Mbappé i Francës shënon dy herë në dy minuta për të barazuar Argjentinën 2-2 me minuta për të luajtur

Francezi Kylian Mbappé shënoi dy gola në më pak se dy minuta për të barazuar Argjentinën 2-2 me nën 10 minuta për të luajtur në finalen e Kupës së Botës, në një përpjekje emocionuese për titullin më të madh të sportit.

Fakte kyçe

Francezi Kylian Mbappé shënoi golin e parë të Francës në minutën e 80-të të ndeshjes dhe e pasoi me një tjetër gol në ndeshjen e minutës së 82-të, duke mahnitur stadiumin në Katar.

Loja u dominua nga Argjentina pothuajse në tërësinë e saj: Messi e futi Argjentinën në tabelë në minutën e 23-të pas konvertimit të një penalltie pasi shoku i skuadrës Angel Di María u godit nga francezi Ousmane Dembélé brenda zonës.

Në minutën e 36-të Di María zgjeroi epërsinë e Argjentinës me një përfundim klinik nga brenda zonës pas dy pasimeve të shpejta nga mesfusha.

Pasi u detyrua në këmbë nga shkelqimi i sulmit të Argjentinës, Franca u detyrua të bënte dy zëvendësime të hershme në pjesën e parë vetë - duke zëvendësuar Dembélé dhe Olivier Giroud me Marcus Thuram dhe Randal Kolo Muani.

Kunj lajmesh

Messi – i konsideruar gjerësisht si më i madhi i gjeneratës së tij – po përballet me një sulm francez të udhëhequr nga 23-vjeçari Kylian Mbappé, i konsideruar nga shumë si trashëgimtari i yllit argjentinas si lojtari më i mirë në botë. Messi dhe Mbappé erdhën në finale si liderët e përbashkët të listave të golashënuesve të turneut me pesë gola secili, përveç tre dhe dy asistimeve respektivisht. Tifozët argjentinas shpresojnë për një paraqitje të fortë nga Messi-i cili ka fituar çdo trofe tjetër të madh në lojë. Hajmali argjentinas do të dëshirojë gjithashtu të kapërcejë zhgënjimin e humbjes 1-0 ndaj Gjermanisë në finalen e 2014-ës, ku humbi një mundësi për të shënuar pak pas pjesës së parë. Historia gjithashtu bën thirrje për skuadrën franceze dhe Mbappé, të cilët kërkojnë të bëhen skuadra e parë në gjashtë dekada që fiton herë pas here Kupat e Botës – një arritje e arritur e fundit nga Brazili i Peles.