Duo shënon 3 gola në debutimin kaotik të Ronaldos në Arabinë Saudite

Ikonat e futbollit Cristiano Ronaldo Lionel Messi mahniti një turmë në Arabinë Saudite të enjten në atë që mund të jetë ndeshja finale mes dy legjendave, me Ronaldon që shënoi dy herë në debutimin e tij të shumëpritur për një ekip futbolli saudit pasi Messi shënoi golin e parë në ndeshjen kaotike.

Fakte kyçe

Ronaldo, 37 vjeç, ishte kapiten i një skuadre me të gjitha yjet me lojtarë nga klubi i tij, Al Nassr, dhe ekipi tjetër i Riadit, Al Hilal, ndërsa Messi, 35 vjeç, u rreshtua për klubin francez Paris Saint-Germain në ndeshjen miqësore në një Mbret të mbushur plot Mbret Fahd International. Stadiumi.

Messi hapi rezultatin në minutën e tretë, ndërsa Ronaldo shënoi nga pika e bardhë në minutën e 34-të dhe sërish pak para pjesës së parë.

Ronaldo u zëvendësua nga ndeshja në minutën e 61-të, ndërsa Messi u largua një minutë më vonë.

PSG fitoi ndeshjen 5-4, pavarësisht se mbrojtësi Juan Bernat mori karton të kuq në minutën e 39-të.

Çfarë duhet të shikojmë

Ronaldo do të luajë ndeshjen e tij të parë në ligën saudite të dielën, kur Al Nassr do të përballet me Al Ettifaq.

Wefarë nuk dimë

Nuk është e qartë nëse Messi dhe Ronaldo do të luajnë ndonjëherë përsëri kundër njëri-tjetrit. Al Nassr ka të ngjarë të përballet me kundërshtarët evropianë vetëm në disa ndeshje miqësore gjatë gjithë vitit, ndërsa Messi ka qenë i lidhur për një lëvizje të ardhshme në ekipin e futbollit të Major League, Inter Miami, që do ta bënte edhe më të pamundur një lojë mes të dyve.

Numër i madh

210 milionë dollarë. Kaq do të jetë kontrata 2 vjeçare e gjysmë e Ronaldos me Al Nassr thuhet paguani atë.

tangjent

Messi kryesoi Forbes Lista e vitit 2022 nga sportistët më të paguar me 130 milionë dollarë fitime vjetore, ndërsa Ronaldo u rendit i treti në listë me 115 milionë dollarë fitime.

Sfondi kryesor

Shumica e vëzhguesve të futbollit e konsiderojnë Messin dhe Ronaldon si ndër më të mirët që kanë luajtur ndonjëherë këtë lojë dhe dhjetëra përballjet e tyre ndër vite janë bërë legjenda sportive. Rivaliteti mes tyre arriti kulmin në fillim të viteve 2010, kur të dy ishin në kulmin e karrierës së tyre dhe luanin për klubet rivale në Spanjë - Ronaldo u rreshtua për Real Madridin ndërsa Messi ishte në FC Barcelona. Të dy i kanë përkthyer arritjet e tyre në fushë në sukses financiar jashtë saj, por rivaliteti i tyre shtrihet edhe në sipërmarrje biznesi: Ronaldo ka një marrëveshje të përjetshme miratimi me Nike dhe Messi ka një marrëveshje të përjetshme me Adidas.

Leximi më tej

Al Nassr thotë se Ronaldo nuk ka asnjë klauzolë në kontratë për të mbështetur ofertën e Arabisë Saudite për Kupën e Botës (Reuters)