Franca mposht Anglinë, duke kaluar në gjysmëfinale të Kupës së Botës

Franca mundi Anglinë 2-1 në çerekfinalet e Kupës së Botës të shtunën, pas një goli francez në minutën e 78-të, vetëm pak minuta pasi Anglia barazoi ndeshjen me një goditje dënimi, duke e dërguar Francën në gjysmëfinale ku do të luajë me Marokun.

Fakte kyçe

Mesfushori francez dhe ylli i Real Madridit, Aurelien Tchouameni shënoi në minutën e 17-të nga një pasim i thellë i Antoine Griezmann, duke i dhënë Francës një epërsi të hershme.

Përballë një sulmi anglez, portieri francez Hugo Lloris më pas bëri dy pritje kyçe brenda disa minutave nga njëri-tjetri, duke shpëtuar një goditje dënimi nga Luke Shaw i Anglisë, e ndjekur menjëherë nga një goditje e shpejtë nga sulmuesi anglez Harry Kane.

Kane kapitalizoi një goditje dënimi kundër Lloris-një shok skuadre për një kohë të gjatë me ekipin e Premier League Tottenham Hotspur-duke barazuar ndeshjen tetë minuta në pjesën e dytë.

Goli i Kane ishte i 53-ti i tij për Kombëtaren Angleze në ndeshjet ndërkombëtare—përfshirë Kupën e Botës, EURO Cup dhe turnetë e Ligës së Kombeve—duke barazuar Wayne Rooney si golashënuesi më i mirë i Anglisë.

Anglia ruajti avantazhin gjatë pjesës së dytë të pjesës së dytë, me Francën që mbështetet shumë te Lloris për të shmangur një front të fortë sulmues anglez—Anglia ka realizuar 16 goditje në rrjetë, shumë më tepër se tetë të Francës.

Megjithatë, në minutën e 78-të, sulmuesi veteran francez Oliver Giroud, i cili bëri histori në fitoren e tyre ndaj Polonisë në raundin e 16-të, u bë lojtari i kombëtares. kryesues i të gjitha kohërave shënues-shtoi një gol tjetër, teksa Franca rimori epërsinë.

Me dy raste shënimi për Anglinë në fund të ndeshjes, Kane humbi në një goditje dënimi lart mbi traversë, ndërsa Marcus Rashford, në minutën e 100-të të penalltisë, humbi lart.

tangjent

Në një ndeshje emocionuese më herët të shtunën, Maroku tronditi Portugalinë 1-0, duke u bërë skuadra e parë që përfaqëson një komb arab ose një vend afrikan që kalon në gjysmëfinale të turneut. Më parë këtë javë, Maroku tronditi Spanjën në një shkëmbim zjarri në ndeshjen e tyre çerekfinale. Skuadrat e vetme afrikane që kishin kaluar ndonjëherë në çerekfinale ishin Gana në 2010, Senegali në 2002 dhe Kameruni në 1990. Vendi pritës Katari bëri histori më herët në turne si vendi i parë pritës që ka qenë ndonjëherë eliminohen e para nga Kupa e Botës.

Sfondi kryesor

Franca fitoi titullin e dytë të Kupës së Botës në përsëritjen e fundit të turneut në 2018, duke mundur Kroacinë 4-2 pas fenomenit në rritje Kylian Mbappe – golashënuesi më i mirë në turne dhe i 35-ti. atlet më i paguar në botë, sipas Forbes. Anglia, e cila luan veçmas nga Uellsi, Skocia dhe Irlanda e Veriut, ka fituar vetëm një herë, në vitin 1966. Franca dhe Anglia ishin takuar më parë dy herë më parë në Kupën e Botës në 1966 dhe 1982, ku Anglia i fitoi të dyja ndeshjet.

Çfarë duhet të shikojmë

Franca do të luajë me Marokun në ora 2:2 të së mërkurës në gjysmëfinale. Argjentina dhe Kroacia – të cilat fituan ndeshjen e saj çerekfinale në një shkëmbim zjarri kundër Brazilit, favorit për të fituar turneun – janë planifikuar të përballen në orën XNUMX:XNUMX të martën. Ajo ndeshje mund të jetë paraqitja e fundit në Kupën e Botës për dy legjenda të futbollit: kapitenin e Kroacisë, Luka Modric, i cili luan si mesfushor për Real Madridin, dhe Argjentinasin Lionel Messi, sulmuesi superyll (dhe i botës atlet më i paguar) për Paris Saint-Germain. Edhe pse të dy kanë luajtur më parë në një ndeshje finale të Kupës së Botës (Messi në 2014 dhe Modric në 2018), asnjëri nuk e ka fituar ngjarjen më të madhe sportive në botë.

Fakt surprizues

Në një cicëroj para ndeshjes, presidenti francez Emmanuel Macron pyeti kryeministrin britanik Rishi Sunak nëse ai do të mbështeste Les Blues (pseudonimi për Kombëtaren franceze) nëse ata fitojnë, me Sunak duke u përgjigjur: “Shpresoj se nuk do të më duhet, por ju keni një marrëveshje. Presim me padurim që të qëndroni pas Tre Luanëve në raundin tjetër.” Pas një sërë thirrjesh të humbura të dukshme ndaj skuadrës angleze në pjesën e parë, komediani britanik Ricky Gervais tweeted, "A janë të gjithë zyrtarët francezë?"

Leximi më tej

Kupa e Kupës së Botës: Maroku mposht Portugalinë, bëhet vendi i parë afrikan ose arab që kalon në gjysmëfinale (Forbes)

Psherëtimë lehtësimi: Argjentina i mbijeton Holandës tronditëse rikthehet për të arritur në gjysmëfinale të Kupës së Botës (Forbes)

Çfarë duhet të shikojmë në shtrirjen e fundit të Kupës së Botës: qëndrimi i fundit i Messit, Neymar vs. Pelé, vrapimi i Marokut për epoka dhe më shumë (Forbes)

Shokeri i Kupës së Botës: Kroacia eliminon Brazilin e preferuar edhe pse Neymar ka arritur rekordin e golave ​​të Peles (Forbes)