FC Barcelona e bëri këtë pjesë të historisë së padëshiruar të klubit në humbjen në Rayo Vallecano

FC Barcelona dhe trajneri i tyre Xavi Hernandez bënë histori të padëshiruar të klubit në humbjen e tyre 1-0 ndaj Rayo Vallecano të dielën.

E goditur për herë të dytë këtë sezon nga djemtë e rinj të La Ligës, me një humbje në të njëjtin rezultat në nëntor, ku u shkarkua paraardhësi i Xavi, Ronald Koeman, Barca tani është mposhtur në tre ndeshje radhazi në Camp Nou për herë të parë që nga themelimi. në 1899 sipas master statisticienit Mister Chip.

Gjithçka filloi javën e kaluar me vizitën e padëshiruar të Eintracht Frankfurt në ndeshjen e dytë çerekfinale të Europa League.

Me rezultatin e barabartë 1-1 në total, Xavi po kërkonte fitoren e tij të parë evropiane në shtëpi që kur mori drejtimin nga Koeman.

Megjithatë, me 35,000 ose më shumë gjermanë që sulmuan terrenin e Barçës dhe e bënë ndeshjen të duket si një tjetër lojë jashtë fushe, Blaugrana nuk arritën të përballen me rastin dhe humbën 4-3 në përgjithësi, gjë që i dha fund shpresave të tyre për fitim të argjendtë këtë sezon.

Duke qëndruar 12 pikë pas Real Madridit, titulli i La Ligës do të ishte gjithmonë një shtysë dhe çdo ambicie për të arritur Los Blancos rezultoi të ishte gjë tjetër veçse ëndrra të çuditshme kur Cadiz mundi Barçën 1-0 të hënën e ardhshme.

Tani një tjetër grup tjetër i rrezikuar nga rrëzimi në Rayo ka ardhur dhe ka bërë të njëjtën punë në Katalonjë me vetëm një fitore në ligë në 2022, dhe Barça tani rrezikon të rrëshqasë nga vendet e Ligës së Kampionëve nëse vazhdon në këtë mënyrë.

Përfundimi i vendit të dytë vlen 8 milionë euro (8.6 milionë dollarë) shumë të nevojshme për djemtë e Xavi, pasi garanton gjithashtu pjesëmarrjen në Superkupën e Spanjës këtë sezon.

Çdo gjë më pak është e papranueshme për një veshje që më parë shkoi 15 ndeshje të pamposhtur, megjithatë, pavarësisht se mposhti Madridin 4-0 në Bernabeu në El Clasico, në mënyrë shqetësuese është dukur një guaskë e vetvetes që nga pushimi ndërkombëtar.

"Ne jemi vërtet duke luftuar në ndeshjet në shtëpi," pranoi kapiteni Sergio Busquets pas ndeshjes. “Ne pranojmë herët dhe duhet t'i kthejmë gjërat. Opozita rritet në besim, luani me rezultatin dhe nëse nuk jemi efektivë në të dyja kutitë, është dyfish e vështirë”.

Barcelonës i kanë mbetur edhe tre ndeshje në shtëpi këtë sezon – kundër Mallorca, Celta Vigo dhe gjysmëfinalistet e Champions League, Villarreal – dhe më së paku që meritojnë Culers është pak lumturi para përfundimit të një sezoni tjetër për t’u harruar.

Nëse do të dorëzohet është një çështje krejtësisht tjetër.