Fabio Carvalho shënon një fitore dramatike vonë për Liverpoolin kundër Newcastle

Mes thirrjeve për Liverpool FC për të bërë nënshkrime të reja në mesfushë, ishte një nga blerjet e tyre të reja, duke luajtur në mesfushë, ai që rrëmbeu më së shumti në minutën e fundit të fituesve të minutës së fundit kundër Newcastle United në Anfield të mërkurën mbrëma.

Fabio Carvalho, i cili mbushi 20 vjeç të martën, shijoi një moment që nuk do ta harrojë kurrë, duke shënuar golin e tij të dytë në po aq ndeshje për klubin ku iu bashkua verës.

Fakti që ky ishte një fitues i lojës që erdhi në minutën e 98-të, e bëri atë edhe më të paharrueshëm pasi ndezi festime të egra nëpër Anfield. Ishte një çlirim emocionesh pas një nate frustruese gjatë së cilës ata u përballën me një skuadër të mirëorganizuar të Newcastle.

Narrativa e vazhdueshme rreth Liverpoolit këtë verë ka qenë që ata të përdorin dritaren e transferimeve, e cila mbyllet të enjten, për të nënshkruar me një krijues të ndryshimit në mesfushë për t'i ndihmuar ata të sfidojnë Manchester Cityn për titullin e Premier League.

Nënshkrimet e reja kanë ardhur, më së shumti uruguaiani Darwin Núñez i cili u bë qendërsulmuesi më i shtrenjtë i klubit kur u bashkua në fillim të dritares së transferimit.

Pjesa tjetër kanë qenë të rinj. Të rinj për ekipin e të rriturve, por jo më pak lojtarë të papërvojë.

Mbrojtësi i djathtë Calvin Ramsey, 19 vjeç, mbërriti nga Aberdeen për t'i dhënë mbështetje Trent Alexander-Arnold dhe Carvalho u bashkua nga Fulham për 6 milionë dollarë si një lojtar i gjithanshëm që mund të luajë në shumë pozicione sulmuese.

Por asnjë mesfushor i lartë nuk ka mbërritur në afatin kalimtar... ende.

Në pjesën më të madhe të kësaj ndeshjeje kundër Newcastle, dukej se Liverpool do të humbiste më shumë pikë në fillimin e kësaj fushate të re.

Përpara kësaj ndeshjeje të mesjavës, ata kishin fituar vetëm një nga katër ndeshjet e tyre hapëse të sezonit 2022/23, edhe pse në mënyrë shumë të prerë me humbjen 9-0 të Bournemouth fundjaven e kaluar.

Një barazim 1-1, që dukej sikur kjo ndeshje do të ishte teksa ndeshja po afrohej 90 minuta, do ta kthente Liverpoolin në gjendje gjysmë krize. Një fitore 2-1, pavarësisht se si erdhi - ndoshta veçanërisht në mënyrën se si erdhi përfundimisht - i bën gjërat të duken shumë më të ndritshme.

Liverpooli e mbylli ndeshjen me dy lojtarë të rinj në pozicionet e mesfushës sulmuese, ndërsa Carvalho zuri vendin e tij përkrah 19-vjeçarit Harvey Elliott, i cili deri në atë pikë duhej të ishte lojtari më i mirë i Liverpool-it.

Por ishte zëvendësuesi Carvalho ai që vodhi titujt në Anfield.

"Ai ka shënuar dy herë këtë javë - në dy ndeshjet e fundit - dhe dje ishte ditëlindja e tij, kështu që nuk ka javë më të mirë," tha Klopp për Carvalho në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes.

“Ai është një lojtar dhe talent i jashtëzakonshëm. Jam vërtet, shumë i lumtur për të.

“Harvey [Elliott] ishte lojtari më i mirë në fushë dhe Fabio vendosi lojën. Kjo tregon talentin e djemve.”

Liverpool tani shkon në një derbi Merseyside kundër Everton të shtunën, pesë pikë përpara rivalëve të tyre vendas në vend të tre.

Klopp tha gjithashtu se kjo lojë ishte një përgatitje e mirë për llojin e luftës që ata do të presin në një ndeshje derbi, dhe mesfushori i tij i ri Carvalho tani duhet të shtyjë për një vend në formacionin fillestar.