Lëndimi i Marco Reus lë në hije fitoren e Borussia Dortmund ndaj Schalkes

Borussia Dortmund ka fituar Revierderby kundër rivalëve Schalke, por humbi kapitenin Marco Reus. Youssoufa Moukoko shënoi golin e vetëm të ndeshjes (79') para 81,100 vizitorëve në një park të shitur SIGNAL IDUNA.

Rezultati e katapultoi Dortmundin në vendin e parë - të paktën derisa Union Berlin dhe Freiburg të luajnë më vonë të dielën. Por gëzimi i fitores u la shumë në hije nga dëmtimi i kapitenit Reus. Mesfushori sulmues 32-vjeçar rrotulloi kyçin e këmbës në minutën e 28-të dhe u desh të largohej nga fusha katër minuta më vonë.

Është një tragjedi. Reus ka qenë kryesisht pa lëndime gjatë dy sezoneve të fundit, por ka një histori të goditjes pak para një turneu të madh. Me Kupën e Botës në Katar vetëm dy muaj larg, ekziston frika se kapiteni i Dortmundit mund të humbasë sërish një turne të madh.

"Nuk ka asgjë pozitive për të hequr," tha mesfushori sulmues i ekipit kombëtar të meshkujve të SHBA, Giovanni Reyna kur u pyet për dëmtimin e Reus. “Ai është padyshim një lojtar shumë i rëndësishëm për ne. Nuk e di ashpërsinë, por ai do të jetë jashtë për pak kohë. Por ne kemi shumë lojtarë sulmues që shpresojmë të mbushin boshllëkun.”

Mesfushori amerikan hyri në vend të Reus dhe pati një shans të madh në minutën e 81-të për të dyfishuar epërsinë e Dortmundit. Pavarësisht të gjitha negativeve të dëmtimit të Reus, rikthimi i Reynës në gjendje të plotë është një lajm pozitiv për zikaltërit, pasi amerikani do të luajë një rol të rëndësishëm në plotësimin e boshllëkut të krijuar nga dëmtimi.

Megjithatë, rikthimi i Reynës në formë të plotë nuk ishte i vetmi pozitiv nga ndeshja. Kryetrajneri Edin Terzic duket se ka nxjerrë konkluzionet e duhura nga humbjet ndaj Man City dhe RB Leipzig.

Përveç dëmtimit, ishte një lojë sfiduese për Dortmundin kundër një mbrojtjeje të organizuar mirë të Schalke. “Ne u përpoqëm të krijonim shumë raste shënimi në pjesën e parë, pavarësisht se mundëm të depërtonim në të tretën e fundit”, tha trajneri Edin Terzic. “E dinim se do të ishte një lojë emocionale dhe e përballuam atë sfidë ballë për ballë. Gjithçka ishte rreth tre pikëve, dhe ato janë tre pikët më të ëmbla që mund të fitonim këtë sezon.”

Rezultati kundër Cityt, veçanërisht i lënduar. Dukej sikur Terzic mori vendime të gabuara gjatë pjesës së fundit të lojës për sa i përket zëvendësimeve, duke hedhur poshtë epërsinë 1-0. Të shtunën, ishte e kundërta pasi Terzic solli fitoren në formën e Moukoko dhe Karim Adeyemi. “Adeyemi dhe unë hymë dhe ishim në gjendje të sillnim një erë të re në anën tonë”, tha Moukoko pas ndeshjes.

“Jam shumë i lehtësuar”, tha Moukoko kur u pyet për goditjen e tij me kokë që përfundoi duke fituar ndeshjen për Dortmundin. “Unë kam qenë duke u stërvitur me Terzicin pikërisht për këtë situatë dhe jam i gëzuar që funksionoi në atë situatë”.

Me përjashtim të fitores në derbi, goli i Moukokos është një pozitiv masiv për Dortmundin. 17-vjeçari konsiderohet si talenti më i madh i klubit dhe tani ka shënuar një gol çdo 78 minuta për Dortmundin këtë sezon – një statistikë që duket shumë më mirë kur dikush injoron që Moukoko ka shënuar vetëm dy gola në gjashtë ndeshje.

Zhvillimi i Moukokos, në fakt, është bërë një debat i rëndësishëm në klub gjatë muajve të fundit. Adoleshenti ka qenë i pakënaqur me kohën e lojës dhe ardhjen e Anthony Modeste, të cilin klubi nënshkroi për të zëvendësuar Sébastien Haller; Sulmuesi francez aktualisht po shërohet nga kanceri i testisit.

Prandaj, nuk ishte rastësi që Moukoko vuri në dukje përparimin e tij në drejtimin e topit me kokë. Arsyetimi i Dortmundit për nënshkrimin fillimisht me Haller dhe më pas Modeste ishte aftësia e tyre ajrore. “Unë stërvit me kokë çdo ditë,” tha Moukoko. “Terzic gjithmonë gjen një mënyrë për të më integruar mua, pavarësisht nëse do të vij nga pankina apo do të startoj”.

17-vjeçarit, si edhe Reyna, do t'i kërkohet gjithashtu të marrë një rol më të madh nëse Reus do të jetë jashtë për më gjatë. Moukoko sigurisht që mund të luajë në të dy krahët, por edhe pas Modestes ose të formojë një sulm të dyfishtë me Adeyemi.

Performanca e Moukoko, pra, ishte pozitive. Por kishte më shumë. Mediave iu kërkua të mos pyesnin për situatën e kontratës së sulmuesit, por vetë Moukoko aludoi se ai nuk do të shkojë askund së shpejti. “Nuk dua t'i bëj presion vetes; Unë kam kohë, dhe koha ime [këtu] është larg nga mbarimi.”

Pavarësisht dëmtimit të Reusit, gjërat pozitive aktualisht duket se janë më të mëdha se negativet në Dortmund. Verdhezinjtë janë tre pikë larg rivalëve të Bayernit dhe talentet e rinj si Reyna dhe Moukoko duket se po rriten, duke dhënë shpresë se klubi mund të kompensojë mungesën e Reus.

Manuel Veth është nikoqiri i Podcast Gegenpressing i Bundesligës dhe Menaxheri i Zonës USA në merkato. Ai është publikuar gjithashtu në Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA dhe disa media të tjera. Ndiqni atë në Twitter: @ManuelVeth