Messi dhe Julian Alvarez kryesojnë Argjentinën në fitoren 3-0 ndaj Kroacisë në gjysmëfinalen e Kupës së Botës

Superylli i Argjentinës, Lionel Messi, ndihmoi ekipin e tij të kalonte në finalet e Kupës së Botës të martën, ku do të kërkojë titullin e parë në 36 vjet, me një fitore 3-0 ndaj Kroacisë, e cila po kërkonte të përsëriste suksesin e saj të vitit 2018.

Fakte kyçe

Fitorja e Argjentinës ndaj Kroacisë, e dobët në Kupën e Botës 2018, e çon atë në finalen e Kupës së Botës, ku do të luajë me fituesin e ndeshjes Francë-Marok të së mërkurës në kërkim të titullit të parë të Kupës së Botës në 36 vjet.

Argjentinë, e cila siguroi një vend në gjysmëfinale pas një shkëmbimi zjarri në një ndeshje çuditërisht të ngushtë kundër Holandës javën e kaluar, ishte mbështetur te Messi, bota atlet më i paguar sipas Forbes dhe një veteran 17-vjeçar me kombëtaren.

Messi, i cili luan për Paris Saint-Germain, shfrytëzoi një penallti kundër portierit kroat Dominik Livaković në minutën e 34-të, duke futur një goditje dënimi në pjesën e pasme të rrjetës dhe duke ndihmuar Argjentinën të kalonte në epërsi 1-0.

Pesë minuta më vonë, 22-vjeçari Julian Alvarez shtoi një gol të tijin pas një gabimi të mbrojtësit kroat Borna Sosa, duke e bërë rezultatin 2-0.

Pesëmbëdhjetë minuta pas pjesës së dytë, Messi e çoi topin në fushë, duke gjetur Alvarez në një krosim për golin e dytë të sulmuesit të Manchester Cityt në ndeshje.

Kroacia kishte kaluar në gjysmëfinale për turneun e dytë radhazi të Kupës së Botës pas mesfushorit veteran Luka Modric. duke mërzitur Brazilin, një favorit për të fituar, në një goditje dënimi në ndeshjen e saj çerekfinale javën e kaluar.

Messi dhe Modric, një mesfushor me Real Madridin, kanë arritur të dy në finalet e Kupës së Botës më parë (Messi në 2014 dhe Modric në 2018), por asnjëri nuk ka fituar.

tangjent

Francë, e cila kërkon të përsërisë fitoren e saj të turneut 2018, shënoi një fitore ndaj Anglisë në çerekfinale të shtunën, duke u mbështetur në një dy gola nga mesfushori Aurelien Tchouameni dhe sulmuesi veteran Oliver Giroud, i të gjitha kohërave të Francës. golashënuesi kryesor- për të rrëzuar rivalin evropian. Marok, ndërkohë, u bë vendi i parë afrikan ose shteti arab që kaloi në gjysmëfinale kur mposhti Portugalinë në një fitore 1-0 të shtunën. Maroku kaloi në çerekfinale pas një tjetër fitoreje të përmbysur ndaj Spanjës në një ndeshje që shkoi në shkëmbim zjarri. Skuadrat e vetme kombëtare të futbollit nga Afrika që kishin arritur më parë në çerekfinale ishin Gana (2010), Senegali (2002) dhe Kameruni (1990). Vend pritës Qatar ishte skuadra e parë e eliminuar në turne muajin e kaluar, duke bërë histori pasi hera e parë që një vend pritës u eliminua i pari.

Fakt surprizues

Messi shënoi të parën nga 95 golat e tij për kombëtaren e meshkujve të Argjentinës në një ndeshje jo-konkurruese (miqësore) kundër Kroacisë në vitin 2006, kur Modric bëri debutimin e tij për ekipin kroat të meshkujve.

Numër i madh

25. Kaq shumë ndeshje ka luajtur Messi në Kupën e Botës, duke barazuar rekordin e Lothar Matthaus të Gjermanisë për më shumë ndeshje në turne nga një lojtar i vetëm (Matthaus vendosi rekordin në 1998, megjithëse filloi të luante në 1980 si anëtar i ekipit të Gjermanisë Perëndimore ).

Shënim i redaktorit: Një version i mëparshëm i kësaj historie deklaroi gabim se Argjentina kishte kaluar 36 vjet pa u paraqitur në finalen e Kupës së Botës. Vendi ka kaluar në finale, por nuk ka fituar një titull në 36 vjet.

Leximi më tej

Çfarë duhet të shikojmë në shtrirjen e fundit të Kupës së Botës: qëndrimi i fundit i Messit, Neymar vs. Pelé, vrapimi i Marokut për epoka dhe më shumë (Forbes)

Shokeri i Kupës së Botës: Kroacia eliminon Brazilin e preferuar edhe pse Neymar ka arritur rekordin e golave ​​të Peles (Forbes)

Pepe bëhet lojtari më i vjetër që ka shënuar në nokautet e Kupës së Botës—Këtu janë rekordet e tjera të vendosura në Katar (Forbes)