Sulmuesi i Barcelonës, Robert Lewandowski, do të humbasë El Clasico kundër Real Madridit

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, është goditur me një dëmtim të ri pasi u raportua se sulmuesi i tij Robert Lewandowski do të mungojë për dy javë.

Polaku e përfundoi humbjen tronditëse 1-0 të Blaugranas ndaj Almerias me shqetësim sipas Ndihma, dhe për këtë arsye do të humbasë ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Mbretit të së enjtes kundër Real Madridit në Bernabeu.

Menjëherë pas përhapjes së raporteve, klubi konfirmoi se Lewandowski kishte pësuar një "tensionim të kofshës së majtë" me rikuperimin që përcaktoi disponueshmërinë e tij.

Xavi gjithashtu do të jetë pa playmakerin e tij Pedri dhe sulmuesin më të mirë në formë më parë Ousmane Dembele në ndeshjen e përmendur. mund të ketë një ndikim në të ardhmen e tij menaxheriale duke pasur parasysh një rënie të rezultateve së fundmi.

Siç është rasti me dyshen, është e mundur që Lewandowski të kthehet në aksion vetëm për një tjetër pjesë të El Clasico që do të luhet në La Liga në Camp Nou më 19 mars.

Prandaj, Lewandowski nuk do të jetë i disponueshëm për takimin e së dielës me Valencia-n në kampionatin më të lartë spanjoll dhe një udhëtim larg në San Mames, ku Barça do të përballet me Athletic Club.

34-vjeçari u nënshkrua për një tarifë prej 45 milionë euro (47.5 milionë dollarë) nga Bayern Munich në korrikun e vitit të kaluar dhe iu desh pak kohë për t'u përshtatur me jetën në Blaugrana, ndërsa u bë shpejt një i preferuar i tifozëve me goditjet e tij.

Ndonëse aktualisht kryeson garën për Pichichi që i është dhënë golashënuesit më të mirë të La Ligës me 15 gola – përpara fituesit të Topit të Artë të Madridit, Karim Benzema – Lewandowski nuk ka qenë i njëjti që nga Kupa e Botës.

Duke grumbulluar vetëm dy gola në pesë paraqitje në La Liga, që është një rikthim i dobët për standardet e tij të larta, ai ndoshta mund të bëjë me një pushim që do të sjellë koha e tij në fushë.

Në mungesë të tij, Ansu Fati ose Ferran Torres mund të ndërhyjnë si sulmues i skuadrës, i cili gjithashtu duhet të përfitojë secilin prej tyre nëse Xavi rikthehet në 3-4-3 ose 4-3-3 që kërkon gjithashtu një anësor të majtë.

Megjithatë, si pjesë e sistemit të mesfushës me katër lojtarë, ka vend vetëm për një lojtar të gjerë, i cili shpesh ka qenë Raphinha në krahun e djathtë me Dembele që kujdeset për trokitjen e tij në kofshë.