Si do të përballet Manchester City pa Erling Haaland? Kevin De Bruyne

Udhëtimi i së shtunës pasdite në Premier League në Leicester City nuk ishte hera e parë që Manchester City kishte luajtur një lojë pa Erling Haaland këtë sezon, por ishte hera e parë që ai nuk kishte filluar një ndeshje ligë për klubin që kur erdhi nga Borussia Dortmund në verës.

Ishte hera e parë se si do të përballej Man City pa Haaland mund të shtrohej me shqetësim të vërtetë.

Siç doli, të kesh lojtarë të tjerë të klasit botëror, duke përfshirë një që mund të vendosë një goditje dënimi në këndin e sipërm nga 25 metra, ndihmon.

Kevin De Bruyne ka qenë shpesh akti mbështetës për Haaland këtë sezon - fjalë për fjalë, pasi asnjë dyshe në ligë nuk kombinon për më shumë gola, me De Bruyne që ka katër asistime për golat e Haaland - por këtu ai u rrit për t'u bërë kryefjala.

Thuajse ndjehej si një rast i "mirë ai nuk është këtu, kështu që mund ta bëj edhe unë vetë", nga De Bruyne teksa dërgoi goditjen e lirë që fitoi ndeshjen për Manchester Cityn.

E rëndësishme ishte edhe mënyra se si erdhi goditja e lirë. Jack Grealish e gjeti veten të izoluar në sulm, por gjithsesi e çoi topin mjaft larg në pjesën kundërshtare për të fituar goditjen e lirë në një zonë të rrezikshme, që De Bruyne vazhdoi ta kthejë në gol.

Megjithëse ai ka pasur kritikët e tij, ishte një shembull i përsosur i asaj që Grealish ka shtuar në këtë skuadër – aftësinë për të lëvizur topin përpara përmes driblimit dhe pasimit.

140 milionë dollarët që kushtuan për të sjellë Grealish në klub janë të parëndësishme për një ekip si City për sa kohë që ai po bën atë që ata e sollën. Nuk ka rëndësi nëse të huajt mendojnë se gjërat që ai po sjell në ekip ia vlejnë ato lloj parash apo jo, nuk ka rëndësi për ta.

Ishte kombinimi i këtyre tipareve nga Grealish dhe De Bruyne që nënkuptonte që Man City ishte në gjendje të fitonte sans Haaland.

22-vjeçari norvegjez kishte luajtur vetëm 45 minuta në ndeshjen në shtëpi kundër FC Copenhagen në Ligën e Kampionëve, dhe u nda nga udhëtimi në Danimarkë, duke mbetur në stol pasi Manchester City arriti vetëm një barazim 0-0 në Danimarkë. kapitale pasi Sergio Gómez u përjashtua me karton të kuq në pjesën e parë.

Përjashtimi e bëri atë lojë të vështirë për të gjykuar se si duket një skuadër e Manchester City pa Haaland, megjithëse pjesa e dytë e lojës në shtëpi i pa ata të shënonin disa gola me paraqitje mbresëlënëse nga Julián Álvarez, Riyad Mahrez, Grealish dhe Gómez.

Është për këtë arsye që mungesa e Haaland në ndeshjen kundër Leicesterit ishte e dukshme. Ishte larg nga një ndeshje e lehtë në ligë, dhe Man City do të ndjejë se duhet të fitojë të gjitha ndeshjet e tyre për të vazhduar me Arsenalin në krye të tabelës në këtë fazë të sezonit.

Arsenali mund të largohet me përparimin e sezonit, por menaxheri i Man City, Pep Guardiola nuk do të jetë i kujdesshëm për këtë dhe do të dëshirojë të paktën të qëndrojë së bashku me Arsenalin në krye të tabelës nga skuadra që liga shpërthen për Kupën e Botës.

Grealish dhe Álvarez filluan ndeshjen, por Mahrez e filloi lojën në stol kundër ish-klubit të tij.

Algjeriani kishte komentuar në fillim të javës sesi Man City nuk e kishte ndryshuar planin e tyre të lojës për të akomoduar Haaland.

“Nuk mendoj se kemi ndryshuar shumë. tha Mahrez te premten. “Natyrisht, Erling është një lloj sulmuesi ndryshe nga ai që kemi pasur në të kaluarën. Ndonjëherë mund të luajmë pak më drejtpërdrejt me të, sepse ai është i madh dhe i fortë.

“Përndryshe, ne po luajmë njësoj si gjithmonë. E vetmja gjë që më befasoi është sasia e golave ​​që ka shënuar. Nuk e prisja këtë! Ai tashmë ka shënuar shumë gola. Ai është një prani e madhe në kuti dhe një lojtar shumë i mirë për ne.”

Pra, në teori ata duhet të jenë po aq rehat pa norvegjezin e madh, por çdo skuadre do t'i mungonte një sulmuesi që ka shënuar 22 gola në 15 ndeshje në fillim të sezonit.

Formacioni i përdorur nga Guardiola ishte mjaft i njohur. Ishte një 4-3-3, por ai që u bë pothuajse 2-3-5 në zotërim, me mesfushorët që kërkonin të bashkoheshin me vijën e sulmit dhe mbrojtësit që futeshin në mesfushë.

Álvarez hyri në rolin e Haaland në mesin e sulmit dhe u përpoq të hapte hapësirë ​​nga pjesa e pasme e mbrojtjes së Leicesterit.

Leicester u mbrojt kryesisht në një bllok të ulët 5-4-1 me potencialin për të goditur Man City në kundërsulm duke përdorur ritmin e Harvey Barnes.

I irritoi vizitorët të cilët panë një numër krosimesh dhe gjuajtjesh të bllokuara, dhe gjashtë nga 16 goditjet e tyre ishin nga goditjet me kokë, duke treguar se e vetmja mënyrë për të hyrë në zonë ishte nga ajri. Haaland mund të ketë qenë i dobishëm në këtë situatë.

Në fund, megjithatë, ata nuk kishin nevojë për Haaland, të paktën jo për këtë lojë të veçantë. Ata nuk kishin nevojë për vrapimet nga Álvarez apo pasimet provuese nga mesfusha.

Ata kishin nevojë vetëm për disa momente shkëlqimi - një prej tyre i klasit botëror nga një tjetër prej lojtarëve të klasit botëror të Man City.

Thuhet shpesh se Haaland do të shfaqet vetëm për të shënuar gola. Se ai mund të jetë i shkëputur dhe i izoluar nga pjesa tjetër e lojës dhe fokusohet vetëm në vendosjen e topit në pjesën e pasme të rrjetës.

Duke shënuar golin e vetëm të lojës nga një goditje e caktuar, Man City e përforcoi më tej këtë ide se ata mund të shënojnë në momente të izoluara, si dhe nga loja e ndërlikuar e ndërtimit dhe posedimi i topit të parë në sezonet e mëparshme.

Kjo e bën skuadrën e Guardiolës një kundërshtar edhe më të frikshëm për pjesën tjetër të Premier League, dhe megjithëse ata janë një perspektivë edhe më e frikshme me Haaland në skuadër, kjo lojë tregoi se ata ende mund të fitojnë pa të.