Brazili brilant dhe Neymar kërcejnë rrugën e tyre për të fituar 4-1 ndaj Koresë së Jugut dhe në çerekfinale të Kupës së Botës

Pas 13 minutash, ndeshja e raundit të gjashtëmbëdhjetë të Brazilit me Korenë e Jugut nuk ishte më një garë. Ishte Neymar, ai që e shndërroi në penallti. Goditja nga pika ishte e diskutueshme, por portieri i Koresë së Jugut, Kim Seung-Gyu, ra në gjunjë ndërsa Neymar dërgoi topin me pakujdesi dhe një finalitet të zakonshëm. Ky ishte Brazili suprem, pothuajse duke tronditur kundërshtarët e tyre dhe ata festuan me një rondo të shokuar, rutinë kërcimi që kishin aplikuar disa minuta më parë për golin e shkëlqyer të hapjes së Vinicius Jr.

Rondo i gëzueshëm e i dyfishtë mishëroi shpirtin dhe lehtësimin e ekipit të Brazilit. Pesë herë kampioni i botës ishte nën presion pas një faze zhgënjyese në grupe me dy fitore, një disfatë të pakuptimtë ndaj Kamerunit dhe një dëmtim të madh ndaj Neymar. Në një konferencë shtypi, trajneri i Brazilit, Tite, u përplas me gazetarët, duke e quajtur lajmin e lëndimit të Gabriel Jesus 'gënjeshtra të liga'. Ishte jashtë karakterit për një njeri që e quan veten humanist dhe është ndër trajnerët më elokuentë dhe më të menduar në qark.

Tite tenton të jetë i balancuar, por roli i Brazilit është një tenxhere me presion. Mediat ndërhyrëse 24/7 dhe ideja se gjithçka përveç një fitoreje në Kupën e Botës është një dështim, po destabilizonin Tite të lezetshme, por më pas, në një natë perfekte për Brazilin, skuadra e tij dhe lodestari Neymar u përgjigjën me trimëri, duke hedhur poshtë çdo dyshim se ky Brazil. nuk është një pretendent për çmimin përfundimtar. Edhe Tite po kërcente pas golit të tretë të Brazilit – dhe ai kishte çdo arsye për të: Richarlison e kaloi goditjen e tij spektakolare me gërshërë në ndeshjen e Serbisë. Këtu ai ishte në fund të një lëvizjeje magjepsëse të skuadrës që e kishte nisur duke goditur topin me kokë në mënyrë të përsëritur. Sa hap e mbyll sytë, Brazili hapi mbrojtjen koreane dhe sulmuesi e ktheu topin në shtëpi.

Nëse gjithçka tingëllon superlative, kjo ndodh sepse thjesht ishte. Ky ishte Brazili i dikurshëm, Brazili që të gjithë e kishin dëshiruar në ato dalje të mundimshme në skenën e grupeve. Kishte një bujë në këtë ekip dhe kërcimin e tij, i përsëritur për herë të katërt kur Lucas Paqueta shënoi golin e radhës të amerikano-jugorëve. Ai u gjunjëzua dhe u lut gjithashtu në festë.

Tite po rrezatonte. Lojtari i West Ham United ishte çelësi i ekuilibrit të Brazilit, lidhja midis sulmit dhe mesfushës, duke i lejuar trajnerit të vinte në fushë Richarlison, dy anësorë, Neymar dhe vetëm një mesfushor mbrojtës me Casemiro në rolin numër gjashtë. Paqueta, përsëri, ushqeu një mirëkuptim të mirë me Neymar. Ishte e habitshme se si një ekip individësh të mëdhenj mbështetën njëri-tjetrin, me Neymarin në krye të ekipit. Efekti i tij nuk ishte për t'u gabuar. Në anën e pasme, Alisson pothuajse mbajti një portë të pastër me një numër pritjesh të shkëlqyera, por Paik Seungho mori një gol ngushëllues të merituar për aziatikët në minutën e 76-të.

Tite dhe Brazili e kuptojnë se në kuptimin më të ngushtë të fjalës ky nuk ishte një provë. Ishte shumë e lehtë, ndeshja u reduktua herët në një seancë stërvitore. Pas pushimit, skuadra e Tites ka rënë në intensitet dhe edhe atëherë kundërshtari pranon rast pas rasti. Megjithatë, nuk kishte më rëndësi. Ëndrrat e Kupës së Botës të Azisë kishin mbaruar dhe brazilianët marshuan përpara, duke demonstruar se ata nënkuptojnë biznes.