Davies, Musiala dhe Choupo-Moting shkruajnë tituj ndërsa Bayern mundi Augsburg 5-2

DFB Pokal ose Kupa e Gjermanisë është e veçantë dhe mbrëmja e së mërkurës nuk ishte ndryshe pasi Augsburg priti Bayern Munich në atë që do të rezultonte të ishte një spektakël për tifozët. Bayern do ta fitonte ndeshjen 5-2 falë golave ​​të Eric-Maxim Choupo-Moting (27' dhe 52'), Joshua Kimmich (53'), Jamal Musiala (74'), Alphonso Davies (91') me Mads Pedersen ( 9') dhe Dayot Upamecano (OG 65') duke shënuar për Augsburg.

Disa gjëra ranë në sy në WWK Arena në Augsburg. Bayern Munich ende ka vështirësi kur bëhet fjalë për mbrojtjen, por, ndryshe nga fillimi i sezonit, tani është në gjendje të tejkalojë edhe një herë kundërshtarët e tyre.

Pjesa më e madhe e kësaj është për shkak të faktit se Musiala është kthyer në 100% fitnes dhe tani po zhvillon një marrëdhënie të çuditshme me kanadezin Davies si brenda dhe jashtë fushës. Davies foli në fillim të kësaj jave për faktin se Musiala dhe jo Gavi i Barcelonës duhet të kishte fituar çmimin Kopa të France Football që i ishte dhënë lojtarit të ri më të mirë në planet.

“Ata mund t'ju kenë mohuar trofeun tuaj Kopa, por nuk do t'ju mohojnë Topin e Artë në të ardhmen,” shkroi Davies në Twitter. "Phonzy është si një vëlla i madh për mua," tha Musiala më pas Bild reporteri Tobi Altschäffl pas ndeshjes. “Fjalët e tij më befasuan por edhe më bënë të lumtur. Është qëllimi i çdo lojtari që një ditë të fitojë Topin e Artë”.

Të dy së ​​bashku për të bërë rezultatin 2-4 në një moment kur Augsburg kërcënoi të rikthehej në ndeshje. Davies fitoi topin në flamurin e këndit, më pas dribloi në qendër, ku vuri re Musialën dhe adoleshenti më pas shënoi me një përfundim fantastik nga brenda zonës. Ishte një gol me tufë në kohën e duhur dhe përfundoi një skuadër të ringjallur të Augsburgut.

Megjithatë, trajneri Julian Nagelsmann nuk ishte plotësisht i lumtur për lojën. “Unë do të thoja se ishte një lojë klasike e kupës me shumë mbrapa dhe mbrapa”, tha Nagelsmann. “Nuk e nisëm mirë ndeshjen; dhjetë minutat e para nuk ishin të mira. Ne ishim shumë të ngadaltë dhe fituam shumë pak duele. Pastaj kishim mjaftueshëm shanse për ta mbyllur ndeshjen herët përpara pushimit.”

Megjithatë, pozitive për Nagelsmann do të jetë se Bayern arriti të rikthehet nga një deficit, diçka me të cilën skuadra e tij ka luftuar ndonjëherë në fillim të këtij sezoni. Trajneri i Bayern-it, në fakt, ka theksuar më herët gjatë sezonit se 20 minutat e para të një loje janë kyçe për skuadrën e tij për të siguruar që kundërshtari nuk mund të rrënjoset në fundin e tij.

Augsburgu sigurisht e kishte atë mundësi dhe Bayernit iu desh deri në minutën e 27-të për të gjetur një zgjidhje. Por ndryshe nga ndeshjet e mëparshme ku ata do të luftonin për të gjetur gola të mëtejshëm, këtë herë, Rekordmeister mbeti i pamëshirshëm dhe shënoi pesë gola para Augsburgut.

“Fatkeqësisht, ne humbëm shumë raste”, tha Nagelsmann. “Pastaj ne patëm një analizë të mirë të pjesës së parë dhe i trajtuam gjërat. 20 minutat pas pushimit ishin shumë, shumë të mira. Ky ishte një reagim shumë i mirë, me presion shumë të mirë.”

Davies dhe Musiala ishin sigurisht çelësat gjatë kësaj periudhe në pjesën e dytë. Por ata nuk ishin arsyeja e vetme që Bayern ta kthente këtë. Në Choupo-Moting, Nagelsmann duket se më në fund ka gjetur njeriun e duhur për të mbushur boshllëkun e lënë nga Robert Lewandowski.

Kameruniani tani ka shënuar katër gola dhe dy asistime në katër ndeshjet e tij të fundit për Bayernin. Në dy nga ato ndeshje, kundër Freiburgut (5-0) në Bundesligë dhe tani kundër Augsburgut, Choupo-Moting filloi dhe paraqitjet e tij do t'i kenë dhënë atij një argument për të marrë kohë të mëtejshme.

Nagelsmann nuk duket se është dakord. “Në përgjithësi, askush nuk është titullar i garantuar; ne duam të vazhdojmë konkurrencën, "tha Nagelsmann. “Por ai bëri një rast për veten e tij sot. Goli i dytë ishte një nr klasik. 9 gol; ai ishte pikërisht në vendin e duhur.”

Duke lënë mënjanë partneritetin Musiala dhe Davies, ringjallja e Choupo-Moting është një tjetër avantazh nga lojërat e fundit. Nëse do të zgjasë mbetet për t'u parë, por do ta zbulojmë që në fundjavë kur Bayern do të përballet me Hoffenheimin në Bundesligë.

Manuel Veth është nikoqiri i Podcast Gegenpressing i Bundesligës dhe Menaxheri i Zonës USA në merkato. Ai është publikuar gjithashtu në Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA dhe disa media të tjera. Ndiqni atë në Twitter: @ManuelVeth