Rezultatet e Playoff-it të Ligës së Evropës, Vlerësimet e Lojtarëve, Çfarë Mësuam

FC Barcelona u ndesh me Manchester United në ndeshjen e dytë të play-off të Europa League të enjten. Këtu është rezultati, disa vlerësime të lojtarëve dhe çfarë mësuam nga barazimi.

Manchester United 2 – 1 FC Barcelona

Fred, 47′ Lewandowski, 18′

Antoni, 73′

Manchester United fiton 4-3 në total dhe kalon në 16-shen e fundit.

Marc-Andre ter Stegen

Bëri një ndalesë të hershme të rëndësishme nga Bruno Fernandes, por ishte pak që mund të bënte me të dy golat e United. 7

Alejandro Balde

I kapur nga Fernandes teksa portugezi për pak sa nuk e bëri 1-0 në dyert e hershme, por gradualisht u përmirësua duke shkuar përpara. Fitoi penalltinë që Lewandowski e shënoi dhe shumë lavdërime për pjesën e parë të patëmetë. Pas intervalit, ai mund të fajësohet për pozicionimin e tij në golat e Fredit dhe Antony, por edhe të tjerët. 6

Andreas Christensen

Pati një pjesë të parë të qëndrueshme dhe ishte vendimtare për të larguar Antony nga gjuajtja e tij në pjesën e dytë, pasi i riu dukej për të kaluar United në avantazh. Para se të bënte përfundimisht, domethënë. 7

Ronald araujo

Marrëveshje fantastike me Marcus Rashford sa herë që sulmuesi në formë evropiane drejtonte qendër në pjesën e parë. Nuk mund të bënte asgjë për të frenuar valën pasi United mori përsipër në paraqitjen e tij të 100-të në klub. Bëra një sfidë të madhe duke u afruar në minutën e 80-të për të ndaluar zgjerimin e deficitit. 7

Jules Koundé

Pësoi një frikë me një minutë më vonë pasi Luke Shaw goditi në këmbën e tij. E trajtoi Rashfordin shumë më mirë në mbrojtje të djathtë sesa në ndeshjen e parë, por fillimisht ishte pak i kotë me kalimin e tij në fushë. Pothuajse e kaloi Barçën 2-1 në avantazh me një goditje fantastike me kokë David De Gea, e kthyer mbi traversë. 6

Franck Kessie

U përpoq t'i bënte të ditur Casemiro se ishte aty, por goditi brazilianin brenda 10 minutave në një zonë të rrezikshme. Ishte gjithmonë fizik kur ishte e nevojshme, por la gjërat e përafërta pas për të dalë në ballë në një rol të avancuar sulmues. Gjithmonë duke e lidhur lojën në paraqitjen e tij më të mirë me fanellën e Barçës deri më tani në pjesën e parë. Provoi De Gean në pjesën e dytë nga buza e zonës, por ra, ashtu si edhe Barça në tërësi. 7 – NJERËZIMI I NDESHJES

Sergio Busquets

I rikthyer nga lëndimi dhe ndonëse shpesh i tejkaluar, bëri goditje të shkëlqyera në pjesën e parë në mes të parkut kur nevojitej me vetëdije pozicioni ekspert. Sa më pak të flitet për fillimin e pjesës së tij të dytë, aq më mirë pasi ai filloi të mbytet nga Fred dhe Casemiro. 6

Frenkie de Jong

U mbrojt mirë në pjesën e parë duke mbuluar lojtarë si Balde kur sulmuan lart. Filloi të grumbullonte pasime qesharake, duele dhe statistika të driblimit për të treguar pse United e donte aq shumë atë gjatë verës. Nisi i dobët në pjesën e dytë dhe ndoshta duhet të fajësohet për barazimin e Fredit. Por si i vetmi mesfushor që ndjek prapa, kjo do të ishte e ashpër. Ishte gjithmonë aty teksa sulmonte United, kur ishte radha e tyre për të dominuar në pjesën e dytë. 7

Sergi Roberto

I vendosur në rolin e krahut të majtë fals të banuar zakonisht nga Gavi në fletën e ekipit. Doli më në qendër, dhe ndërsa i mungonte ritmi i të riut, ai u përpoq të përputhej me intensitetin e tij duke u përpjekur gjithmonë të shtypte dhe të gjurmonte prapa. Ndoshta lojtari më i mirë i pjesës së parë së bashku me Kessie, dhe mori një të verdhë në 10 minutat fillestare të pjesës së dytë për pjesën e tij në një përleshje midis dy skuadrave. U largua për Ferran Torres në 70 minuta. 7

Robert Lewandowski

Nuk bëri asgjë deri në penalltinë që e çoi Barçën 1-0 përpara dhe pak më pas. Pati një shans për të barazuar në kohën e lëndimit. Në përgjithësi, një tjetër performancë shqetësuese në repertorin e tij të rënies pas Kupës së Botës. 5

Rafinha

Priti brenda në skajin e kutisë me prekjen e tij të parë të lojës, por nuk mundi ta mbante goditjen e tij poshtë. As nuk mundi kur u lidh mirë me Roberton që i afrohej pjesës së parë. E largoi topin me muskuj nga Fernandes në rindërtimin e golit të Antony që bëri rezultatin 2-1 dhe u largua për Ansu Fati me shpejtësi më pas. 5

Ajo që mësuam

Pavarësisht se kush është i disponueshëm, i dëmtuar apo i suspenduar, katër mesfushorë me një anësor të pastër janë padyshim rruga për të shkuar për Xavi.

Me Pedri dhe Gavi jashtë, zëvendësuesit e tyre në Kessie dhe Roberto ishin lojtarët më të mirë të pjesës së parë pasi Barça dominoi plotësisht mikpritësit e tyre.

Megjithatë, ata dolën pak të ngadaltë për të dytin '45 dhe lejuan United të rikthehej në lojë duke mos e marrë më kurrë kontrollin e tyre pasi u ngacmuan nga Kryeministri.Pinc
Gjigantët e Ligës.

Me gjithë punën e mirë të Xavit në La Liga, ai sërish ka rënë para kohe në kontinent dhe kjo duhet korrigjuar në vitet e ardhshme. E thënë thjesht, ky ishte një rast tjetër i një skuadre nga lidershipi spanjoll që nuk arriti të përputhej me intensitetin dhe ritmin e një veshjeje nga homologu i saj anglez.

Të paktën një test më i lehtë pret në Almeira të dielën.