Brazili mposht Korenë e Jugut 4-1 për të kaluar në çerekfinale

Brazili eliminoi Korenë e Jugut nga turneu i Kupës së Botës të hënën për të kaluar në çerekfinale, duke shënuar herën e tetë radhazi që skuadra më e suksesshme në historinë e Kupës së Botës kualifikohet në raund.

Fakte kyçe

Braziliani Vinicius Junior shënoi kundër Koresë së Jugut vetëm shtatë minuta pas pjesës së parë të ndeshjes, i ndjekur nga Neymar me një goditje dënimi dhe golat e Richarlison dhe Lucas Paqueta.

Neymar, me 77 gola me kombëtaren e Brazilit, i duhet vetëm një tjetër për të barazuar legjendën e futbollit brazilian Pele për titullin e golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave të vendit (7 prej tyre ishin gjatë një Kupe Botërore).

Edhe pse vija e pasme e Koresë së Jugut kishte vështirësi për t'u mbrojtur kundër sulmeve të Brazilit, Seung-Ho Paik shënoi në pjesën e dytë për të sjellë rezultatin në 4-1 në kohën e plotë.

Fakt surprizues

Brazili ka fituar pesë Kupa Botërore, më së shumti nga çdo vend tjetër në historinë e turneut.

Çfarë duhet të shikojmë

Të premten, Brazili do të përballet në çerekfinale me Kroacinë, e cila kaloi në raundin tjetër pasi mposhti Japoninë me penallti 3-1 pas barazimit 1-1. Nëse Brazili mposht Kroacinë, ai do të përballet me fituesin e ndeshjes Argjentinë-Holandë të premten në gjysmëfinale.

Sfondi kryesor

11 skuadrat që mbeten në turne të hënën janë Brazili, Holanda, Argjentina, Franca, Anglia, Kroacia, Brazili, Maroku, Spanja, Portugalia dhe Zvicra. SHBA ishte rrëzuan nga Holanda të shtunën. Kroacia, Holanda, Argjentina, Anglia dhe Franca kanë siguruar tashmë vendet e tyre në çerekfinalet e turneut, duke lënë gjashtë skuadrat e mbetura të konkurrojnë për tre vendet e mbetura. Finalja e Kupës së Botës është planifikuar të zhvillohet të dielën, më 18 dhjetor.

Numër i madh

$ 440 milion. Kaq në paratë e çmimeve FIFA do t'u japë 32 ekipeve kombëtare që garuan në Kupën e Botës, duke përfshirë 42 milionë dollarë për fituesin.