Bayern Munich mundi Barcelonën 2-0 pas kthimit të Lewandowskit, por dyshimet mbeten

Bayern Munich ka mposhtur Barcelonën 2-0 në atë që u konsiderua si ndeshja e madhe e rikthimit nga ish-ylli Robert Lewandowski. Megjithëse Lewandowski pati rastet e tij, golat e pjesës së dytë nga Lucas Hernández (50') dhe Leroy Sané (54') i siguruan Bayernit të tre pikët në një mënyrë të rehatshme.

Në fakt, shpejtësia e kapitullimit të Barcelonës pas golit të parë ishte mbresëlënëse. Bayern sapo kishte luftuar në 45 minutat e para vetëm për të thyer bllokimin me një goditje me kokë të Hernández pas një goditjeje nga këndi të Joshua Kimmich. Më pas, vetëm katër minuta më vonë, ndeshja përfundoi kur Sané hapi mbrojtjen e Barçës për të bërë 2-0.

“Në pjesën e parë, Barcelona pati shanset më të mira se ne – topi ynë i fundit nuk ishte aty”, tha trajneri i Bayernit, Julian Nagelsmann pas lojës. “Gjërat u bënë shumë më mirë në pjesën e dytë, dhe efikasiteti ynë bëri diferencën sot.”

Lewandowski, i vetëm, ndoshta mund ta kishte përfunduar në pjesën e parë. “Ne jemi me fat që ai dërgoi atë breshëri mbi tra, dhe unë isha atje në rastin e dytë,” tha portieri i Bayern Manuel Neuer pas ndeshjes. "Ne treguam një paraqitje të mirë në mbrojtje sot."

Pjesa e dytë ishte e vërtetë, por vetëm në pjesën e dytë. Në pjesën e parë, Alphonso Davies, në veçanti, u desh të kthehej në disa raste për të shuar zjarret. Kanadezi ishte me fat që gabimi i tij ndaj Ousmane Dembélé brenda zonës (44') nuk u konsiderua penallti.

Më pas erdhën dy golat e shpejtë të Bayernit në pjesën e dytë që, në shumë mënyra, do të mbulojnë shumë mangësitë e pjesës së parë. Përfundimi, megjithatë, mbetet se Rekordmeister, pasi pati vështirësi në tre ndeshje radhazi në Bundesligë, përsëri pati periudha në të cilat skuadrat kishin probleme me kundërshtarin.

Por ndoshta tifozët dhe mediat kanë qenë shumë të ashpër ndaj Bayernit? “Nuk duhet të ekzagjerojmë; ne i fituam ndeshjet tona në CL”, tha Neuer. “Ne kishim hapësirë ​​kundër Interit dhe Barcelonës. Megjithatë, ne duhet të bëjmë më mirë kundër ekipeve kompakte në prapavijë. Një kundërshtar i tillë tani na pret në fundjavë në Augsburg”.

Ka një element të së vërtetës në deklaratat e Neuerit. Bayern pati një fillim fantastik dhe shumë vëzhgues menduan se Bundesliga u mbyll në gusht pas fitoreve kundër Frankfurt (6-1), Wolfsburg (2-0) dhe Bochum (7-0).

Me një rekord të shënuar 15-1, Bayern dukej i pandalshëm në ligë, por më pas erdhën tre barazimet. Së pari Gladbach e mbajti Bayernin në barazim 1-1, më pas Union Berlin mori një pikë ndaj Bayernit në barazimin e tyre 2-2, dhe më në fund, Shtutgarti gjithashtu arriti një barazim 2-2 pasi u rrëzua dy herë në Allianz Arena.

Tre ndeshjet pa fitore të Bundesligës u ndërprenë nga fitorja shumë bindëse 2-0 ndaj Interit në San Siro. Ndeshja kundër Interit ishte ndoshta performanca më e mirë e këtij sezoni deri në ato dhjetë minuta kundër Barçës sot që i siguruan Bayernit të tjera tre pikë dhe një ndeshje historike 30 në fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve pa humbje – duke barazuar një rekord të vendosur nga Real Madrid.

Ndoshta mediat kanë qenë shumë të ashpra ndaj Bayernit. Rekordmeister tani ka mposhtur Interin dhe Barcën në grupin e vdekjes dhe në thelb mund të kualifikohet në fazën tjetër me dy fitore ndaj Viktoria Plzen.

Dyshimet do të mbeten derisa të përmirësohen rezultatet në Bundesligë. Më pas është Augsburg, një skuadër që nuk do t'i japë Bayernit hapësirën që bëri Barça në këtë lojë. Për më tepër, Rekordmeister mund të jetë pa Hernández dhe Dayot Upamecano, të cilët të dy morën lëndime sonte.

Kjo është ndoshta pika kryesore nga ndeshja e Barçës. Bayern e kreu punën dhe e largoi Lewandowskin në kthimin e tij në Allianz Arena, por dyshimet do të mbeten derisa rezultatet e Bundesligës të përmirësohen.

Manuel Veth është nikoqiri i Podcast Gegenpressing i Bundesligës dhe Menaxheri i Zonës USA në merkato. Ai është publikuar gjithashtu në Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA dhe disa media të tjera. Ndiqni atë në Twitter: @ManuelVeth