Superkupa e DFL ofron mësime të rëndësishme për Bayern Munich dhe RB Leipzig

Bayern Munich dhe RB Leipzig e kanë nisur sezonin 2022/23 të Bundesligës në mënyrë spektakolare. Rekordmeister dhe fituesit aktualë të DFB Pokal u përballën me njëri-tjetrin në Superkupën e DFL të shtunën para 47,000 tifozëve në Red Bull Arena në Leipzig. Pas një epërsie 3-0 në 45 minutat e para nga Bayern, Leipzig u kundërpërgjigj dhe dështoi pak, me ndeshjen që përfundoi 3-5 në favor të Rekordmeister.

Jamal Musiala (14'), Sadio Mané (31'), Benjamin Pavard (45') i dhanë epërsinë bindëse Bayernit. Më pas Marcel Halstenberg (59') vendosi Leipzig në tabelë përpara se Serge Gnabry (66') me sa duket ta mbyllte ndeshjen. Por Christopher Nkunku (77') dhe Dani Olmo (89') ia dolën të mbyllej përpara se Leroy Sané (98') më në fund ta pushonte lojën.

“Ne nuk jemi të kënaqur,” tha Dani Olmo për përpjekjen për rikthim të Leipzig pas ndeshjes. Anësori spanjoll ishte dukshëm i frustruar nga pjesa e parë e Leipzig dhe vrima e thellë që i futi klubit. “Ne duhet të përmirësohemi dhe të mësojmë nga kjo lojë dhe ndeshjet e fundit.”

Olmo aludoi për ndeshjen kundër Liverpoolit që Leipzig humbi 5-0. Një rezultat që dukej shumë i mundshëm në një moment edhe të shtunën. Jamal Musiala i Bayernit, në veçanti, pati një lojë të stuhishme dhe ishte lehtësisht lojtari më i mirë në fushë.

“Ne mund të krijojmë shumë raste, dhe ju duhet të siguroheni që ne të jemi të pamëshirshëm edhe në anën e mbrojtjes”, tha Musiala. Adoleshenti gjerman po luante në pozicionin numër 10 në roaming në të majtë dhe kishte shumë hapësirë ​​për të qenë krijues. "Ana e majtë është shumë e hapur dhe gjithmonë mund të rrotulloheni për të dalë jashtë ose për të hyrë brenda."

Leipzig e bëri të lehtë që Musiala të gjente dhomën, të thyente linjat dhe të shkaktonte lloj-lloj momentesh të rrezikshme. Fatmirësisht Leipzig, megjithatë, Musiala u largua pas 60 minutash. Pa adoleshentin, sulmuesit e Lajpcigut papritmas ishin të lirë për të sulmuar më lirshëm pasi prapavija e tyre nuk rrezikohej më të ndahej, gjë që i lejoi ata të ishin më aventurierë.

“Ne luajtëm keq në pjesën e parë”, tha pas ndeshjes portieri i RB Leipzig, Peter Gulacsi. “Ne u dhuruam atyre të paktën dy gola pas ndeshjeve të caktuara. Ne nuk ishim mjaftueshëm vigjilentë dhe me tre gola më pak në pjesën e parë, nuk ishte një lojë e lehtë për t'u rikthyer. Ata e merituan ta fitonin ndeshjen sepse në 90 minutat e plota; ata ishin ekipi më i mirë.”

Në fund të fundit, kishte disa mësime të rëndësishme për të dy klubet vetëm një sezon përpara se Bundesliga të fillojë seriozisht. Për Leipzig, ishte hera e dytë radhazi që ata pësuan pesë gola kundër një ekipi të lartë. “Nuk është si ne të pranojmë kaq shumë gola,” tha Gulacsi.

Leipzig tregoi deficite në mbrojtje dhe në ndeshjen tranzitore kundër Bayernit. Në pjesën e parë, sistemi i Domenico Tedesco dukej kaotik dhe skuadra e tij shpesh ia dilte jashtë kur e çonte topin me shpejtësi përpara. Sulmuesi Christopher Nkunku dukej i humbur dhe loja u përmirësua vetëm pasi Olmo hyri në lojë në pjesën e dytë (52').

Edhe zëvendësimet luajtën një rol për Bayernin, por në rastin e tyre negativ. Ndeshja ndryshoi kur Musiala u largua në minutën e 60-të. 19-vjeçari drejtoi mesfushën dhe ishte tepër i rëndësishëm në momentet e tranzicionit.

Ndonëse jo një titullar i gozhduar, Musiala bëri një rast që ai të konsiderohej një anëtar thelbësor i ekipit të parë. Një faktor tjetër ishte mbrojtja e Bayernit, dhe prapavija e Dayot Upamecano dhe Lucas Hernández luftuan në pjesën e dytë për të frenuar shtypjen e lartë dhe dominimin e mesfushës së Leipzig.

Nagelsmann me siguri do të jetë i shqetësuar për faktin se skuadra e tij pothuajse do të japë një epërsi 3-0 dhe më pas një epërsi 4-1. Rekordmeister ka punë për të bërë; Marrja e nënshkrimit të ri Matthijs de Ligt në fitnes do të jetë thelbësore për rritjen e sigurisë në mbrojtje. Musiala dhe Marcel Sabitzer ishin pikat kryesore për Bayern Munich.

Përfundimi është se mbetet punë për të bërë për Bayernin. Por Nagelsmann do ta shikojë rezultatin duke kuptuar se ndërsa ka probleme kur bëhet fjalë për anën e tij, konkurrentët si RB Leipzig janë ende shumë larg sfidës së vërtetë të ekipit të tij për titullin këtë sezon.

Manuel Veth është nikoqiri i Podcast Gegenpressing i Bundesligës dhe Menaxheri i Zonës USA në merkato. Ai është publikuar gjithashtu në Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA dhe disa media të tjera. Ndiqni atë në Twitter: @ManuelVeth