Kosta Rika mbyt Zelandën e Re për t'u kualifikuar në Kupën e Botës

Ata kishin shumicën e topit dhe shumicën e mundësive. Ata madje patën topin në pjesën e pasme të rrjetës pas një përfundimi instinktiv, nga afër nga sulmuesi hajmali Chris Wood, por arbitri Abdulla Hassan Mohamed e largoi portën për një shkelje të Matthew Garbett.

Të gjithë të bardhët e Zelandës së Re ishin të sigurt dhe të mprehtë, por futbolli në nivelin elitar është shpesh i mbushur dhe i pafalshëm. Ekipet fitojnë dhe humbasin ndeshje sa hap e mbyll sytë. Pas vetëm tre minutash, sulmuesi veteran Joel Campbell, dikur i Arsenalit, e përcaktoi vrapimin e tij në përsosmëri për t'u lidhur me një krosim të ulët nga adoleshenti Jewison Benette dhe për ta çuar topin në shtëpi, 1-0.

Ishte sulmi i parë dhe i fundit i Kosta Rikës në pjesën e parë. Ticos kishin fillimin e tyre të ëndrrave. Ata ishin 87 minuta larg arritjes së biletës së fundit të Kupës së Botës. Zelanda e Re mbeti e qetë, duke shfrytëzuar hezitimin në mbrojtjen e Kosta Rikës për të gjeneruar rrezik dhe një stuhi shanset pas pesëmbëdhjetë minutash. Me golin e portës në mëshirën e tij, Alex Grieve duhet të kishte bërë më mirë. Në minutën e 36-të, Zelanda e Re pretendoi një penallti për një shtytje ndaj Wood, por arbitri nuk do ta kishte.

Në pjesën e parë, Kosta Rika bëri ndryshime, duke sjellë Kendall Waston, 34 vjeç dhe Bryan Ruiz, 36 vjeç, si dhe Carlos Martinez. Ticos janë një skuadër në moshë, por ata i përfunduan kualifikueset e Concacaf me nëntëmbëdhjetë pikë nga shtatë ndeshjet e tyre të fundit për të tërhequr Panamanë në vendin e katërt. Veteranët treguan përvojën e tyre dhe menaxhimin e lojës pas pushimit. Këmbëngulës, Ruiz dha një shtysë përpara. Hapësira po hapej për Kosta Rikën ndërsa Zelanda e Re po kërkonte një barazues.

Ai nivelues nuk arriti kurrë. Në vend të kësaj, Kosta Barbarouses u përjashtua për një goditje të dobët, duke i hequr kyçin e këmbës Calvo. Këtë herë Zelanda e Re mund të ankohej pak, por me 22 minuta para përfundimit, të bardhët po ndiqnin ndeshjen, një gol dhe një lojtar poshtë. Ishte e vështirë për All Whites, një grup i ri dhe i lidhur ngushtë që bëri hapa nën drejtimin e trajnerit Danny Hay. Ata vazhduan të luftonin, duke e bërë të parëndësishme disavantazhin numerik, por pasi luajtën një nga ndeshjet e tyre më të mira, mbetën duarbosh.

"Performanca ishte fenomenale," tha Hay në një intervistë flash, duke pranuar se ekipit të tij i mungonte prekja përfundimtare. “Ishte padyshim një gol kaq zhgënjyes të pësosh, por përgjigja pas kësaj ishte e pabesueshme nga lojtarët. Ne e dominuam totalisht ndeshjen. Ne ishim të bujshëm. Edhe me dhjetë lojtarë po dominojmë një ekip që tani shkon në Botëror. Mënyra e golit që pranuam do të na lëndojë për një kohë të gjatë”.

Ndërsa brohoritjet e 'Ticos' tingëllonin nëpër stadium, Kosta Rika u bë finalistja e 32-të dhe e fundit e Kupës së Botës. Ticos kompletojnë formacionin e Kupës së Botës, duke u futur në Grupin E së bashku me Spanjën, Gjermaninë dhe Japoninë. Në ndeshjen e tyre hapëse më 23 nëntor, kostarrikanët do të luajnë kundër Spanjës, dy ditë pasi Senegali dhe Holanda nisin Kupën e Botës.