Katie Taylor vs. Rematch Amanda Serrano do të zhvillohet më 20 maj në Dublin

Tani, lufta e tyre shkon në Irlandë.

Ndeshja e shumëpritur mes Katie Taylor dhe Amanda Serrano është vendosur në atdheun e Taylor - Dublin, Irlandë - më 20 maj në një vend që do të vendoset. Croke Park me 82,000 vende dhe 13,000Arena me 3 vende janë përfolur si vende të mundshme.

Rripat e peshave të lehta të Taylor do të jenë në linjë kundër Serranos, kampiones së padiskutueshme të peshave të puplave që mundi Erika Cruz të shtunën mbrëma për të krijuar një rimeç të një prej meçeve më të mëdha të femrave në historinë e boksit. Taylor e fitoi atë luftë me vendim të ndarë për të mbrojtur kurorën e saj të padiskutueshme në peshë të lehtë.

Pasi Serrano mposhti Cruz-in me vendim unanim, Taylor e shoqëroi atë në ring për të njoftuar rimeçin, i cili do të jetë përballja e parë profesionale e Taylor në Irlandë.

"Kjo është më shumë se një ëndërr e realizuar - debutimi im në Irlandë kundër Amanda Serrano, 'Marrëveshja e vërtetë' Amanda Serrano," tha Taylor. “Kjo është e pabesueshme dhe siç thashë, lufta e fundit ishte epike dhe nuk pres asgjë më pak për atë të radhës.”

Këtu është promo e revanshit nga promotori Eddie Hearn:

Lufta e tyre e parë u zhvillua në terrenin e shtëpisë së Serranos - Nju Jork. Ajo ka lindur në Carolina, PR, por është rritur në Brooklyn. Është e drejtë që ndeshja të ndodhë në vendlindjen e Taylor-it, tha trajneri i Serranos, Jordan Maldonado.

“Ajo na luftoi këtu në Nju Jork. Ne jemi portorikanë, por kjo është në thelb shtëpia jonë”, tha Maldonado. “Një nga gjërat që kisha thënë është mënyra e vetme se si do ta përballoja luftën e Katie Taylor është nëse ajo është në Irlandë. Ajo e meriton.”

Që nga lufta kundër Serranos, Taylor (22-0, 6 KO) mundi Karen Carabajal në tetor. Serrano (44-2-1, 30 KO) mundi Sarah Mahfoud në shtator për të kapur rripin e IBF-së në peshën pendë, dhe fitorja e së shtunës kundër Cruz e bëri Serrano kampionin e padiskutueshëm të peshës pupla.

Serrano-Taylor Unë isha një moment vendimtar për boksin e femrave. Ndeshja ishte titullar i një karte që shiti Madison Square Garden, një nga vendet më të famshme sportive në botë. Dhe meçi i tyre u rendit si Lufta e Vitit, sipas shumë botimeve dhe ekspertëve të boksit.

“Më goditi të nesërmen kur kuptova se njerëzit që ishin akorduar për të parë luftën, nuk ishin vetëm tifozët e boksit, por edhe të famshëm jashtë boksit e dinin se kush ishim, çfarë po bënim”, tha Serrano. “Bërja e historisë. Ishte krejtësisht, java që çoi në luftën, promovimin, se si Madison Square Garden po promovonte luftën, ishte kaq e mahnitshme.”

Dhe revanshi i tyre ka një shans të jetë po aq i mahnitshëm.