olimpike radhazi.

Sfondi kryesor

Shiffrin, e cila ka fituar dy medalje të arta olimpike, pësoi një fillim të vështirë të fushatës së saj olimpike javën e kaluar pasi ajo doli nga pista dhe u skualifikua si në sllallomin për femra ashtu edhe në sllallomin gjigant. Dështimi i saj për të përfunduar garat e sllallomit ka qenë befasues pasi ajo është vlerësuar gjerësisht nga skiatorë të tjerë për teknikën e saj të fortë, qëndrueshmërinë, saktësinë metronomike dhe aftësinë për të përfunduar kurse. Shiffrin mori pjesë në dy gara të tjera të skijimit alpin në Super-G të Lojërave Olimpike të Pekinit dhe në zbritjen, ku arriti të përfundonte në vendin e nëntë dhe të 18-të respektivisht.

tangjent

Pavarësisht ecurisë së saj zhgënjyese në Lojërat Olimpike të Pekinit, 26-vjeçarja konsiderohet gjerësisht si një nga skiatoret alpine më të mira në botë dhe ka rekorde për ta mbështetur atë. Përveç dy medaljeve të arta olimpike dhe një medalje të argjendtë, ajo fitoi gjashtë medalje ari të kampionatit botëror, tre tituj të përgjithshëm të Kupës së Botës dhe 73 fitore në garat e karrierës – pas vetëm Ingemar Stenmark 86 dhe Lindsey Vonn 82.

Leximi më tej

Shiffrin sërish i mungon porta në Lojërat Olimpike; pa medalje individuale (Associated Press)

Mikaela Shiffrin nuk arrin të përfundojë pjesën e sllallomit të garës së kombinuar. (New York Times)