Leroy Sané yjet në fitoren historike 5-0 të Bayern Munichut ndaj Plzenit

Bayern Munich ka shtuar një tjetër pjesë të historisë së Ligës së Kampionëve në rekordin e tyre tashmë të lavdishëm të klubit. Të martën, Rekordmeister mundi Viktoria Plzen 5-0 falë golave ​​të Leroy Sané (7' dhe 50'), Serge Gnabry (13'), Sadio Mané ( dhe Eric-Maxim Choupo-Moting (59').

Fitorja e zgjeron serinë e pamposhtur të Bayern Munich në Ligën e Kampionëve në 31 ndeshje. Një më shumë se rekordi i Real Madridit prej 30 ndeshjesh midis 2012 dhe 2017. Hera e fundit që Rekordmeister humbi një ndeshje ishte më 27 shtator 2017, kur u mundën 3-2 nga Paris Saint-Germain.

Që atëherë, Bayern ka fituar 28 ndeshje dhe ka barazuar tre. Rekordmeister gjithashtu ka fituar tani dhjetë ndeshjet e fundit, tetë prej tyre pa pësuar. Është një rekord i jashtëzakonshëm dhe që mund të zgjatet më tej javën e ardhshme kur Bayern udhëton në Plzen për ndeshjen e kthimit kundër Viktorias.

Një fitore kundër Viktorias nuk konsiderohej domosdoshmërisht e dhënë. Skuadra çeke mund të jetë më e dobëta nga tre kundërshtarët, por përpara fitores të së premtes së kaluar kundër Bayer Leverkusen, Bayern ishte pa fitore në katër ndeshjet e Bundesligës. Rekordmeister nuk arriti të mposhtte Gladbach (1-1), Shtutgartin (1-1), Union Berlin (2-2) dhe Augsburg (0-1), të gjitha skuadra që kishin një mentalitet të ngjashëm mbrojtës me kampionët çekë.

Por sikurse ishte rasti kundër Leverkusenit, sulmuesi Sané bëri diferencën për Bayernin. Të premten, sulmuesi shënoi në minutën e tretë kundër Leverkusenit; të martën, atij iu deshën katër minuta më shumë për të hapur rezultatin. Në të dyja rastet, megjithatë, golat e hershëm të luajtur në kartat e Bayernit, duke çuar në një seri të shpejtë të golave ​​që në thelb përfundoi lojën pas 21 minutash.

“Ky është çelësi dhe diçka që kemi mësuar edhe nga sezoni i kaluar”, tha Julian Nagelsmann pas ndeshjes (citim via Gegenpressing). “Një objektiv i hershëm është i rëndësishëm; sigurisht, do të merrja edhe një gol të vonuar. Por 20 minutat e para janë shumë të rëndësishme për të vendosur një shenjë dhe për të hapur rrugën për të qenë të suksesshëm në një lojë”.

Sané, në fakt, ka qenë vendimtar për Bayernin për t'i dhënë fund thatësirës së tyre pa fitore në Bundesligë. "Unë mendoj se ai e kuptoi atë që ne dhe spektatorët kërkojmë prej tij dhe e duam për të," tha drejtori sportiv i Bayern Munichut, Hasan Salihamidzic në zonën mikse pas ndeshjes. “Kur ai ndihmon në mbrojtje dhe luan me forcat e tij përpara, ai mund të jetë një nga lojtarët më të mirë përreth.”

Një gol i hershëm kundër Leverkusenit dhe katër gola në tre ndeshje të Ligës së Kampionëve – dy prej tyre në ndeshjet kundër Interit dhe Barcelonës. Sané ka treguar vlerën e tij te Bayern Munich.

Ky është një lajm i mirë për klubin. Bayern pagoi 66 milionë dollarë për anësorin në vitin 2020, por kishte disa mendime për të transferuar Sané këtë verë - Man United ishte i interesuar. Këto mendime tani janë zhdukur plotësisht, me Bayernin më shumë se të lumtur për të mbajtur yllin e tyre përpara pas paraqitjeve të shkëlqyera të fundit.

Po në lidhje me rekordin e fazës së grupeve të UCL? “Është bukur ta kesh”, tha mesfushori Leron Goretzka me një buzëqeshje të madhe në fytyrë. Më të rëndësishme janë paraqitjet aktuale dhe Klassiker-i i ardhshëm kundër Borussia Dortmundit.

Manuel Veth është nikoqiri i Podcast Gegenpressing i Bundesligës dhe Menaxheri i Zonës USA në merkato. Ai është publikuar gjithashtu në Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA dhe disa media të tjera. Ndiqni atë në Twitter: @ManuelVeth