Messi fiton titullin e parë të Kupës së Botës ndërsa Argjentina mposht Francën në goditjet e penalltive

Lionel Messi udhëhoqi Argjentinën drejt titullit të Kupës së Botës në një ndeshje emocionuese kundër Francës që përfundoi me goditje dënimi pas barazimit 3-3, pas një hat-trick të golave ​​të francezit Kylian Mbappé që nuk mjaftuan për të kundërshtuar përpjekjen e legjendës argjentinase për trofeun. .

Fakte kyçe

Loja emocionuese, në të cilën Argjentina dominoi Francën për orën e parë me epërsinë 2-0, u bë një fillim i hidhur në minutën e 80-të kur francezi Kylian Mbappé shënoi dy gola në më pak se dy minuta.

Barazimi 2-2 përfundoi kohën e rregullores, duke e dërguar lojën në kohën shtesë gjatë së cilës Messi shënoi golin e tij të dytë, për t'i dhënë ekipit të tij një epërsi 3-2 ndaj Francës.

Mbappé nuk duhej lënë pas dore, megjithatë: gjëja tjetër e madhe e sportit shënoi golin e tretë – duke u bërë lojtari i parë që shënon një hat trick në finalen e Kupës së Botës – dhe barazoi lojën sërish në 3-3, duke e dërguar atë në goditje dënimi. , në të cilën Franca humbi dy tentime, duke i dhënë Argjentinës titullin.

Në fillim të lojës, Messi, legjenda më e madhe e sportit dhe ndër lojtarët e tij më të dekoruar, nuk kishte fituar ende një titull në Kupën e Botës pasi mbushi ditëlindjen e tij të 35-të dhe iu afrua moshës tipike të daljes në pension për lojtarët profesionistë.

Sfondi kryesor

Messi – i konsideruar gjerësisht si më i madhi i gjeneratës së tij – ishte kundër një sulmi francez të udhëhequr nga 23-vjeçari Kylian Mbappé, i konsideruar nga shumë si trashëgimtari i yllit argjentinas si lojtari më i mirë në botë. Messi dhe Mbappé erdhën në finale si liderët e përbashkët të listave të golashënuesve të turneut me pesë gola secili, përveç tre dhe dy asistimeve respektivisht. Me këtë fitore Messi tani ka fituar çdo trofe të madh në sportin e futbollit. Dy golat e talismanit argjentinas do të bëjnë gjithashtu një rrugë të gjatë për të ekzorcuar fantazmën e një paraqitjeje zhgënjyese në finalen e 2014-ës ku Argjentina humbi 0-1 ndaj Gjermanisë pasi humbi një mundësi për të shënuar pak pas pjesës së parë. Rezultati do të thotë gjithashtu se asnjë skuadër nuk ka fituar përsëri Kupat e Botës që nga skuadra e Brazilit 1962 e drejtuar nga legjendar Pele.