Argjentina e Messit humbi nga Arabia Saudite në një tronditje tronditëse

Arabia Saudite mposhti Argjentinën e udhëhequr nga Lionel Messi 2-1 në ndeshjen hapëse të të dyja palëve në Kupën e Botës 2022 në Katar të martën, në përmbysjen më të madhe të ngjarjes deri më tani, duke e vënë në rrezik real të një prej favoritëve të turneut. dalje e hershme.

Fakte kyçe

Skuadra saudite ishte në gjendje të siguronte një fitore historike pasi sulmuesi Saleh Alshehri dhe anësori Salem Aldawsari shënuan gola të dyfishtë në hapësirën e pesë minutave në fillim të pjesës së dytë.

Kapiteni argjentinas Messi kishte kaluar skuadrën e tij në avantazh 10 minuta në fillim të lojës, duke shënuar nga pika e bardhë pasi skuadra saudite pranoi një faull brenda zonës.

Pavarësisht se mbajti gati 70% të posedimit gjatë gjithë lojës, Argjentina u ndëshkua për dështimin për të shkelur mbrojtjen saudite.

Shpresat e Messit për të siguruar përfundimisht një Kupë Bote tani mbështeten në aftësinë e ekipit të tij për të shënuar fitore kundër Meksikës dhe Polonisë, dy anëtarët e tjerë të grupit të saj, të cilët renditen të dy shumë më lart se Arabia Saudite.

Numër i madh

36. Ky është numri i ndeshjeve në të cilat Argjentina kishte mbetur e pamposhtur përpara humbjes së saj tronditëse të së martës. Humbja do të thotë se Argjentina është një më pak se rekordi botëror i Italisë prej 37 ndeshjesh të pamposhtur në trot.

Sfondi kryesor

Kupa e Botës është i vetmi trofe i madh që i ka shpëtuar Messit, i cili konsiderohet gjerësisht si futbollisti më i madh i brezit të tij përkrah superyllit portugez Cristiano Ronaldo. Me një seri të pamposhtur prej kohësh dhe një Messi të rigjallëruar në krye të tyre, Argjentina hyri në turne si një nga favoritët për të fituar. Humbja ndaj Arabisë Saudite ka të ngjarë të rikthejë kujtimet e Kupës së Botës 1990, ku kampionët në fuqi të botës Argjentina, atëherë e udhëhequr nga Diego Maradona, u mahnitën nga fitorja 1-0 e Kamerunit ndaj tyre në ndeshjen e tyre të parë të turneut.

Vlerësimi i Forbes

Me të ardhura prej 130 milionë dollarësh këtë vit, Lionel Messi ishte lojtari më i mirë i renditur Forbes ' Lista e atletët më të paguar të 2022.

Leximi më tej

Arabia Saudite mahnit Messin dhe Argjentinën në një nga goditjet më të mëdha të historisë së Kupës së Botës (ESPN)