Golat e hershëm në finalen e Kupës së Botës mund të jenë më shumë një mallkim sesa një bekim

Ndërsa Kupa e Botës Katar 2022 arrin fazën e saj me eliminim direkt, shënimi i parë është më i rëndësishëm se kurrë. Hulumtimet kanë zbuluar se shënimi i golit të hapjes u jep skuadrave më shumë se 80% shanse për fitore në ndeshjet me eliminim direkt të Kupës së Botës, me një përjashtim të madh.

Kur Kieran Trippier shënoi me një goditje dënimi në minutën e 5-të në gjysmëfinalen e Kupës së Botës kundër Kroacisë në 2018, tifozët anglezë mund të kishin menduar se kishin një këmbë në finale.

Dhe disa vite më vonë, në vitin 2021, Luke Shaw i Anglisë e kishte topin në rrjetë në finalen e UEFA Euro 2020 përpara se disa tifozë të ishin ulur në vendet e tyre.

Por në të dyja këto raste, Anglia ishte në anën e humbur.

Disa mund ta quajnë këtë "Angli tipike", por në fakt, të shënosh shumë herët në ndeshjet vendimtare ndonjëherë mund të jetë më shumë një mallkim sesa një bekim.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për finalen e Kupës së Botës.

Firma suedeze e zgjidhjeve video sportive Spiideo, e cila punon me ekipet kombëtare spanjolle dhe kroate, u bashkua me ekspertin e statistikave të Universitetit të Oksfordit, Matthew Penn për të parë se si koha e golit të hapjes ndikon në shanset e ekipeve për fitore.

Ata zbuluan se shënimi i parë në një ndeshje eliminatore të Kupës së Botës i jep një ekipi një shans 82% për të fituar ndeshjen. Duke parë kohën e golave ​​të parë, të dhënat treguan se shënimi i golit të hapjes në minutën e 75-të dhe 90-të jep një shans 97% për të fituar. Nëse goli i hapjes shënohet në 15 minutat e para të një loje, kjo bie në 77% shanse për fitore pasi kundërshtari ka më shumë kohë për t'u rikthyer në lojë.

Kjo sugjeron që, çuditërisht, shënimi i parë u jep skuadrave shanset më të mira për të fituar një ndeshje eliminatore të Kupës së Botës.

Por kur bëhet fjalë për finalen e Kupës së Botës, golat shumë të hershëm përgjithësisht nuk çojnë në fitore.

Penn thotë se nga tetë finalet e Kupës së Botës ku goli i hapjes është shënuar në 15 minutat e para, gjashtë nga tetë skuadrat që kanë shënuar të parat kanë humbur ndeshjen.

Hera më e fundit që ndodhi ishte në vitin 2006 kur Zinedine Zidane i dha epërsinë Francës nga penalltia në minutën e shtatë, përpara se Marco Materazzi të barazonte në minutën e 19-të. Italia e fitoi atë finale me penallti.

Skuadra eventuale humbëse kaloi në epërsi në 15 minutat e para të finales në Kupat e Botës 1974, 1962, 1958 dhe 1954, si dhe në vitin 1966 kur Gjermania Perëndimore shënoi në minutën e 12-të përpara se Anglia të kthehej për të fituar 4- 2 në kohën shtesë.

Penn thotë se "kjo sugjeron që shënimi i një goli të hershëm mund të mos jetë aq i favorshëm në një finale të Kupës së Botës" dhe se mund të jetë edhe "psikologjikisht i pafavorshëm".

Në shumë prej atyre finaleve, skuadra që pranoi golin e hapjes arriti të barazojë shpejt. Anglia ishte në kushte të barabarta pas 18 minutash në 1966, dhe epërsia e hershme e Holandës në 1974 u anulua nga Gjermania Perëndimore pas 25 minutash. Në vitin 1954, Hungaria në fakt arriti të ishte 2-0 pas tetë minutash vetëm për Gjermaninë Perëndimore që të barazonte rezultatin në 18 minuta përpara se të fitonte përfundimisht 3-2.

Zëvendëspresidenti i produktit në Spiideo, Fredrik Ademar thotë se shënimi i hershëm "shpesh mund të përfundojë duke kërkuar më shumë presion dhe duke ndryshuar momentin e lojërave" dhe se megjithëse në aspektin e probabilitetit, ai rrit shanset tuaja për të fituar, skuadrat "duhet të jenë të dyja taktikisht. dhe të përgatitur mendërisht për këto momente” për të siguruar që një epërsi e hershme të kthehet në fitore.