Votimi i hershëm fiton, vendet e epiqendrës (përsëri) dhe shfaqjet e ministrit krijues

Votimi i hershëm shpërtheu nga Epiqendra shumë e reklamuar për të dhënë garën fituese të 147-të të Preakness Stakes dhe për të marrë pjesën e fituesit në çantën prej 1.5 milionë dollarësh të garës. Nuk ishte një surprizë aq e madhe sa përfundimi i Kentakit Derby dy javë më parë, por rezultati, me vendosjen e Epicenter, ishte jashtëzakonisht i njëjtë. Duke pasur parasysh favorizimin e madh të shfaqur në Epiqendrën nga paratë në pistë, Votimi i Hershëm gjithashtu solli mjaft gjallëri, duke paguar 13.40 dollarë për fitoren. Epiqendra, e preferuara dërrmuese, pagoi një çmim të ulët prej 2.80 dollarësh në vend. Në shfaqje, Ministri Kreativ, shanset e të cilit u ulën në radhët e vona para kohës së postimit, pagoi 4.20 dollarë.

Nga ana e saj, Betimi Sekret i mbushur me vrapim e katërt, duke bërë një lëvizje të madhe dhe të guximshme në krye të shtrirjes që e solli atë për disa sekonda në vendin e tretë. Dhe ajo dukej sikur mund t'i mbante paratë, por nuk e bëri, duke zhgënjyer shumë që i kishin varur shpresat në stilin e saj fitues të Oaks. Skippylongstocking zuri vendin e pestë mjaft të dobët.

Vetë stili i epiqendrës ishte zhbërja e tij. Ai u rikthye në fillim dhe me mundim u ngjit nëpër tufë në shpinë, në një moment thirrësi i garës e përshkruan të preferuarin si të bllokuar pas një "muri" kuajsh. Ai vetë-rënie katastrofike në pjesën e pasme të grupit i la Epicenter thjesht me shumë për të bërë në kthesën e largët dhe nga ajo në shtrirjen e shtëpisë. Nuk ishte aq shumë që ai humbi garën duke vrapuar keq, në fakt atleti i talentuar vrapoi shumë mirë - ishte më shumë se ai lejoi që gara të zhvillohej para tij dhe kjo e futi në më shumë telashe se sa mundi. trajtoj ndërsa vija e finishit nxitoi drejt tij. Ai po fitonte me vendosmëri në Votimin e Parakohshëm pothuajse për gjatësinë e shtrirjes, dhe ai përfundoi mirë, nëse një vend më larg nga vendi ku do të ishte lidhjet e tij, paratë dhe basteshkruesit e tij.

Fituesi organizoi një Parathënie krejtësisht të ndryshme për veten e tij. Votimi i hershëm dështoi shumë mirë dhe u fut menjëherë në biznesin e garave, duke u vendosur në vendin e dytë, pak nga ritmi, i cili ishte i gjatë i Armagnac deri në pjesën më të madhe të prapavijës. Kjo grindje e qëndrueshme e la Votimin e Hershëm në një pozicion krejtësisht më të mirë për të bërë atë që donte, kur ai dhe kandidatët e tjerë të parë përfunduan kthesën e largët dhe kaluan në shtrirje. Nuk ishte vetëm se Votimi i Parakohshëm nuk kishte trafik përpara tij. Kalorësi Jose Ortiz i dha montimit të tij një udhëtim taktik të shkëlqyer, pa fërkime. Së bashku, ata mësuan një klasë master se si të qëndroni në krye të një gare kunjesh.