Trajnerët kryesorë duhet të përgatiten për më shumë kohë lëndimesh në Kupën e Botës

Kur bordi i gjyqtarit të katërt doli pas 90 minutash në ndeshjen hapëse të Anglisë kundër Iranit në Kupën e Botës, shumë tifozë u habitën kur panë numrin dhjetë të shfaqur në të.

Pjesa e dytë ishte relativisht pa ndërprerje, por kjo nuk e ndaloi përfundimin e 14 minutave të dëmtimit.

Koha e madhe shtesë në pjesën e parë të fitores 6-2 të Anglisë ishte më e pritshme pas një dëmtimi në kokë të portierit iranian Alireza Beiranvand. Megjithatë, në vend se gjashtë apo shtatë minuta, kishte 15 minuta pushim në pjesën e parë.

Në total, Anglia kundër Iranit panë 29 minuta kohë shtesë për shkak të golave ​​të vonuar në të dyja pjesët.

Ky ka qenë një trend deri më tani në këtë Botëror, me Holandën dhe Senegalin që kanë luajtur njëmbëdhjetë minuta pushim në pjesën e dytë, dhe SHBA-të kanë luajtur një sasi të ngjashme në pjesën e dytë të ndeshjes së tyre kundër Uellsit.

Mesatarisht, katër ndeshjet e para të Kupës së Botës të Katarit 2022 kanë pasur 17.5 minuta pushim secila.

Është një trend që duket se do të vazhdojë. Shefi i arbitrave të FIFA-s, Pierluigi Collina, ka thënë më parë se FIFA do të kërkonte të monitoronte më saktë ndërprerjet në lojë.

Ndalimi i përpiktë i orës së ndeshjes do të ketë disa pozitive. Duhet të zvogëlojë sasinë e humbjes së kohës që bëjnë disa ekipe kur mbajnë një barazim ose epërsi të ngushtë.

Ekipet shpesh mund të humbasin kohë gjatë gjithë lojës dhe pastaj të shohin diçka rreth tre ose katër minuta që shfaqet në tabelën e gjyqtarit të katërt. Por me çdo ndalesë që tani i shtohet lojës, skuadrat kanë më pak gjasa të fitojnë një avantazh duke humbur kohë.

Nga ana tjetër, nëse ky trend i sasive të mëdha të pushimeve vazhdon, kjo i bën në mënyrë efektive ndeshjet e futbollit më të gjata se më parë.

Nëse një ndeshje e zakonshme kishte rreth një ose dy minuta kohë dëmtimi të dhënë në pjesën e parë dhe tre ose katër minuta në pjesën e dytë, atëherë sasia shtesë e kohës së pushimit të dhënë në Kupën e Botës deri më tani mund të shtojë afërsisht gjysmën ndeshje deri në fund të raundit të 16-të.

Ky futboll shtesë mund të lodhë më shumë lojtarët dhe të çojë në më shumë gabime vonë në ndeshje kur lodhja fillon të ndikojë në nivelet e përqendrimit.

Trajnerët kryesorë do të kenë nevojë për një plan për t'u marrë me këtë.

Së pari, ata mund të përpiqen të parandalojnë lodhjen që të ndodhë në radhë të parë duke përdorur të pesë zëvendësimet gjatë ndeshjeve.

Deri më tani, vetëm Anglia, Irani dhe SHBA kanë përdorur të pesë zëvendësimet (Irani përdori gjashtë për shkak të rregullit të tronditjes), dhe trajneri i Anglisë Gareth Southgate arriti të bëjë të gjitha ndryshimet e tij në minutën e 76-të, duke u dhënë pushim lojtarëve të tij sulmues. para ndeshjes së tyre kundër SHBA.

Nëse rezultatet shkojnë në rrugën e tyre, të qenit në gjendje të ndërrojnë skuadrën e tyre për raundin e fundit të lojërave në grup mund t'u japë disa trajnerëve një avantazh më vonë në turne.

Ato skuadra me shumë thellësi skuadre mund të përfitojnë gjithashtu pasi koha shtesë e ndalimit do të thotë që lojtarët zëvendësues ose rezervë do të kalojnë më shumë kohë në fushë sesa mund të kishin bërë ndryshe, kështu që cilësia e atyre lojtarëve ka më shumë gjasa të ketë ndikim në lojëra.

Mbajtja e epërsisë së ngushtë mund të jetë më e vështirë pasi gjithçka që duhet është një gabim në përqendrim për të pranuar një gol.

Gjuajtja e Mehdi Taremit në minutën e 102-të për Iranin kundër Anglisë ishte ajo goli i fundit i shënuar ndonjëherë në Kupën e Botës jashtë kohës shtesë ose gjuajtjeve të penalltive. Ky gol do t'i kujtojë Gareth Southgate rreziqet e fikjes për një moment të vetëm, por me lojtarët më të prirur për të ndjerë efektet e lodhjes, trajnerët do të duhet të shikojnë se si mund t'i mbajnë skuadrat e tyre të fokusuara në fund të një ndeshjeje.

Kjo kohë shtesë e ndalimit mund të inkurajojë disa skuadra që të shtyjnë për një gol të dytë për të ndërprerë ndeshjet në vend që të përpiqen të mbajnë epërsinë me një gol për dhjetë minuta më shumë se sa ishin mësuar. Njëlloj, disa taktika si presioni i vazhdueshëm ndaj kundërshtarit mund t'i lodhin lojtarët shpejt dhe trajnerët mund të duhet të rimendojnë se si përdorin taktika të tilla.

Çdo Kupë e Botës duket se sjell një ndryshim të çuditshëm ose rregullash që trajnerët duhet të japin llogari. Në Rusi 2018, përdorimi i video ndihmës gjyqtarëve nënkuptonte që skuadrat nuk mund të dilnin më aq lehtë me faullet "të buta" në zonën e penalltisë. Në Katar 2022, sfida unike që rregullat e FIFA-s u kanë hedhur trajnerëve duket se është ky ndryshim në matjen e kohës.

Trajnerët që mund të përshtaten dhe të përgatisin më së miri lojtarët e tyre për periudha të gjata pushimesh, mund t'i japin vetes një avantazh të vogël ndaj kundërshtarëve të tyre.