Manchester United dha një dozë të ashpër realiteti në derbi

"Ne duam dhjetë"

Pikërisht menjëherë pasi Manchester City shënoi golin e gjashtë në rrugën e tyre drejt fitores 6-3 ndaj Manchester United të dielën në stadiumin Etihad, tifozët e tyre filluan të brohorasin se donin shifra të dyfishta.

Të njëjtët tifozë të Cityt shpejt i kthyen shpinën fushës, vunë krahët rreth shpatullave të njëri-tjetrit dhe u hodhën lart e poshtë për të bërë "The Poznan", një festë që ata kryejnë gjatë fitoreve të paharrueshme dhe për të poshtëruar rivalët e tyre të mundur.

Kjo ishte një pasdite e turpshme për Manchester Unitedin e mbushur plot me momente të tmerrshme të sikletshme dhe të pakëndshme të një sezoni.

Ishte shumë për shumë nga tifozët e tyre udhëtues, disa prej të cilëve u larguan nga stadiumi qysh në pjesën e parë kur humbën 4-0, dhe në fishkëllimën e fundit fundi i mysafirëve ishte më pak se gjysma e mbushur. Ishte thjesht shumë e dhimbshme për të parë.

Nuk ishte menduar të ishte kështu për United. Ata kishin hyrë në lojë të nxitur nga një optimizëm i kujdesshëm pasi fituan katër ndeshjet e tyre të mëparshme në Premier League, por deri në fund kampionët në fuqi u kishin dhënë atyre një dozë të ashpër realiteti.

United mund të ndihet i mërzitur që pasi mposhti Arsenalin 3-1 në fillim të shtatorit, ata kishin humbur vrullin e fitores së shkurtër me shtyrjen e dy ndeshjeve të tyre të ardhshme në Premier League pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II.

Kjo do të thoshte se United nuk kishte luajtur një ndeshje në Premier League për gati një muaj dhe kjo u shfaq në dhjetë minutat e para pasi ata ishin plotësisht të dominuar nga City.

Qysh në fillim City u mblodh në të gjithë Unitedin, duke i kaluar me lehtësi alarmante dhe pas tetë minutash kaloi në epërsi 1-0 me Phil Foden. Në dhjetë minutat e para, City kishte katër goditje në portë dhe tashmë mund ta kishte fituar ndeshjen.

Sado i mirë që ishte City, United ishte i tmerrshëm dhe vazhdoi ta jepte topin me çmim të ulët në zona të rrezikshme. Ata dukeshin nervozë dhe të paaftë për të zotëruar as bazat.

Nga 23rd Në minutën e minutës, të dy mbrojtësit e krahut të United, Diogo Dalot dhe Tyrell Malacia, ishin ndëshkuar me karton të verdhë, pas faulleve që treguan se ata nuk ishin në gjendje të përballonin shpejtësinë dhe drejtpërdrejtësinë e sulmeve të pamëshirshme të Cityt.

Por mbrojtja e United mbeti e ekspozuar nga mungesa e ndonjë mesfushe të dallueshme përpara tyre, dhe herë pas here lojtarët sulmues të Cityt ishin në gjendje të kalonin në mes të fushës pa bezdinë e një ndërhyrjeje apo edhe pa u ndjekur.

Lojtari më i mirë i United deri më tani këtë sezon, Raphael Varane pësoi një lëndim në kyçin e këmbës pas 33 minutash, dhe ndërsa ishte jashtë fushës duke marrë trajtim, Erling Haaland shënoi nga këndi. Francezi shpejt duhej të zëvendësohej dhe në pjesën e parë City kryesoi 4-0.

Sezoni i Premier League është vetëm tetë ndeshje e vjetër për United, por kjo është hera e dytë që ata kanë mbetur pas katër gola në pjesën e parë, pasi ishin në të njëjtin pozicion në Brentford në gusht.

Me atë rast United iu dorëzua me butësi fatit të tyre në perëndim të Londrës, por këtu ata arritën të bënin një luftë dhe tërhoqën një gol nga Antony. Do të jetë si ngushëllim i vogël se ishte një goditje e mirë, pa dyshim më e mira e lojës.

Pasi City e rriti epërsinë në 6-1 dhe Haaland dhe Foden ndihmuan secili për një hat-trick, United shënoi dy herë më shumë përmes Anthony Martial, i cili kishte hyrë si zëvendësues pas 59 minutash për Marcus Rashford të paefektshëm.

Ishte edhe një herë një ngushëllim i pakët për United pasi në këtë kohë City tashmë ishte argëtuar dhe lehtësuar, por e bëri vijën e rezultatit pak më të respektueshëm dhe do të ketë rritur besimin personal të Martial pas një dëmtimi.

Kamerat televizive vazhduan të shikonin ish-menaxherin e United, Sir Alex Ferguson, i ulur në kutinë e drejtorit, duke treguar fytyrën e tij të gdhendur me dhimbje dhe mjerim.

Poshtë tij, trajneri aktual i United, Erik ten Hag, hodhi një figurë të dëshpëruar dhe më pas fajësoi për humbjen skuadrën e tij duke luajtur pa ndonjë besim të vërtetë.

“Është shumë e thjeshtë, është mungesë besimi,” tha ai. “Kur nuk beson në fushë, atëherë nuk mund të fitosh ndeshje, kjo është e papranueshme. Ne bëhemi të padisiplinuar në ndjekjen e rregullave dhe ju goditeni, kjo ka ndodhur sot.

“Për mua ishte një surprizë. Nuk ishim në këmbën e përparme, nuk ishim të guximshëm me topin dhe kishte hapësira për të luajtur, por nuk ishim mjaftueshëm guximtarë. Të gjitha meritë për Cityn, por nuk ka të bëjë me Cityn, performanca jonë nuk ishte e mirë. Kishte të bënte me besimin si individë dhe si ekip.”

Kjo humbje nuk ishte aq tronditëse sa humbja 4-0 nga Brentford, pasi që atëherë Ten Hag ka dëshmuar se mund të lulëzojë në futbollin anglez me ato katër fitore, përfshirë kundër Liverpool dhe Arsenal.

Kjo humbje erdhi kundër Cityt, i cili ka gjashtë vjet në projektin e tyre me Pep Guardiolën, ndërsa United ka vetëm tre muaj në projektin e tyre me Ten Hag.

Holandezi do të kishte mësuar shumë nga kjo humbje, edhe nëse pjesa më e madhe e saj nuk do ta kishte kënaqur, por detyra e tij imediate tani është të rrënjos një besim më të madh te lojtarët e tij përpara se të përballen me Everton në Goodison Park të dielën e ardhshme.