Ylli i FC Barcelona Raphinha dhe Torres në dhomën e zhveshjes përçarje për 'trajtimin preferencial' të spanjollit

Sipas një raporti, "trajtimi preferencial" i perceptuar që Ferran Torres merr nga trajneri i FC Barcelona, ​​Xavi Hernandez, po shkakton tension në dhomën e zhveshjes në Camp Nou dhe "xhelozi" në rivalin pozicional Raphinha.

Edhe pasi ai shënoi atë që rezultoi të ishte fitues i minutës së 15-të në stadiumin e tyre në shtëpi, Raphinha u përjashtua herët përsëri dhe nuk u lejua të përfundonte 90 minutat e plota kundër Valencias të dielën në një fitore 1-0 që e çoi Barçën në nëntë pikë. kryeson në krye të La Ligës.

Herën e fundit që ndodhi kjo, kur Raphinha dha një asist dhe shënoi golin e barazimit në barazimin 2-2 kundër Manchester United muajin e kaluar, thuhet se braziliani. goditi një frigorifer pijesh gjë që shkaktoi mungesën e tij në një fitore 2-0 ndaj Cadiz ku zëvendësuesi i tij Torres shkëlqeu dhe iu dha çmimi MVP.

Një dëmtim i sulmuesit Robert Lewandoswki ka lejuar që të dy lojtarët të paraqiten në të njëjtën skuadër kohët e fundit, por Raphinha thuhet se ka mbetur i pakënaqur nga zëvendësimi i tij duke e bërë atë të ndjehet 'i përbuzur'. sipas El Nacional.

Gazeta dixhitale katalanase thotë se Raphinha "do të përfitojë nga çdo minutë për të fituar vazhdimësinë" në ekipin e parë dhe "nuk e kupton" që Xavi e largon atë kur ai ka qenë lojtari më i mirë në fushë - veçanërisht kur kjo vjen si një përfitime për lojtarë të tjerë si Torres që kanë performuar nën nivelin.

Torres luajti gjatë ndeshjes së Valencias, dhe thuhet se ka një ndjenjë në rritje se ai merr "trajtim preferencial" jo më mirë se në debaklin që e çoi në humbjen e një penalltie në fillim të pjesës së dytë që do të dyfishonte epërsinë e Barçës.

Dhënë Lewandowski nuk ishte në fushë. Por Franck Kessie, i cili ekzekutoi penallti në ish-klubin AC Milan, ishte dhe mund të kishte ndërsa Ansu Fati ishte një opsion tjetër.

Një përleshje mbi topin u zhvillua mes Fatit dhe Torres, të cilët përfundimisht ia prishën goditjen dhe vendosën 10 lojtarët e Barçës në një pozicion ku ata duhej të vuanin në shpinë për 35 minuta për të mbajtur epërsinë e tyre të paprekur.

Xavi u përpoq për të luajtur poshtë rreshtin duke shpjeguar se ekziston një listë e penalltive të hartuara nga stafi stërvitor. "Është në rregull," tha ai gjithashtu, kur u vu në dukje se Raphinha e kishte inkurajuar Fatin të rritej. “Duhet të kesh personalitet dhe dëshirë për të gjuajtur penallti. Por ne vendosim dhe kemi një urdhër.”

Me rikthimin e Ousmane Dembele në horizont dhe një rikthim të mundshëm në sistemin e mesfushës me katër lojtarë që kërkon vetëm një anësor të pastër, Raphinha dhe Torres ka të ngjarë të kthehen në stol më vonë këtë muaj.

Dyshja e papërshtatshme gjithashtu mund të shitet duke qenë se Barça duhet të rruajë 200 milionë euro (212.5 milionë dollarë) nga fatura e pagave për të balancuar Fair Play Financiar dhe mund të jetë e mundur të rikuperohen disa nga tarifat e mëdha të transferimit të paguara për ta vitin e kaluar.

Ndërsa Torres kushtoi 55 milionë euro (58.6 milionë dollarë) nga Manchester City, Barca thuhet se i ka paguar Leeds United 60 milionë euro (64 milionë dollarë) për Raphinha-n.

Megjithatë, nëse ka vërtet xhelozi nga ana e Raphinha-s, është e diskutueshme. Ai padyshim që do të dëshpërohet nga moslejimi për të përfunduar ndeshjet herë pas here, por ai bëri të pamundurën për t'i kërkuar falje publikisht Torres pas sprovës së tij në Manchester United dhe ata gjithmonë dukej se kanë shkuar mirë me njëri-tjetrin.

Nëse vërtet do të kishte përçarje në dhomën e zhveshjes, Barça nuk do të kishte qenë në gjendje të ngrihej në pozicionin e saj të lartë në La Liga, gjë që i vendos ata në rrugën e duhur për të fituar titullin e parë të kampionatit spanjoll në katër vjet.