Baltimore Ravens ofron kujtesë për Formulën e Kampionatit në javën e 8-të të fitores

Në gjysmën e parë të fitores së javës së 8 të Baltimore Ravens ndaj Tampa Bay Buccaneers të enjten, sulmi i tyre kishte pamjen e veçantë të një sulmi që përpiqej të ishte diçka që nuk është.

Për dy tremujorët e fundit, Ravens u rikthyen në atë që bëjnë më mirë dhe rezultatet ishin të theksuara.

Ravens u larguan në pjesën e dytë pas një paraqitje anemike të pjesës së parë, duke fituar një fitore 27-22 për të përmirësuar në 5-3.

Ishte një kthesë që dukej shumë e pamundur pasi Ravens shënuan vetëm tre pikë gjatë dy tremujorëve të parë, në të cilat Baltimore vrapoi topin vetëm nëntë herë, një numër jashtëzakonisht i vogël për një shkelje që ka pasur sukses kryesisht për shkak të diversitetit të lojës së tij. në vitet e mëparshme.

Në pjesën e dytë, Ravens u kthyen në atë identitet sulmues dhe performanca e tyre sugjeroi se ata mund të jenë një kërcënim legjitim për të luftuar në AFC nëse i përmbahen qasjes së testuar me kohë që ka funksionuar për ta.

Baltimore ndau mbrojtjen e Buccaneers me lojën vrapuese, duke shtrirë Tampa Bay horizontalisht për të hapur mesin, duke përdorur fshirjen e avionit në mënyrë efektive dhe duke nxjerrë Lamar Jackson jashtë xhepit dhe duke hedhur në lëvizje në lojën pasuese.

Ravens vrapoi për 206 jard në 24 jard në pjesën e dytë, ndërsa Jackson ishte tetë nga tetë duke kaluar për 94 jardë. Sipas rbsdm.com, krahasuar me 0.02 EPA për gjuajtje të topit. Baltimore është e dyta në NFL në EPA të nxituar për lojë për këtë sezon pas vetëm Cleveland Browns.

Është vërtetuar prej kohësh që, në përgjithësi, loja e pasimit është shumë më efikase sesa sulmi në tokë, por sulmi i Ravens është në më të mirën e tij kur mund të manipulojë mbrojtjen me lojën e tij të larmishme të vrapimit dhe kërcënimin e zonës dhe leximit. opsioni i leximit.

Megjithëse aftësitë e konsiderueshme të Jackson-it për të hedhur topin – ai është një kalimtar xhepi më i mirë sesa i jepet merita – duhet të shfrytëzohen aty ku është e mundur, një fitore ndaj Buccaneers që ishte më komode se rezultati përfundimtar i treguar duhet të shërbejë si një kujtesë për Ravens se mënyra se si ata luajtën në stadiumin Raymond James është formula e tyre më e mirë për sukses.

Pak ekipe në NFL mund të kontrollojnë orën dhe të krijojnë lojëra shpërthyese me lojën e vrapimit në mënyrën se si bëjnë Ravens. Kur ata shfrytëzojnë maksimumin nga kjo aftësi dhe përfitojnë nga dobësitë sulmuese të kundërshtarit, siç bëri pasimi i tyre kundër Tampa Bay, Ravens - madje edhe në një AFC që përmban dy skuadra të fuqishme në Buffalo Bills dhe Kansas City Chiefs - kanë një recetë për të shkoni thellë në sezonin pasardhës.